Minister Jože Novak v Škofji Loki odprl posvet o prilagajanju naselij podnebnim spremembam
"Pogovarjali se bomo o tem, kakšne so izkušnje glede prilagajanja in večanja odpornosti naselij v Sloveniji in drugod v Alpah, pa tudi o tem, kako ustrezno izvajati preventivne ukrepe, da bi takšni pojavi povzročali čim manj škode." Minister za naravne vire in prostor Jože Novak
Minister Novak je glede ukrepov na ravni države napovedal, da bo kmalu sprejeta nova uredba o poplavni varnosti, treba bo tudi zaostriti pogoje za stanovanjsko gradnjo. Kot izjemno pomembno je minister izpostavil vlogo čiste pitne vode za prebivalke in prebivalce Slovenije.
V tem okviru je velika pridobitev nov zakon o oskrbi s pitno vodo ter odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode, sprejet konec minulega meseca, ki daje nov zagon sodelovanju države z občinami na tem področju. Med izzivi zaradi podnebnih sprememb, ki jih je izpostavil minister Novak, pa so med drugim tudi pregrevanje mest ter suše in poplave, ki bodo zahtevale prilagajanje vodovodov in kanalizacij.
Današnji posvet v Škofji Loki je namenjen občinam, nosilcem urejanja prostora, načrtovalcem, projektantom, ki strokovno sodelujejo pri obnovi in načrtovanju po naravnih nesrečah v Sloveniji, z namenom izmenjave informacij, izkušenj in predstavitve primerov dobrih praks iz držav pogodbenic Alpske konvencije. Na posvetu poleg številnih domačih strokovnjakov sodelujejo tudi strokovnjaki avstrijskega Zveznega ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo, varstvo podnebja in okolja, regije in vodno gospodarstvo, Avstrijske okoljske agencije, Koroške deželne vlade, Tehnične univerze Dunaj ter avstrijskega pilotnega programa za prilagajanje podnebnim spremembam KLAR.
Z Alpsko konferenco, ki je v organizaciji Ministrstva za naravne vire in prostor potekala 22. januarja 2025 na Brdu pri Kranju, se je zaključilo dvoletno predsedovanje Slovenije Alpski konvenciji. Ob tej priložnosti je Slovenija predsedovanje predala Italiji.
V okviru slovenskega predsedovanja so ministri in ministrice ter drugi predstavniki in predstavnice pogodbenic na visoki ravni potrdili tri glavne rezultate slovenskega predsedovanja:
- Deseto Poročilo o stanju Alp o kakovosti življenja v Alpah (v angleščini), ki uvaja skupen koncept kakovosti življenja, predstavlja večje izzive, teme in elemente, ki vplivajo na kakovost življenja v alpski regiji ter nudi priporočila za ukrepanje. V pripravi so prevodi poročila v alpske jezike, ki bodo na voljo v prihodnjih mesecih.
- Strateške usmeritve za biotsko raznovrstnost v Alpah, ki se osredotočajo na štiri ključna tematska področja (ohranjanje, povezljivost, obnova in spremljanje), s priporočili za vsakega izmed njih.
- Primeri dobrih praks (v angleščini) na področju izobraževanja o podnebnih spremembah v alpskih šolah ter strokovna analiza aktivnosti (v angleščini), ki jih je na tem področju izvedlo slovensko predsedstvo, vključno s priporočili politik.