Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Odziv ministrstva glede zaostrene retorike v postopkih umeščanja elektrarn

Na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo (MOPE) v zadnjem času opažamo, da retorika in aktivnosti, povezane z umeščanjem energetske infrastrukture v prostor, včasih presegajo meje sprejemljivega. Vse prevečkrat se postavlja pod vprašaj delo posameznikov in institucij, ki so vključeni v te postopke.

Ministrstvo odločno nasprotuje vsakršnim osebnim pritiskom, grožnjam ali poskusom ustrahovanja, kot to opažamo v primeru pritiskov na župane, ki razmišljajo o gradnji vetrnih elektrarn, sončnih elektrarn ali plavajočih sončnih elektrarn, lastnike zemljišč ter državne uradnike, ki po svojih nalogah sodelujejo v postopkih. Osebni pritiski in grožnje nasprotujejo vrednotam demokratičnega dialoga ter strokovnega odločanja. Procesi umeščanja infrastrukture, kot so elektrarne, morajo temeljiti na strokovnih analizah, zakonitih postopkih in vključevanju vseh deležnikov – ne pa na pritiskih ali širjenju nestrokovnih trditev.

Ministrstvo si prizadeva, da javne predstavitve potekajo v okolju, ki spodbuja spoštljiv dialog, kjer prebivalke in prebivalci lahko na kulturen način izrazijo svoje skrbi, vprašanja in pomisleke. To smo uspešno dosegli na predstavitvah v Rogaški Slatini, Rogatcu in Žetalah, kjer so bile razprave strukturirane in moderirane, kar je omogočilo, da so vsa vprašanja dobila ustrezno pozornost. Pomembno je, da se projekti predstavijo javnosti v fazi, ko so že na voljo strokovno utemeljeni odgovori, podprti z analizami in študijami, ki jih pripravijo neodvisni strokovnjaki z različnih področij. Prepogosto pa se tudi na družbenih omrežjih pojavljajo odzivi, ki ne ustrezajo standardom spoštljive, strokovno utemeljene in spodobne komunikacije. Splet tudi ni vedno kredibilen vir informacij, na podlagi katerega se lahko ustvari dokončna sodba.

Zavedamo se, da so mnenja o prihodnjem razvoju prostora različna, vendar je v teh postopkih ključno, da vsi sodelujemo odgovorno in spoštljivo. Skozi argumentirano razpravo, ki temelji na strokovnih podlagah, lahko dosežemo rešitve, ki bodo dolgoročno vzdržne in družbeno sprejemljive. Zato pozivamo vse vpletene, naj svoje poglede izražajo v duhu dialoga, brez osebnih napadov in z razumevanjem, da je soglasje možno doseči le ob spoštovanju in pripravljenosti slišati tudi mnenja drugih.