Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Minister Jože Novak: Rudarjenje v Sloveniji ni zgolj gospodarska dejavnost, je identiteta

Na Naravoslovnotehniški fakulteti v Ljubljani so pred tradicionalno prireditvijo, 49. Skokom čez kožo, pripravili znanstveni posvet z mednarodno udeležbo Gospodarjenje z odpadki – urbano rudarjenje. Ena od tem je vprašanje okoljske sanacije in post-rudarske rabe območja Premogovnika Velenje. Rudarstvo je v uvodnem nagovoru na posvetu izpostavil tudi minister za naravne vire in prostor Jože Novak.
Minister Novak za govornico podaja uvodni nagovor udeležencem znanstvenega posveta, ob njem je rudarska zastava

Minister za naravne vire in prostor Jože Novak | Avtor: Ministrstrvo za naravne vire in prostor

1 / 2

»Evropski zeleni dogovor in zaveze Slovenije k ogljični nevtralnosti pomenijo postopno opuščanje rabe premoga – razogljičenje je jasna in skupna usmeritev. Ključen izziv pa ostaja: kako ta prehod izpeljati stabilno, pravično in dolgoročno vzdržno. Ob tem se moramo vprašati, ali bomo z obnovljivimi viri in jedrsko energijo dovolj robustni, da zagotovimo zanesljivo oskrbo v vseh pogojih. Prihodnost prinaša nepredvidljive izzive. Kot odgovorna država moramo vztrajati na poti razogljičenja, hkrati pa razumno razmišljati o novih tehnologijah ter pravočasno zagotoviti dostop do drugih strateških in kritičnih surovin,« je dejal minister Novak.  

Ob tem je v nagovoru udeležencem posveta minister tudi poudaril, da se v luči razogljičenja in pravičnega prehoda soočamo s postopnim zapiranjem zgodovinsko pomembnih rudnikov, a se hkrati rudarstvo ohranja kot nujna podlaga za razvoj, predvsem pri pridobivanju mineralnih surovin za gradbeništvo ter za industrijo gradbenih materialov in proizvodov, saj povpraševanje po njih narašča.

»Na ravni Evropske unije in Slovenije narašča zanimanje za strateške in kritične surovine, ki so temelj za digitalno in zeleno preobrazbo. V Sloveniji zato vlagamo v kartiranja in pripravo raziskav in analiz, ki bodo podlaga za morebitno prihodnjo izrabo teh virov,« je še poudaril minister za naravne vire in prostor Jože Novak.

»Rudarjenje v Sloveniji ni zgolj gospodarska dejavnost, je identiteta, je zgodovina krajev, kot so Velenje, Trbovlje, Hrastnik, Mežica, Idrija,« je dejal minister Novak. »Ko se rudnik zapre, se življenje ne sme ustaviti. Nasprotno – ravno takrat mora steči nova energija. Regije z rudarsko preteklostjo imajo ogromno potenciala: za turizem, za muzejske in raziskovalne centre, za nove tehnološke dejavnosti.« Ob tem pa je minister še poudaril, da je treba prestrukturiranje regij zastaviti resno, usklajeno in strateško.    

Današnje znanstveno posvetovanje na Naravoslovnotehniški fakulteti v Ljubljani je namenjeno domačim in tujim strokovnjakom s področja rudarstva, okolja, ravnanja z odpadki ter strokovnjakom v  komunalnih podjetjih, službam za varstvo okolja in drugim.