Francosko-slovensko sodelovanje s potencialom v umetni inteligenci, vodiku in krožnem gospodarstvu
V času, ko je konkurenčnost v središču prednostnih nalog Evropske komisije in njenih držav članic, so udeleženci foruma izpostavili številna področja sodelovanja, da bi krepili področje raziskav in razvoj ter francosko in slovensko industrijsko strukturo, kar bo hkrati prispevalo k rasti evropskih inovacijskih sektorjev. Danes bodo francoski udeleženci obiskali slovenska podjetja in raziskovalne centre, da bi še dodatno poglobili že obstoječe stike.
Francija je ena glavnih zunanjetrgovinskih partneric Slovenije in eden od prednostnih tujih trgov za slovenska podjetja v okviru vladnega načrta za internacionalizacijo slovenskega gospodarstva. Medtem ko so bila na področju prometa, logistike, vesolja in novih tehnologij že vzpostavljena številna sodelovanja, so francosko-slovenski poslovni in inovacijski dnevi tokrat povezali podjetja in znanstvenike, ki delujejo na področju umetne inteligence, nizkoogljičnih virov energije, zlasti vodika in krožnega gospodarstva. Dogodek so organizirali Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, javna agencija SPIRIT Slovenija, francosko veleposlaništvo v Sloveniji, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Slovensko-francoski gospodarski svet.
Udeležence je uvodoma nagovoril Igor Papič, minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije, ki je dejal, da ima Slovenija na področju vodikovih raziskav in naprednih tehnologij številne izkušnje. »V Sloveniji imamo velik konzorcij, ki se ukvarja z raziskavo vodikovih tehnologij, v katerem sodeluje kar 6500 strokovnjakov. Gre za enega največjih konzorcijev v Sloveniji, katerega glavna naloge je postaviti ustrezen ekosistem za uporabo vodikovih tehnologij, predvsem v prometu in industriji, pa tudi izboljšati načine skladiščenja tega energenta. Slovenija bi namreč rada viške električne energije shranila, vodikove tehnologije pa so za to primerne,« je dejal. Pozval je tudi k tesnejšemu sodelovanju med državama na področju umetne inteligence. »Gre za tehnologijo, ki ni ravno nova, vendar je doživela razcvet, zato je pomembno, da se Slovenija vključi v te tokove,« je poudaril.
Jernej Salecl, generalni direktor direktorata za industrijo, podjetništvo in internacionalizacijo na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, je poudaril, da morajo evropske države še bolj tesno sodelovati, tako na gospodarskem kot tudi raziskovalno-razvojnem področju. Tu prednjačita umetna inteligenca in vodik, kjer se lahko slovenska in francoska podjetja druga od drugih učijo, je ocenil. Izpostavil je tudi, da je bil začetek sodelovanja med državama v tradicionalnih industrijah, potem pa se je to razširilo še na druge industrije.
V nadaljevanju je francoska veleposlanica v Sloveniji Njena Ekscelenca Florence Levy poudarila, da teme umetne inteligence, vodika in krožnega gospodarstva niso izbrane naključno. »Utelešajo skupne ambicije naših držav po oblikovanju inovativne in trajnostne prihodnosti, znotraj konkurenčne in suverene Evrope.« Spomnila je, da se na področju vodika izvaja ambiciozna strategija v okviru načrta Francija 2030, ki jo podpira cvetoči ekosistem zagonskih podjetij in inovativnih industrij, zlasti v regiji Auvergne-Rhône-Alpes. V zvezi z umetno inteligenco je poudarila, da je Francija s 590 zagonskimi podjetji, med katerimi je 16 podjetij samorogov, med vodilnimi v Evropi, k čemur je pripomogla tudi široka podpora vlade. Spomnila je, da je bil 10. februarja 2025 v Parizu mednarodni akcijski vrh na področju umetne inteligence, da bi spodbudil etičen in vključujoč pristop na tem področju.
