Ministrstvo za kulturo posebno skrb posveča projektom za osebe s prilagojenimi načini sporazumevanja
Na ministrstvu s sofinanciranjem projektov skrbimo za razvijanje in izpopolnjevanje jezikovnih zmožnosti oseb, ki potrebujejo prilagojene načine sporazumevanja. Hkrati ozaveščamo javnost o specifiki sporazumevalnih potreb posameznih družbenih skupin in o sprejemljivosti drugih (in drugačnih) poti komuniciranja, kar je eden od pogojev za ustvarjanje sodobne inkluzivne družbe.
Osebe s prilagojenimi načini sporazumevanja (na primer gluhi in naglušni, slepi in slabovidni, gluhoslepi, osebe z motnjami v duševnem razvoju) morajo namreč svoje sporazumevalne potrebe zadovoljevati na druge načine: gluhi znakovno, slepi z brajico, s pomočjo povečanega tiska in pisno-zvočnim pretvarjanjem, gluhoslepi z več drugimi prilagojenimi načini sporazumevanja in podobno. Možnost takšnega izražanja je nujna za preprečitev izolacije takih oseb, hkrati pa jim omogoča bolj enakopravno uresničevanje temeljnih pravic in dejavnejše vključevanje v družbo.
Ključni cilji projektov so tako namenjeni izboljšanju komunikacijskih zmožnosti oseb z gluhoslepoto, predvsem s haptičnim načinom sporazumevanja, razvijanju bralne pismenosti slepih in slabovidnih s pomočjo brajice, zagotavljanju lažjega dostopa do informacij in izboljšanju kakovosti medijskih vsebin v lahkem branju za osebe z motnjami v duševnem razvoju oziroma za osebe z intelektualno oviranostjo. Gluhim, ki so primarno uporabniki slovenskega znakovnega jezika, se omogoča izpopolnjevanje v razumevanju različnih besedil v slovenščini in možnostih interpretacije teh besedil v slovenskem znakovnem jeziku.
Zagotavljanje prilagojenih temeljnih jezikovnih virov in tehnologij ter didaktičnih gradiv, izvajanje izobraževalnih dejavnosti kakor tudi prilagajanje kulturno-umetniških vsebin za lažjo (vsebinsko) dostopnost do kulturne ponudbe prispevajo k temu, da lahko ciljne skupine polno razvijejo svojo sporazumevalno zmožnost in si s tem ustvarjajo pogoje za enakopravno sodelovanje v družbi in zmanjšanje socialne izključenosti.
Projekte, izbrane na Javnem razpisu za izbiro ponudnikov za izvedbo projektov prilagojenih načinov sporazumevanja na podlagi nacionalnega programa za jezikovno politiko v letih 2025–2026, izvajajo Zveza društev slepih in sabovidnih Slovenije, Združenje gluhoslepih Slovenije DLAN, Radiotelevizija Slovenija s partnerjem Zavod Risa ter Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije.