Minister Maljevac: "Sistem dolgotrajne oskrbe uspešno vzpostavljamo – pred nami so ključni koraki"
Vstopne točke že delujejo
Vzpostavljenih je vseh načrtovanih 16 vstopnih točk po Sloveniji, na katerih bodo upravičenci od 1. junija lahko oddajali prošnje za dolgotrajno oskrbo na domu in druge storitve dolgotrajne oskrbe. Vstopne točke že zdaj zaposlujejo 84 uslužbencev, do začetka junija jih bo tam 128. Na štirih točkah je kadrovska zasedba že popolna, v ostalih razpisi še potekajo, a napovedi so dobre. Minister je napovedal tudi obisk vseh vstopnih točk v aprilu in maju ter majsko strokovno srečanje izvajalcev dolgotrajne oskrbe. Minister ocenjuje, da bodo uporabniki na odločbo čakali v povprečju en mesec, na začetku morda nekoliko dlje zaradi večjega števila vlog.
Večina občin v intenzivnih pripravah
Zakon o dolgotrajni oskrbi polaga vzpostavitev izvajalcev v roke lokalnih skupnosti, saj te najbolj poznajo potrebe svojih občank in občanov. Ministrstvo je v preteklih mesecih aktivno sodelovalo z občinami in nudilo potrebno podporo. Za izrazito učinkovit način podpore občinam se je izkazal klicni center. Do danes je sicer 118 občin že izbralo izvajalca dolgotrajne oskrbe, dodatnih 32 je v zaključni fazi dogovarjanja. Brez izvajalca je le še 28 občin, ostale so v internih postopkih izbire. Cilj ministrstva je, da se vsi postopki zaključijo do konca aprila.
V prvo storitev že vključenih skoraj 1400 novih uporabnikov
V sistem je že vključenih skoraj 1400 novih uporabnikov storitve oskrbovalec družinskega člana, kar po besedah ministra Simona Maljevca predstavlja zmogljivost kar 14 manjših domov za starejše. Novela zakona o dolgotrajni oskrbi, ki gre kmalu v obravnavo, pa bo omogočila, da bodo oskrbovalci družinskega člana lahko postali tudi upokojenci. Ti bodo prejeli 1,2 minimalne plače, dopust in še 40 odstotkov pokojnine, kar bo pomembno olajšalo življenje številnim, ki že danes skrbijo za svoje bližnje.
E-oskrba za več kot 5000 uporabnikov
Ministrstvo za solidarno prihodnost je pred dnevi objavilo javni poziv za izvajalca storitve e-oskrbe, ki bo zagnana 1. julija 2025. Po novem bo storitev sistemsko financirana v višini 31 evrov mesečno na uporabnika, do nje bodo upravičeni uporabniki skladno s strokovno oceno in vsi starejši od 80 let.
Klicni center 114 za uporabnike
Na pobudo predsednika vlade dr. Roberta Goloba bo klicni center 114 kot vsebinski komunikacijski center Vlade Republike Slovenije razširil področje delovanja. Tako bo klicni center 114 v drugi polovici maja 2025 začel odgovarjati na vprašanja državljanov in državljank glede prispevka za dolgotrajno oskrbo. V tem delu bo vzpostavljeno intenzivno sodelovanje z Ministrstvom za solidarno prihodnost.