Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Novi Zakon o začasni zaščiti razseljenih oseb

Dne 4. aprila 2025 je bil v Uradnem listu Republike Slovenije objavljen novi Zakon o začasni zaščiti razseljenih oseb, ki na novo definira obseg pravic in dolžnosti prosilcev in oseb z začasno zaščito. Na tem področju se bo zakon pričel uporabljati 20. julijem 2025, do takrat pa se uporablja dosedanji zakon in podzakonski akti

Pred pričetkom uporabe bo Urad izvedel več javnih predstavitev namenjenih osebam z začasno zaščito, ravno tako pa bodo posodobljene vse informacije na Pomoč Slovenije državljanom Ukrajine | GOV.SI.

Kratek povzetek pravic prosilcev in oseb z začasno zaščito po novo objavljenem zakonu:

  • Prosilci za začasno zaščito se, če nimajo drugače zagotovljene nastanitve, lahko nastanijo v nastanitvene centre ali druge kapacitete, s katerimi razpolaga Urad.

  • V nastanitvenih centrih je zagotovljena prehrana, pa tudi, če bi oseba potrebovala, se zagotovi obleko, obutev ter higienske potrebščine. Prosilci se lahko takoj vključijo v šolo, zagotovljena jim je pravica do subvencije malice in kosila.

  • Osebe z začasno zaščito lahko po podelitvi zaščite še vedno ostanejo v nastanitvenih kapacitetah Urada.

  • Če nimajo nobenih sredstev, pridobijo žepnino, ta se zmanjša za polovico po dveh letih.

  • Zakon ureja tudi pravila bivanja in kršitve hišnega reda v nastanitvenih centrih, zagotovljena je sorazmernost in postopnost izrekanja ukrepov.

  • Če osebe z začasno zaščito živijo na zasebnem naslovu, imajo pravico do denarne pomoči in denarne pomoči za zasebno nastanitev. Osebe z začasno zaščito tako ne zaprošajo za denarno socialno pomoč na centrih za socialno delo, ampak pri Uradu.
  • Tako kot za upravičenost do žepnine, morajo biti delovno zmožne osebe prijavljane v evidenci brezposelnih oseb. Pri ugotavljanju upravičenosti se upošteva tudi premoženje, v primerjavi z dosedanjim zakonom so podrobneje urejeni postopki pridobivanja pomoči, ki preprečujejo možnosti zlorab. Zakon osebe z denarno pomočjo za zasebno nastanitev spodbuja k čim večji razselitvi izven centrov, saj je to iz vidika integracije veliko učinkovitejše.

  • Na področju dostopa do trga dela osebe s statusom začasne zaščite še vedno ohranjajo pravico do prostega dostopa do trga dela, jasnejše pa so zapisane tudi pravice do izobraževanja, katero imajo osebe z začasno zaščito na vseh ravneh.

  • Na področju zdravstvenega varstva se ohranja trenutna oblika pomoči, ki se je v praksi izkazala za učinkovito. Tako prosilci kot osebe z začasno zaščito imajo pravico do informiranja, osebe z začasno zaščito pa se bodo lahko nadalje vključevale v tečaje slovenskega jezika in spoznavanja slovenske družbe.

  • Novi zakon določa tudi posebno skrb za mladoletnike brez spremstva in starejše osebe. Višji znesek žepnine in denarne pomoči je dodeljen ženskam nad 63 let in moškim nad 65 let. V zakonu se ureja tudi pravica do pomoči ob smrti osebe z začasno zaščiti.

Zakon o začasni zaščiti razseljenih oseb