Pregled dezinformacij: Poudari eno. Zmanjšaj pomen drugega. Ponovi laž.
Medtem ko se del sveta osredotoča na carine in globalno trgovino, se odvija povsem drug niz dogodkov v ruski vojni proti Ukrajini. Gre tudi za prihodnje možnosti in si zasluži nekaj pozornosti, še posebej po nedavnih pogovorih v zadnjih tednih o delnih premirjih z različnimi pridržki.
Premirje: da, ampak…
Poglejmo onkraj megle in praznih besed. Dejansko premirje ni bilo vzpostavljeno. Rusija je postavila številne pogoje za sprejetje ameriškega predloga, ki ga je ukrajinski predsednik Zelenski sprejel. Nekateri moskovski komentarji so postavljali vprašanja o tem, kdaj naj bi premirje sploh začelo veljati, drugi pa so problematizirali, katere cilje bi bilo treba izključiti iz napadov. Nedavno smo že obravnavali star trik z besedami: »Da, ampak…«
Nadaljevanje ruskih napadov na Ukrajino: strateško komuniciranje
Že več kot tri leta trajajo napadi vseh vrst z vsemi mogočimi orožji in na najrazličnejše cilje. Vendar nekateri napadi izstopajo zaradi svoje posebne krutosti, žrtev, časa, ciljev ali uporabljenega orožja. Stanovanjska naselja, bolnišnice, šole, zaklonišča, gledališča, tržnice, jezovi, elektrarne, jedrske elektrarne, železniške postaje. Pomislimo na Bučo, Mariupolj, Kramatorsk, Harkiv, Kahovko, Odeso, Dnipro in številne druge kraje.
Krvav dan v Krivij Rihu
Pretekli teden, 4. aprila, še en v nizu vojnih dni, je takšen ruski raketni napad na ukrajinsko mesto Krivij Rih, pustil še posebej močan vtis. Napad na rojstno mesto predsednika Zelenskega v času, ko se je Rusija navidezno pogajala o miru, je bil jasno sporočilo strateškega komuniciranja. Spremljalo ga je običajno vztrajno zanikanje iz Moskve, da »ni bil zadet noben civilni cilj«, kljub vse številčnejšim dokazom nevtralnih opazovalcev in posnetkom lokalnih kamer, ki so jasno pokazali, da so bile žrtve izključno civilisti. Poškodovanih je bilo devet večstanovanjskih stavb, otroško igrišče v stanovanjskem naselju, več kot 30 avtomobilov, šest izobraževalnih ustanov in restavracija. Po zadnjih podatkih je bilo ubitih 20 ljudi, več kot 70 je bilo ranjenih. Med njimi je bilo veliko otrok, kar tragediji daje še posebno težo.
Poteza po preverjenem kremeljskem scenariju je bila klasična: trditev o visoko vrednem vojaškem cilju (»85 vojakov, vključno s tujimi častniki Nata, in 20 vozil uničenih«). Zanikanje, da bi bili zadeti civilni cilji (»Napadamo le vojaške objekte,« je po napadu trdil tiskovni predstavnik Kremlja Peskov). Zamegljevanje resnice in vztrajno ponavljanje laži tudi 8. aprila na zasedanju Varnostnega sveta Združenih narodov.
Kako olepševati in prikriti nočno moro vlagateljev
Pretekli teden smo bili priča poskusom Rusije, da bi laskala Donaldu Trumpu in ameriški administraciji, zlasti na področju gospodarskih odnosov. Ti odnosi so trenutno precej omejeni zaradi kombinacije preteklih ameriških sankcij in ruskih odločitev o zasegu premoženja tujih podjetij in vlagateljev, vključno z ameriškimi. Skoraj vsak teden pridejo novice o še eni tovarni ali sredstvu, ki postane žrtev dejansko nacionalizacije z zelo omejenim nadomestilom ali pa sploh brez njega. Rusko ministrstvo za finance je poročalo, da se vse več podjetij umika iz Rusije, nobeno pa ne zaprosi za vrnitev.
