Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Omrežje lažnih Pravd: orodje za manipulacijo javnega mnenja

Evropska unija je v odgovor na vse bolj agresivne kampanje dezinformacij sprejela stroge sankcije proti ruskim medijem, ki manipulirajo z informacijami in širijo propagando. Med tovrstnimi orodji za manipulacijo javnega mnenja je posebej izstopajoče omrežje lažnih Pravd, ki z uporabo zgolj navidezno verodostojnih spletnih mest širijo zavajajoče vsebine.

Takšne spletne strani niso problematične zgolj zaradi netočnih informacij, temveč zaradi njihove sposobnosti polariziranja družb, ustvarjanja nezaupanja v demokratične institucije in spodkopavanja enotnosti med državami članicami EU.

Francoska agencija za boj proti digitalnemu vmešavanju Viginum je v poročilu Portal Kombat razkrila delovanje tega sofisticiranega propagandnega mehanizma. Omrežje lažnih Pravd je bilo vzpostavljeno junija 2023 in cilja predvsem na države, ki podpirajo Ukrajino. Delovanje omrežja se osredotoča na širjenje zavajajočih narativov prek spletnih strani, ki zgolj navidezno posnemajo neodvisne medije. Zaradi okornega jezika in obilice slovničnih napak lahko upravičeno domnevamo, da gre za avtomatizirano strojno prevajanje in objavljanje sporočil za javnost ruskih državnih institucij, novic režimskih tiskovnih agencij in zapisov s proruskih profilov na družbenih omrežjih, predvsem z aplikacije Telegram.

Struktura in delovanje lažnih Pravd

Analiza Viginuma je pokazala, da imajo vse lažne Pravde skupne tehnične značilnosti. Spletna mesta delijo isti IP naslov, ki se najpogosteje nahaja na strežniku v Rusiji, in imajo enoten videz portala. Te strani niso osredotočene na izvirno vsebino, temveč reciklirajo objave iz treh glavnih virov:

  1. računi ruskih ali proruskih akterjev na družbenih omrežjih,
  2. ruske tiskovne agencije,
  3. lokalna uradna spletna mesta ali mediji, katerih vsebine so prevedene s pomočjo prevajalnikov, ki jih poganja umetna inteligenca.

Lažne Pravde so tudi optimizirane za iskalnike, kar omogoča hitro doseganje obsežnega občinstva. Na ta način se zavajajoči narativi prikazujejo kot legitimni članki, s čimer pridobijo zaupanje širše javnosti. Lažne pravde nimajo navedenega uredništva ali impresuma in niso vpisane v razvid medijev.

Prilagajanje strategij in nova serija spletnih mest

Po razkritju omrežja lažnih Pravd leta 2023 je Rusija prilagodila svojo taktiko. Kot poroča Evropska opazovalnica digitalnih medijev (angleško European Digital Media Observatory - EDMO), so konec maja 2024 v Rusiji registrirali novo serijo lažnih spletnih mest Pravda, ki se osredotočajo na evropske jezike. Ta spletna mesta uporabljajo nekoliko drugačno URL povezavo: namesto pravda-[xx].com zdaj uporabljajo [xx].news-pravda.com. Kljub spremembi URL naslovov ostajajo osnovni principi delovanja, videz strani in metode pridobivanja vsebine nespremenjeni.

Primer vpliva na Slovenijo

Med državami, ki so bile tarča teh lažnih spletnih mest, je tudi Slovenija. Poseben portal lažne Pravde je bil ustvarjen za slovensko občinstvo, pri čemer se cilja na teme, ki vzbujajo polarizacijo in negotovost, kot so energetska kriza, podpora Ukrajini in vloga EU v mednarodni politiki.

Portal lažne Pravde, namenjen slovenskemu občinstvu, spominja na spletni medij, a podrobnejša analiza pokaže, da ne izpolnjuje zakonskih pogojev, da bi lahko bil medij. Kot določa zakon o medijih, mora izdajatelj pred začetkom izvajanja dejavnosti priglasiti medij pri pristojnem ministrstvu, da se ga vpiše v razvid. Pri tem mora predlagatelj navesti:

  • ime medija,
  • ime ali podjetje in sedež oziroma stalno prebivališče izdajatelja,
  • odgovorno osebo izdajatelja, kadar je izdajatelj pravna oseba,
  • zvrst in časovni interval razširjanja medija,
  • ime in priimek odgovornega urednika,
  • sedež uredništva oziroma odgovornega urednika,
  • način in predvideno območje razširjanja programskih vsebin,
  • jezik razširjanja programskih vsebin,
  • vire in način financiranja,
  • podatke o osebah, ki imajo najmanj petodstotni lastniški ali upravljalski delež oziroma delež glasovalnih pravic v premoženju izdajatelja splošno-informativnega tiskanega dnevnika in tednika ter radijskega in televizijskega programa.

Razvid medijev je javen in do njega lahko dostopa vsak ter preveri, kateri mediji so v Sloveniji vpisani v razvid medijev. Na njem ni lažne Pravde, namenjeni slovenski javnosti, zato omenjeni portal ni medij. Na spletni strani Pravde tudi ni napisano, kdo je odgovorna oseba izdajatelja, ime in priimek odgovornega urednika in izdajatelja ter sedež, kjer opravljajo svoje delo ustvarjalci spletnih vsebin. Vsa objavljena besedila so nepodpisana, pogosto napotujejo na zapise profilov na družbenih omrežjih, predvsem z ruske aplikacije Telegram. V besedilih se pojavljajo slovnične napake, zato lahko domnevamo, da gre za avtomatizirano strojno prevajanje in objavljanje ruskih sporočil.

Ugotovitve Viginuma in pomen razkritja

V poročilu Portal Kombat (v angleščini) francoske agencije Viginum je jasno izpostavljeno, kako omrežje lažnih Pravd deluje kot del širšega propagandnega aparata. Cilj teh strani ni zgolj širjenje dezinformacij, temveč vplivanje na javno mnenje na način, ki spodkopava demokratične vrednote in evropsko enotnost.

Razkritje teh metod poudarja pomen sodelovanja držav članic EU pri boju proti digitalnemu vmešavanju. Transparentnost, ozaveščanje javnosti in izobraževanje o prepoznavanju lažnih informacij so ključni koraki za preprečevanje nadaljnjega vpliva tovrstnih omrežij.

Ugotovitve potrjuje tudi tretje poročilo (v angleščini) Evropske službe za zunanje delovanje (angleško European External Action Service - EEAS) o grožnjah manipulacij z informacijami in vmešavanja (angleško Foreign Information Manipulation and Interference - FIMI), ki prikazuje digitalno infrastrukturo, ki so jo uvedli tuji akterji, tako Rusija kot Kitajska, z namenom manipulacije in vmešavanja v informacijski prostor EU in partnerskih držav.