Tamara Zajec Balažič, vršilka dolžnosti direktorice javne agencije SPIRIT Slovenija, je izpostavila izvozno naravnanost slovenskih podjetij, pretežno na trge evropske unije, med katerimi je francoski relativno slabo izkoriščen, čeprav imata državi dolgo zgodovino sodelovanja, od vozil in električnih strojev do farmacevtskih izdelkov. »Partnerstva med podjetji pa se raztezajo tudi na drugih področjih, kot so vesoljska tehnologija, umetna inteligenca, blockchain tehnologije, e-mobilnost, obnovljivi viri energije in rešitve za pametna mesta. Francija je gonilna sila gospodarskega in tehnološkega napredka ter ima pomembno vlogo v svetu. S svojo usmeritvijo k temu, da postane evropsko središče za umetno inteligenco, pa se odpirajo priložnosti za povezovanje slovenskih in francoskih podjetij,« je poudarila. »Skupaj lahko slovenska in francoska podjetja ter raziskovalci gradimo na naših obstoječih vezeh in odkrijemo nove priložnosti, ki bodo evropsko gospodarstvo naredile bolj odporno in konkurenčno.«
Na koncu je Franjo Bobinac, predsednik Slovensko-francoskega poslovnega sveta, poudaril pomen gradnje mostov med ljudmi, državami in narodi kot temelje za uspešno gospodarsko sodelovanje. V svojem nagovoru je predstavil pregled dvostranskih gospodarskih priložnosti med Francijo in Slovenijo ter opozoril na številne še neizkoriščene potenciale na francoskem trgu. Ob tem je izpostavil: »Vstop na francoski trg ni enostaven – zahteva dobro poznavanje tako zapisanih kot tudi nezapisanih pravil. Če pa imaš zanesljivega in izkušenega partnerja, je pot do uspešnega poslovanja bistveno lažja.«
Okrogla miza na temo vodika je bila priložnost za izmenjavo mnenj med francoskimi in slovenskimi akterji na področju vodika, ki so zastopali regijo Auvergne-Rhône-Alpes, francoski Nacionalni center za znanstvene raziskave, podjetje Atawey, Nacionalni kemijski inštitut, Eles, Steklarno Hrastnik in HIPROJECT. Udeleženci so izpostavili podobnosti med nacionalnimi pristopi. Slovenija na primer izvaja projekt Severnojadranske vodikove doline in razvija konzorcije, kot je nizkoogljični vodikov ekosistem (SIH2), obenem pa sodeluje v različnih regionalnih pobudah, ki jih podpirajo evropski programi Interreg. Na francoski strani je regija Auvergne-Rhône-Alpes predstavila svoj projekt vodikove doline (IMAGHyne). Regija je odprta za sodelovanje s Slovenijo prek evropskega projekta AMETHyST, ki združuje deset partnerjev iz šestih alpskih držav, vključno s Slovenijo in Francijo, za razvoj zelenega vodika v goratih območjih.
Na okrogli mizi na temo umetne inteligence sta bili predstavljeni slovenski in francoski ekosistem ter nacionalne strategije za razvoj zagonskih podjetij in skupnih projektov. Govorniki so se strinjali, da je potrebno razvijati tehnologije za spodbujanje konkurenčnosti in zelene rasti ob upoštevanju etičnih imperativov. Predstavniki francoskih podjetij Ellipse Projects, Renault-Revoz, Thales in CMA CGM, ki razvijajo rešitve umetne inteligence, prilagojene njihovim dejavnostim, so razpravljali o praktični uporabi tega inovacijskega orodja. Slovenski govorci, ki so zastopali podjetja PC7, Anteja ECG d. o. o., In5Ight in C-ASTRAL, so predstavili nacionalne okvire, znotraj katerih delujejo, kot je nacionalna strategija AI 4 Slovenia (AI4SI), ki jo podpira zlasti Mednarodni raziskovalni center za umetno inteligenco (IRCAI).
Po uradnem delu foruma so se slovenska in francoska podjetja ter raziskovalni centri udeležili sestankov business to business (B2B) za podjetja in research to reality (R2R) za raziskovalce. Udeleženci so se strinjali, da obstajajo številne priložnosti za sodelovanje, za vzpostavitev gospodarskih sektorjev odličnosti ter spodbujanja gospodarskega razvoja obeh držav in Evropske unije.
Francosko gospodarstvo je po podatkih Mednarodnega denarnega sklada za leto 2024 drugo največje gospodarstvo znotraj Evropske unije, takoj za Nemčijo ter sedmo največje na svetu. Visoko razvito francosko gospodarstvo je usmerjeno v storitve, ima pa tudi pomembne kmetijske vire in močan industrijski sektor. Francija ob podpori vlade še naprej razvija svoj tehnološki in industrijski sektor, zlasti v okviru petletnega naložbenega načrta Francija 2030, v višini 54 milijard evrov. Razvoj umetne inteligence in nizkoogljične energije, zlasti vodika, sta med njenimi gospodarskimi prednostnimi nalogami. Francija je 10. februarja 2025 v Parizu organizirala akcijski vrh na področju umetne inteligence, na katerem so se zbrali vodilni svetovni akterji na tem področju. Ob tej priložnosti je bilo podpisano skupno stališče o odprti, vključujoči in etični umetni inteligenci.
Francija je osma največja zunanjetrgovinska partnerica Slovenije in je v vladnem načrtu za internacionalizacijo slovenskega gospodarstva uvrščena med prednostne tuje trge za slovenska podjetja, z obetavnimi možnostmi, ki jih spodbuja avtomobilski sektor. Skoraj tisoč slovenskih podjetij izvaža v Francijo, v Sloveniji pa je več kot 120 podjetij v francoski lasti. Francija je med pomembnimi zunanjetrgovinskimi partnericami Slovenije.