Pretekli teden je Putin na novo mednarodno misijo poslal svojega nekdanjega investicijskega bančnika, danes diplomata Kirilla Dmitrijeva – herostratsko znanega po neuspehu, da bi zagotovil odobritev Svetovne zdravstvene organizacije ruskemu cepivu Sputnik V proti covidu-19 zaradi neskladnosti s standardi. Tokrat naj bi v Washingtonu prodal idejo, da bi lahko Rusija in ZDA razvili obsežne skupne gospodarske projekte na področju rudnin in drugih virov, če bi se odnosi med državama normalizirali. Da bi bila vaba še bolj mamljiva, je Dmitrijev gostoval v ameriških medijih, kjer je trdil, da je ZDA zaradi izstopa z ruskega trga izgubila 300 milijard dolarjev. Številka 300 milijard je še ena, ki so jo potegnili iz zraka. Dovolj je vprašati, koliko so v zadnjih letih v resnici izgubila evropska ali ameriška podjetja, ko so bila njihova podjetja v Rusiji nacionalizirana, v nekaterih primerih pa so izgubila celo pravico do lastne blagovne znamke. A 300 milijard zveni odlično na televiziji – svet pa je, se zdi, že vajen bleščečih številk za podporo vprašljivim političnim agendam.
Ta teden na našem radarju dezinformacij tudi:
-
»Nemčija bo vodila vojno proti Rusiji«
Z nedavno pobudo Re-arm Europe, katere cilj je okrepitev obrambnih zmogljivosti Evrope, se je kremeljska kampanja blatenja pobude močno okrepila. Glasnost propagande se stopnjuje, proruski naslovi pa namigujejo, da se EU pravzaprav pripravlja na vojno proti Rusiji in da naj bi Nemčija igrala vodilno vlogo. Kar seveda ne drži. Ena od vzporednih trditev pa je tudi, da evropski voditelji izkoriščajo »rusofobijo«, da bi preusmerili pozornost od gospodarske krize v Evropi.
TV-voditelj in zdaj senator Aleksej Puškov je star mit o »obkoljeni Rusiji« zavrtel na novo, ko je trdil, da se »totalitarne elite Evrope« združujejo proti Rusiji. Ta 'filozof iz naslanjača' je dodal, da tako imenovana globoka država ni več zgolj ameriški pojav, temveč globalen. »Obstaja tudi na mednarodni ravni. Velika Britanija, Francija, Nemčija so njene podružnice,« je dejal. Vse te trditve so priročne, saj je Putin pravkar pozval k občutnemu povečanju števila vojaških nabornikov in sprožil načrte za znatno okrepitev ruskih oboroženih sil do leta 2030. Hkrati se približuje 9. maj – dan zmage v drugi svetovni vojni, ki bo, kot običajno, v ruskem kontekstu zaznamovan z izbruhom militarističnega nacionalizma in kremeljskim kričanjem »nacisti!« proti vsem kritikom.
-
»Velikih pet bo vojno nadaljevalo, dokler ne umre zadnji Ukrajinec«
Še en sklop pripovedi na ruskih državnih in prokremeljskih medijih je usmerjen v spodkopavanje prizadevanj EU za trajen in pravičen mir. Te narativi vztrajno trdijo, da bodo največje evropske države prisilile Ukrajino, da nadaljuje vojno, kar je v nasprotju z željami običajnih ljudi. V resnici pa je prav Rusija tista, ki vojno nadaljuje.
Ruska državna televizija Channel One je znova uporabila ponarejene posnetke in fotografije, s katerimi je želela povečati čustveni naboj ukrajinskih izgub. Med drugim so širili izmišljeno zgodbo o domnevni materi ukrajinskega vojaka, ki naj bi na sinovem grobu pisala kritične zapise proti ukrajinski vladi. V skladu s svojo tradicijo in metodologijo je Channel One spet ustvarjal čisto izmišljotino, a kljub temu še naprej zastruplja misli milijonov.
-
»Moldavija: ZDA in EU so porabile milijone dolarjev za uničenje tradicionalnih vrednot«
Nenehna prizadevanja Rusije za spodkopavanje Moldavije se nadaljujejo. Država je pravkar zaključila predsedniške volitve in nadaljuje svojo pot proti članstvu v EU, pripravlja se še na parlamentarne volitve konec leta. Moskva zato še naprej širi obtožbe, ki blatijo EU in ZDA, pri tem pa znova izkorišča čustva in lažno trdi, da je napadena moldavska kultura. Ena izmed pogostih trditev, ki ne držijo, je tudi, da je demokracija zgolj fasada.
Ne pustite se zavesti.
Avtor: EUvsDisinfo | 10. april 2025
Novičnik je v angleškem in slovenskem jeziku s povezavami na novice dostopen na spletni strani EUvsDisinfo.