Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Zaključeni regijski posveti o novem Nacionalnem stanovanjskem programu 2026-2036

Ministrstvo za solidarno prihodnost je v zadnjem mesecu v vseh dvanajstih slovenskih statističnih regijah izvedlo regijske posvete o oblikovanju novega Nacionalnega stanovanjskega programa. Namen posvetov je bil pridobiti konkretna mnenja lokalnih skupnosti, strokovne in splošne javnosti o izzivih in priložnostih stanovanjske politike ter prostorskega načrtovanja na regionalni ravni.

Posveti so potekali v obliki javnih srečanj v soorganizaciji z regionalnimi razvojnimi agencijami. Na 12 dogodkih po državi se je zbralo skupaj več kot 250 udeležencev, ki so v odprtem dialogu naslovili ključna vprašanja stanovanjske preskrbe, specifik posamičnih družbenih skupin (mladi, stari, ranljive skupine) in oblik bivanja (alternativne oblike bivanja), razvojnih usmeritev ter prostorskih in demografskih specifik posameznih regij.

Skupne ugotovitve in ključni izzivi

V vseh regijah se je potrdila potreba po večjem številu javnih najemnih stanovanj (JNS), predvsem za mlade, starejše in druge ranljive skupine. Prav tako je bila izpostavljena problematika visokih cen nepremičnin, pomanjkanja komunalno opremljenih zemljišč ter zapletenih in dolgotrajnih postopkov umeščanja v prostor.

Med ključnimi skupnimi izzivi so bili izpostavljeni še:

  • pomanjkanje ustrezne družbene infrastrukture ob večji stanovanjski gradnji,
  • neučinkovita obdavčitev praznih ali neaktiviranih nepremičnin,
  • težave z aktivacijo obstoječega stavbnega fonda, zlasti zaradi spomeniškega varstva in lastniških razdrobljenosti.

Razlike in specifike po regijah

Čeprav se osnovne potrebe po javnih stanovanjih pojavljajo povsod, imajo regije svoje edinstvene izzive in razvojne priložnosti:

  • Udeleženci posveta v Obalno-kraški regiji in v zgornjem Posočju se soočajo z vplivom turizma na stanovanjski trg, visoko stopnjo praznih stanovanj in velikim deležem stanovanj namenjenih za kratkoročni najem.
  • Na posvetu v Pomurju, v Zasavju in na Koroškem so poudarili problem demografskega krčenja in razpršene poselitve. Obe regiji poudarjata težave z infrastrukturo in potrebo po obnovi starega fonda ter podporo alternativnim oblikam bivanja (zadruge, sobivanje).
  • V Osrednjeslovenski in Gorenjski regiji opažajo veliko rast prebivalstva in s tem povezan pritisk na zemljišča in infrastrukturo. Tu je izrazita potreba po decentralizaciji iz Ljubljane v okoliške občine.
  • Udeleženci posveta v Goriški in Obalno-kraški regiji so posebej izpostavili težave z razpoložljivostjo zemljišč za gradnjo zaradi naravnih omejitev (poplavna ogroženost, varovana območja) ter lastniških težav.
  • Prebivalci Posavja in Savinjske regije so poudarili potrebo po ureditvi sistemskega financiranja javne gradnje in potrebo po obnovi praznih nepremičnin.
  • Udeleženci posveta v Notranjsko-kraški in Jugovzhodni Sloveniji so opozorili na nujnost razvoja javnega potniškega prometa kot pogoja za večjo dostopnost podeželskih območij in ohranitev podeželskih bivalnih okolij.

Nadaljnji koraki

Ministrstvo za solidarno prihodnost bo zbrane prispevke sodelujočih na regijskih posvetih vključilo v nadaljnje oblikovanje novega Nacionalnega stanovanjskega programa, ki bo upošteval raznolike potrebe lokalnih skupnosti. Ugotovitve bodo služile tudi kot podlaga za medresorsko usklajevanje z drugimi ministrstvi (Ministrstvo za okolje in prostor, Ministrstvo za finance, Ministrstvo za infrastrukturo, Ministrstvo za kmetijstvo).

Ministrstvo se zahvaljuje vsem sodelujočim občinam, predstavnikom organizacij in prebivalcem za aktivno sodelovanje in številne dragocene predloge. Dialog z lokalnim okoljem ostaja temeljni gradnik solidarne in celovite stanovanjske politike.

Že v prihodnjem tednu nadaljujemo posvetovanje s ključnimi deležniki na področju stanovanjske politike – sindikati, delodajalci, državne institucije, stanovanjske skupnosti ter druge pomembne organizacije, ki imajo na stanovanjskem področju ključno vlogo.