Ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko na zasedanju ministrov za kulturo Evropske unije v Varšavi
Prvi dan zasedanja je bil posvečen zaščiti kulturne dediščine pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki jih povzroči človek. Uvodni predstavitvi ukrajinskega ministra za kulturo in strateške komunikacije Mykole Tochytskyija, ki je orisal ukrajinske izkušnje ob izgubi in varovanju kulturne dediščine, je sledila razprava, v kateri je ministrica dr. Asta Vrečko predstavila izkušnje Slovenije po katastrofalnih poplavah leta 2023 ter ukrepe za krepitev odpornosti kulturne dediščine, ki temeljijo na sodelovanju s civilno zaščito, strokovnimi institucijami in lokalnimi skupnostmi. Poudarila je tudi slovensko podporo Ukrajini na področju zaščite kulturne dediščine in obnove.
Drugi dan je bil posvečen razpravi o novi pobudi Evropske komisije, o tako imenovanem kulturnem kompasu (angleško Culture Compass), in izmenjavi mnenj o položaju mladih umetnikov v Evropski unije (EU). V razpravi o kulturnem kompasu, prihodnji strateški usmeritvi evropske kulturne politike, je ministrica dr. Asta Vrečko poudarila pomen treh ključnih področij, ki smo jih poudarili tudi v novem Nacionalnem programu za kulturo: izboljšanje delovnih pogojev in socialnega položaja kulturnih delavcev, trajnostne naravnanosti kulturnih politik ter večje vloge kulture pri zunanjih odnosih EU.
Sledila je razprava o položaju mladih ustvarjalcev in kulturnih delavcev v EU, v sklopu katere so ministri poudarili potrebo po boljših sistemskih rešitvah za mlade v kulturnem sektorju. Ministrica dr. Asta Vrečko je poudarila: »V Sloveniji uvajamo vrsto sistemskih sprememb, ki bodo omogočale boljše pogoje tudi za mlade umetnike in kulturne delavce. Naše izhodišče je, da je umetnost delo, ki mora biti dostojno plačano. Tudi za mlade uvajamo različne ukrepe: od študijskih do delovnih štipendij posebej za mlade, plačana pripravništva v javnih institucijah, kolektivne pravice samozaposlenih v kulturi, reforme za zmanjševanje prekarnosti ter podporo trajnostno naravnanim, kakovostnim projektom. Pri tem pa je pomembno, da sodelujemo pri oblikovanju skupnih evropskih rešitev in iskanju novih evropskih finančnih mehanizmov za kulturne in kreativne sektorje. Kultura mora postati eden izmed stebrov evropske politike, ne le zaradi podpore sektorju in ustvarjalcem, ampak ker je pomembna za izgradnjo solidarne in trajnostne družbe ter pomembno orodje pri reševanju konfliktov in izgradnji skupne prihodnosti.«
Ministrica je med dvodnevnim obiskom vzporedno opravila tudi več dvostranskih srečanj z ministri in ministricami. Z ministrom za kulturo Španije Ernestom Urtasunom je razpravljala o zelenih pristopih v kulturni politiki, s poudarkom na umetni inteligenci in avtorskih pravicah, ter o možnostih tesnejšega sodelovanja na področju kulture.
Ministrica je obiskala tudi nov Muzej sodobne umetnosti v Varšavi, v katerem jo je sprejela direktorica muzeja Joanna Mytkowska. Med ogledom sta se pogovarjali o vlogi sodobne umetnosti v kulturni politiki in o vključevanju sodobnih praks v muzejsko delo.