Minister Han in svetnik Švicarske konfederacije Parmelin o krepitvi gospodarskega sodelovanja

Podpis sporazuma o ukrepu podpore v okviru drugega švicarskega prispevka v Sloveniji | Avtor: Živa Ogrin
Minister Han je izrazil zadovoljstvo, da se švicarski gospodarski minister Parmelin mudi v Ljubljani le dobro leto po njegovem obisku v Švici, kar potrjuje odlične odnose med državama in prizadevanja za razširitev sodelovanja.
Minister Han je ob tem poudaril: »Drugo srečanje v dveh letih potrjuje trdno prijateljstvo med Slovenijo in Švico ter odlično gospodarsko sodelovanje, ki ga želimo še poglobiti na različnih področjih, tudi izven farmacevtskega sektorja. Današnji obisk dodatno utrjuje položaj Slovenije kot privlačne destinacije za visokotehnološke naložbe, s posebnim poudarkom na priložnostih v vesoljski industriji in skupnih projektih v okviru Evropske vesoljske agencije. Ob tej priložnosti smo podpisali tudi Sporazum o ukrepu podpore v okviru drugega švicarskega prispevka, kar predstavlja pomemben korak pri krepitvi sodelovanja med državama. Izmenjala sva tudi poglede na aktualne gospodarske razmere ter globalne izzive, kot so transatlantska trgovinska politika, in verjamem, da bomo sodelovanje v prihodnje še nadgradili in razširili.«
Ministra sta se v pogovorih dotaknila aktualnega dogajanja na področju evropskega in svetovnega gospodarstva. Strinjala sta se, da trgovinske vojne ne koristijo nikomur. Minister Han je izpostavil zavezanost Slovenije, da ohrani in še dodatno okrepi privlačnost za investicijsko in visoko tehnološko dejavnost. Slovenija danes omogoča davčne olajšave za vlaganje v raziskave in razvoj, finančne spodbude za investicije v Sloveniji, ki dvigujejo dodano vrednost, ter finančne nepovratne in povratne podpore za razvoj podjetij v Sloveniji. Povečala je vlaganja v znanost in izobraževalni sistem, odlikujejo jo visoko usposobljeni kadri, pospešeno vlaga tudi v infrastrukturo.
Minister Parmelin je ob obisku izrazil navdušenje nad poglobljenim sodelovanjem med državama: »V veliko veselje mi je, da sem danes v Sloveniji, državi, ki je Švici blizu v mnogih pogledih. Podpis sporazuma o energetskem programu v okviru drugega švicarskega prispevka predstavlja nov korak v našem sodelovanju. Še posebej mi je pri srcu tema, ki so jo izbrali slovenski partnerji – prehod s fosilnih na obnovljive vire energije. Kot alpski državi, ki ju podnebne spremembe močno zadevajo, moramo na tem področju sodelovati in ukrepati. Prepričan sem, da bo skupni program, ki vključuje tudi razvoj lokalnih energetskih skupnosti in pilotne projekte na področju fotovoltaike, prinesel konkretne rešitve in obojestransko koristne izkušnje.«
Ministra sta se strinjala, da je še veliko priložnosti za poglabljanje gospodarskega sodelovanja. Poleg farmacije in vesoljskih tehnologij, so priložnosti za sodelovanje tudi na drugih gospodarskih področjih, kot so logistične storitve, naložbe v živilskopredelovalno industrijo, gradbeništvo, obnovljive vire energije, rešitve za digitalizacijo in krožno gospodarstvo, informacijske in komunikacijske tehnologije, vključno z umetno inteligenco, ter električno mobilnost.
Ob tej priložnosti sta se ministra srečala tudi s predsednikom Vlade Republike Slovenije dr. Robertom Golobom, obiskala sta podjetji Lek in Novartis, kjer sta se seznanila s stanjem in načrti obeh globalnih farmacevtskih družb, podpisali pa so Sporazum o ukrepu podpore v okviru drugega švicarskega prispevka v Sloveniji.
Drugi Švicarski prispevek v Sloveniji
Sloveniji je v okviru drugega švicarskega prispevka na voljo 16 milijonov švicarskih frankov. Sporazum o ukrepu podpore, ki je potreben za pričetek njegovega izvajanja, je v imenu Slovenije podpisal minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek. Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je namreč organ upravljanja za drugi švicarski prispevek.
»Po podpisu okvirnega sporazuma za drugi švicarski prispevek v avgustu 2023 smo z današnjimi podpisi tehničnih sporazumov uredili vse potrebne pravne podlage za začetek izvajanja tega prispevka in javnih razpisov. 16 milijonov švicarskih frankov je namenjenih povečanju energetske učinkovitosti in spodbujanju obnovljivih virov energije v alpskih regijah. Gre za strateško pomemben program, ki bo prispeval k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov, večji energetski neodvisnosti regij in države ter trajnostnemu razvoju lokalnih skupnosti«, je poudaril minister Jevšek.
