Reguliramo psihoterapevtsko dejavnost in uvajamo poklic psihoterapevt v zdravstveni dejavnosti
Zaradi pomanjkanja jasnih pravil in nadzora nad izvajanjem psihoterapevtskih storitev so uporabniki danes izpostavljeni tveganju za neustrezne, nekakovostne ali celo nevarne obravnave. »Cilj zakona je povečati kakovost in varnost psihoterapije v Sloveniji tako v javnem kot v zasebnem sektorju ter določiti standarde izobraževanja za psihoterapevta,« je po današnji seji Vlade Republike Slovenije, na kateri je bil predlog zakona sprejet, dejala ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel.
Ministrica je poudarila, da bo psihoterapija s tem zakonom opredeljena kot zdravstvena dejavnost, ki jo bo mogoče uveljavljati na napotnico in bo financirana iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. To bo pomembno prispevalo k večji dostopnosti psihoterapevtskih storitev.
Psihoterapevti bodo vključeni v multidisciplinarne time, tudi znotraj centrov za duševno zdravje odraslih, centrov za duševno zdravje otrok in mladostnikov ter centrov za krepitev zdravja, kjer bodo uporabniki do psihoterapevtskih storitev lahko dostopali tudi brez napotnice »Vsak v zdravstvenem sistemu ima svojo vlogo, tudi psihoterapevti, ki bodo postali del tima in celovite obravnave pacienta,« je še dodala.
Strokovno usposobljenost za opravljanje poklica psihoterapevta bo mogoče pridobiti po eni izmed dveh poti: akademski poti z zaključkom akreditiranega specializiranega študijskega programa osme stopnje ali po neakademski poti. »Vsebina usposabljanja je sestavljena iz teoretičnih vsebin, osebne izkušnje, izvajanja psihoterapevtske obravnave, srečanj s supervizorjem, usposabljanja na področju duševnega zdravja in drugih sorodnih področij, zaključnega preverjanja in strokovnega izpita na Ministrstvu za zdravje,« je pojasnila ministrica ter poudarila, da ti pogoji zagotavljajo kakovostno in varno obravnavo uporabnikov.
Poleg strokovne usposobljenosti bo pridobitev licence in vpis v register psihoterapevtov pogoj za delo. Vodenje registra, podeljevanje ter odvzem licenc in strokovni nadzor bo izvajala novoustanovljena zbornica. Ustanovitev zbornice je predvidena zaradi strokovne kompleksnosti in razpršenosti področja ter z namenom enakopravnega zastopanja vseh različnih deležnikov.
Vrste dovoljenih psihoterapevtskih pristopov bo sprva opredeljeval zakon, pozneje pa jih bo določal minister za zdravje na predlog zbornice. Pristopi bodo temeljili na znanstvenih merilih in načelih, podprtih z dokazi.
Zakon predvideva 12-mesečno prehodno obdobje. Vsi, ki bodo želeli po preteku enega leta izvajati psihoterapevtsko dejavnost v skladu z zakonom, bodo morali v šestih mesecih po uveljavitvi zakona na ministrstvo vložiti zahtevo za priznanje poklicne kvalifikacije. Do ustanovitve zbornice bo vodenje registra in izdajo licenc opravljalo Ministrstvo za zdravje.
Predlog zakona omogoča, da se psihoterapija izvaja ne le v zdravstvu, temveč tudi na drugih področjih javnega sektorja – denimo v šolstvu, socialnem varstvu, policiji – ter kot samostojna zasebna dejavnost.