Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Slovenski vesoljski sektor z uspešno predstavitvijo na »Colorado Springs Space Symposium« v ZDA

Slovenska podjetja s področja vesoljske industrije so se uspešno predstavila na skupinski stojnici v okviru 40. simpozija »Colorado Springs Space Symposium«. Program bodo nadaljevala v Denverju, kjer bodo obiskala Denver Economic Development City and County of Denver ter Univerzo Regis. Tokratni obisk je eden od pomembnih korakov za krepitev nadaljnjega sodelovanja med Slovenijo in ZDA.
skupinska fotografija

Avtor: Sabina Koleša, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport

1 / 11

Slovenska vesoljska pisarna, ki deluje v okviru Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ), je v sodelovanju z Javno agencijo SPIRIT Slovenija, Ministrstvom za obrambo RS (MORS) in Veleposlaništvom RS Washington od 7. aprila do 13. aprila 2025 organizirala izhodno gospodarsko delegacijo v ZDA. Gre že za tretjo tovrstno delegacijo, ki se je tokrat udeležuje sedem podjetij s področja vesoljske industrije: Comtrade 360, Instrumentation Technologies, Intectiv, Skylabs, Tekstina, 3GMPLUS in TIMTEC Defense. Technologies in Skylabs.

Prvi del programa se je odvijal v Colorado Springsu, kjer so se podjetja udeležila konference »Space Symposium« ter predstavila na skupni stojnici. Obiskala so tudi dva pomembna centra: ISAC - Information Sharing and Analysis Center ter Joint Commercial Operations Center.

Osrednji del programa se je odvijal v okviru razstavnega prostora, kjer so na skupinski stojnici potekali  številni sestanki s pomembnimi tujimi podjetji in institucijami. Stojnico je obiskal tudi ameriški astronavt slovenskega rodu Ron Šega.

Slovenska delegacija, pod vodstvom Tanje Permozer, vodje Slovenske vesoljske pisarne, se je tako sestala z namestnico guvernerja Kolorada Dianne Primavera, predstavniki podjetij: SpaceX, Lockheed Martin, delegacijo Evropske vesoljske agencije (ESA) ter številnimi podjetji iz držav članic ESE in ZDA.

Minister za obrambo Borut Sajovic se je z gospodarsko delegacijo srečal v torek 8. aprila 2025. Skupaj z vodjo SVP Tanjo Permozer sta se sestala tudi z direktorjema italijanske in nemške vesoljske agencije – ASI in DLR in namestnikom direktorja vesoljske agencije iz Luksemburga.

Pomembna krepitev mednarodnega sodelovanja za hitro razvijajoči se vesoljski sektor v Sloveniji 

Krepitev mednarodnega sodelovanja s ključnimi partnerji, kot so ESA, ZDA, Italija, Francija, Nemčija, Luksemburg ter države EU, je za Slovenijo izrednega pomena. V zadnjih desetih letih se namreč vesoljski sektor v Sloveniji hitro razvija. Podjetja in institucije so uspešni na številnih področjih: od razvoja satelitov in instrumentov zanje, merilnih sistemov, novih materialov, 3D tiskanja in postopkov za obdelavo materialov, aplikacij za uporabo satelitskih podatkov za najrazličnejše namene, do sistemov za hitro obdelavo podatkov, še posebej za obdelavo in skladiščenje velikih količin podatkov, ki jih dobimo iz vesolja.

Nekatera podjetja so v zadnjih letih uspela prevzeti vodilno vlogo na posameznih nišnih vesoljskih področjih, predvsem s področja opazovanja Zemlje, razvoja inovativnih tehnologij in novih materialov. Veliko inovativnost izkazujejo tudi vsi trije slovenski sateliti.

Nekatera podjetja že uspešno sodelujejo z ZDA, vendar obstajajo številne priložnosti za krepitev sodelovanja na tem področju. Ocenjujemo, da bo tokratni obisk eden od pomembnih korakov za krepitev nadaljnjega sodelovanja med Slovenijo in ZDA.