Seminar o doslednem izvajanju Uredbe o zelenem javnem naročanju za bolj trajnostno prihodnost

Seminar o zelenem javnem naročanju | Avtor: MGTŠ
Na seminarju so predavatelji udeležencem prikazali uporabo Uredbe o zelenem javnem naročanju pri naročilih projektiranja in / ali izvedbe gradnje stavb, na dveh delavnicah, ki sledita v maju, pa se bodo javni naročniki tudi praktično urili v pripravi zelenih javnih naročil projektiranja in / ali izvedbe gradnje stavb.
Seminarji so del širših prizadevanj gospodarskega ministrstva za spodbujanje trajnostne gradnje, vključno z večjo uporabo lesa v skladu z določili Uredbe o zelenem javnem naročanju (ZeJN). Uredba med drugim določa uporabo vsaj 30 odstotkov lesa ali lesnih tvoriv pri gradnji javnih objektov, katerih investitorji so osebe javnega prava. Ob tem se osredotočamo na zmanjšanje negativnih vplivov na okolje ter ustvarjanje zdravih in trajnostnih javnih objektov. V naslednjem tednu sledi seminar za projektante in arhitekte, v jeseni pa tudi dogodek, namenjen lesno-predelovalni industriji, vključujoč gradnjo lesenih objektov ter tudi vgradnjo lesenega stavbnega pohištva in lesenega pohištva v stavbe.
Kljub temu, da je uporaba lesa pri gradnji javnih stavb ključna za trajnostni razvoj, pa se pri tem srečujemo z izzivi, kot sta pomanjkanje strokovnjakov za leseno gradnjo in prevelik poudarek na ceni pri javnih naročilih. Ob tem želimo dvigniti ozaveščenost ne le javnih naročnikov, temveč tudi splošne javnosti k ocenjevanju stroškov pri javnih naročilih stavb, kjer bi morali večji poudarek nameniti trajnostnim merilom, celotnemu življenjskemu ciklu stavb in kakovosti bivanja (pozitiven vpliv na zdravje in počutje uporabnikov), namesto zgolj začetni ceni gradnje.
Z dobrim in konstruktivnim sodelovanjem med različnimi ministrstvi želimo okrepiti splošno zavedanje o prednostih uporabe lesa pri gradnji javnih objektov ter informirati javnost o ekološkem pomenu lesa in njegovem vplivu na družbeno odgovornost. Demonstracijski projekti lesenih javnih stavb bodo ključni za spodbujanje širše uporabe lesa in dvig ozaveščenosti vseh deležnikov o pomenu trajnostne gradnje.
Na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport si bomo še naprej prizadevali za spodbujanje trajnostne gradnje, kjer bo imela uporaba lesa ključno vlogo pri zmanjševanju negativnih vplivov na okolje, hkrati pa bo pripomogla k ustvarjanju zdravih in trajnostnih objektov.