Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Kako ravnati ob srečanju z medvedom

Pomembno je, da se izogibamo krajem, kjer bi utegnili biti brlogi, in psov ne spuščamo s povodca. Če upoštevamo nekaj osnovnih pravil, bomo možnost konflikta s to največjo slovensko zverjo zelo zmanjšali.

Kaj storiti, če naletite na medveda?

Medved se praviloma umakne človeku; neprijetno pa se lahko končajo srečanja z medvedko in mladiči, če sprehajalec medveda preseneti in ta nima časa in prostora za umik ali če sprehajalčev pes razdraži medveda. Ker smo v obdobju, ko medvedi postanejo bolj dejavni, smo pripravili nekaj nasvetov.

Velike zveri

V Sloveniji med velike zveri poleg rjavega medveda sodita še volk in ris. Ohranitveno stanje populacije rjavega medveda in volka je ugodno, ris pa še vedno velja za ogroženo vrsto. Vse tri vrste so sicer zavarovane s predpisi Republike Slovenije, Evropske unije in tudi z mednarodnimi predpisi.

Z namenom sobivanja z velikimi zvermi država izvaja številne ukrepe, zlasti sofinancira zaščitne ukrepe pred škodo, ki jo lahko povzročijo velike zveri, izplačuje odškodnino za škodo, ki jo povzročijo živali zavarovanih vrst, spremlja stanje populacij z monitoringi ter izobražuje, ozavešča in svetuje o velikih zvereh.

Izjemoma in ob izpolnitvi predpisanih pogojev se izvaja tudi poseganje v populacije velikih zveri. Pri oblikovanju in izvajanju sistema upravljanja z velikimi zvermi pod okriljem Ministrstva za naravne vire in prostor s posvetovalno funkcijo sodeluje interesna posvetovalna skupina, ki jo poleg predstavnikov ministrstev za naravne vire in prostor ter za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano sestavljajo tudi predstavniki nevladnih organizacij s področja zaščite živali, narave in okolja, Skupnosti občin Slovenije, Združenja občin Slovenije, Združenja mestnih občin, Zavoda za gozdove, Zavoda za varstvo narave, Biotehniške fakultete in Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani, Kmetijsko gozdarske zbornice, Sindikata kmetov, Zveze društev rejcev drobnice, Lovske zveze in Čebelarske zveze.

Poleg interesne posvetovalne skupine pa pod okriljem Ministrstva za naravne vire in prostor deluje še strokovna posvetovalna skupina, v kateri so poleg predstavnikov ministrstev za naravne vire in prostor ter za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano še strokovnjaki Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, Zavoda za gozdove ter Zavoda za varstvo narave.