Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Državni sekretar Denis Kordež na visoki konferenci o krizi zdravstvene delovne sile v Rigi

Državni sekretar na Ministrstvu za zdravje Denis Kordež, se je v Rigi udeležil Konference na visoki ravni o krizi delovne sile v zdravstvu z naslovom "Majhne države pred tveganji v prihodnosti", ki jo je organiziralo latvijsko Ministrstvo za zdravje.
Državni sekretar Denis Kordež med udeležbo na okrogli mizi v Rigi.

Državni sekretar med udeležbo na okrogli mizi.

Konferenca je združila visoke predstavnike držav, mednarodnih organizacij ter strokovnjake s področja zdravstva z namenom izboljšanja sodelovanja, izmenjave dobrih praks in iskanja oprijemljivih rešitev za izzive na področju zdravstvene delovne sile. V ospredju so bile aktualna kriza, globalne spremembe, staranje delovne sile ter nacionalne strategije za obvladovanje teh izzivov.

V razpravi so sodelovali predstavniki Svetovne zdravstvene organizacije (SZO), Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) ter ministri in državni sekretarji Cipra, Litve, Črne gore, Slovenije in gostujoče Latvije.

Državni sekretar Kordež je sodeloval v dveh ministrskih omizjih. V okviru prvega omizja, namenjenega izmenjavi izkušenj in izzivov manjših držav, je poudaril, da je skrb za zdravstvene delavce v Sloveniji prednostna naloga. Izpostavil je, da je zagotavljanje kakovostnega in dostopnega zdravstva tesno povezano z dobrobitjo in zadovoljstvom zaposlenih v zdravstvu. Predstavil je tudi nedavne zakonodajne ukrepe in aktivnosti, ki urejajo področje zdravstvenih delavcev ter podpirajo njihovo izobraževanje, zaposlovanje in poklicni razvoj. Dodal je še, da sta načrtovanje in upravljanje s kadri v zdravstvu v Sloveniji visoko na prioritetni lestvici, kar potrjujejo številni že sprejeti in načrtovani ukrepi.

Drugo omizje je bilo namenjeno razpravi o prihodnjih ukrepih za blažitev krize zdravstvene delovne sile. Državni sekretar je poudaril pomen izmenjave dobrih praks med državami članicami EU ter izpostavil potrebo po mednarodnem sodelovanju. Ob tem je spomnil na politične zaveze iz sklepov Sveta EU, sprejetih v času belgijskega predsedovanja Svetu EU leta 2024, ki pozivajo Evropsko komisijo k razvoju celovitega pristopa na ravni EU za podporo državam članicam pri upravljanju zdravstvene delovne sile.