Sporazum o izvajanju ukrepa podpore pa sta podpisala pristojna ministra dr. Jevšek in minister za okolje, podnebje in energijo mag. Bojan Kumer, saj je nosilec programa, ki bo tudi izvajal javne razpise, Ministrstvo za okolje, prostor in energijo.
Slovenija ključni akter v svetovni proizvodnji zdravil
Slovenska farmacevtska industrija je v zadnjih letih postala ključni akter v svetovni proizvodnji zdravil. V zadnjih 20 letih je izvoz farmacevtskih izdelkov iz Slovenije skokovito narasel, in sicer z dveh milijard evrov leta 2010 na 18,7 milijarde evrov leta 2024, medtem ko se je bruto dodana vrednost industrije v istem obdobju podvojila. Sektor zdaj predstavlja več kot šest odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP) Slovenije in neposredno zaposluje več kot 12.000 delavcev. Pri tej rasti je imela pomembno vlogo Švica, zlasti Novartis in njegov oddelek za generična zdravila Sandoz, ki se je oktobra 2023 izločil v ločeno podjetje. Brez upoštevanja prevzema Leka sta družbi v zadnjih dveh desetletjih v Slovenijo vložili več kot 3,5 milijarde evrov, z Lekom pa 5,5 milijarde evrov, zaradi česar je Slovenija postala nepogrešljiv partner dveh največjih švicarskih farmacevtskih družb.
Sandoz pripoznava Slovenijo kot eno ključnih držav, kjer stalno povečuje svoj odtis. Že danes Lek s preko 3700 zaposlenimi izvaja celostno storitev znotraj Sandozovega portfelja, od zgodnjega razvoja in proizvodnje učinkovin in zdravil, do pakiranja in distribucije končnih izdelkov na različne trge po vsem svetu. Z dodatnimi naložbami na področju podobnih bioloških zdravil (naložba v Lendavi v novo tovarno za proizvodnjo učinkovin v vrednosti preko 400 milijonov ameriških dolarjev in naložba v Ljubljani v nov razvojni center v vrednosti 90 milijonov ameriških dolarjev) Lek postaja najpomembnejša in največja lokacija za Sandozove dejavnosti na celem svetu.
Podobno tudi Novartis v Sloveniji preko dveh podjetij, Novartis d.o.o. in Novartis Pharma Services, na dveh lokacijah v Ljubljani in Mengšu, skupaj zaposluje skoraj 4000 ljudi. Novartis razvija, proizvaja in trži inovativna zdravila. Novartis je z deset odstotnim tržnim deležem vodilni na slovenskem farmacevtskem trgu. V Novartisu v Sloveniji je trenutno za okoli 500 milijonov evrov naložb v teku, od tega sta največji naložba v izgradnjo proizvodnje aseptičnih izdelkov v Ljubljani in naložba v center za tehnični razvoj bioloških zdravil v Mengšu.
Gospodarsko sodelovanje s Švico
Gospodarsko sodelovanje s Švico je za Slovenijo zelo pomembno. V zadnjih letih beležimo skokovit trend rasti medsebojne menjave. Blagovna menjava je lani znašala 36,9 milijarde evrov, kar je 51 odstotkov več kot preteklo leto; od tega je izvoz znašal 20,7 milijarde evrov (povečanje 37,9 odstotka), uvoz pa 16,2 milijarde evrov (povečanje 73 odstotkov). Storitvena menjava je leta 2023 znašala 1,08 milijarde evrov, od tega izvoz 799 milijonov evrov, uvoz pa 282 milijona evrov.
K visokim rezultatom blagovne menjave pripomorejo predvsem posli oplemenitenja blaga v farmacevtski panogi, ki zavzemajo vodilno mesto v dvostranskem gospodarskem sodelovanju. Tudi Slovenija je izjemno pomembna za švicarsko izvozno gospodarstvo in se je leta 2024 po podatkih švicarskega Zveznega carinskega urada uvrstila na 3. mesto med najpomembnejšimi trgovinskimi partnericami Švice (za Nemčijo in ZDA ter pred Italijo, Kitajsko in Francijo).
Švica je tako na strani izvoza kot uvoza najpomembnejša zunanje trgovinska partnerica Slovenije ter tretja največja investitorica v slovensko gospodarstvo (oziroma četrta po izvorni državi lastnika). Švicarske neposredne naložbe v Sloveniji so leta 2023 znašale 2,44 milijarde evrov, kar predstavlja povečanje za sedem odstotkov glede na preteklo leto. Slovenske naložbe v Švici pa so znašale 18,7 milijona evrov, kar je 0,2 odstotka celotnih slovenskih investicij v tujini.
Na področju turizma je lani Slovenijo obiskalo 82.580 turistov iz Švice (povečanje deset odstotkov) in opravilo 179.025 nočitev (povečanje 15 odstotkov). Delež švicarskih gostov med vsemi tujimi gosti je 1,6 odstotka.