Slovenija s prepovedjo arom v elektronskih cigaretah med najnaprednejšimi državami Evropske unije
Nikotin je ena najbolj zasvojljivih snovi. Velika večina kadilcev pa začne kaditi še pred polnoletnostjo. Zaradi bolezni povezanih s kajenjem, umre dve tretjini kadilcev. V Sloveniji letno zaradi kajenja umre več kot 3000 ljudi, vsak teden 60. Kajenje povzroča kar 16 vrst raka, številne bolezni dihal, srca in ožilja. V zadnjem času so se na tržišču začeli pojavljati številni novi izdelki, ki ne vsebujejo tobaka, vsebujejo pa nikotin, kot na primer elektronske cigarete-vejpi, ki poleg tega vsebujejo tudi številne privlačne sladke in sadne arome, ki posebej privlačijo mlade. Vendar pa ima lahko vdihovanje arom zelo škodljive učinke na zdravje.
Slovenija bo 24. aprila 2025 naredila pomemben korak pri zaščiti zdravja prebivalcev, predvsem mladih, saj bo začela veljati prepoved vseh arom, razen tobačnih, v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih.
Zakonodajni ukrep temelji na novem Pravilniku o poročanju o tobačnih in povezanih izdelkih ter aromah v elektronskih cigaretah in posodicah za ponovno polnjenje (Uradni list, številka 96/24), ki ga je Ministrstvo za zdravje sprejelo lani. Generalna direktorica Direktorata za javno zdravje Vesna Marinko je ob najavi ukrepa povedala: »Pravilnik v 13. členu, po vzoru Nizozemske, poimensko navaja 16 snovi, ki so, v funkciji arome, edine dovoljene v tekočini ali kakršni koli drugi komponenti elektronskih cigaret z nikotinom ali brez nikotina in njihovih posodic za ponovno polnjenje. Vse ostale snovi, ki bi lahko dodale druge privlačne arome, bodo od 24. aprila 2025 dalje prepovedane.«
Vesna Marinko je nadaljevala: »Sledili smo Nizozemski, ki je sprva predlagala 23 arom, po naknadni preučitvi pa so ugotovili, da sedem od teh arom povzroča dodatna tveganja za zdravje uporabnikov kot je rakotvornost, alergijske reakcije ali dražilnost in so dokončno odločili zgolj za 16 dovoljenih snovi, ki dajejo samo aromo tobaka«.
Nizozemci so prepoved arom uveljavili lani in prvi rezultati so spodbudni in kažejo, da je poraba elektronskih cigaret padla. »Nizozemski inštitut za javno zdravje (nizozemsko Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu - RIVM) je v raziskavi ugotovil, da je 22 odstotkov vprašanih, med katerimi je bilo od skoraj 1000 kar 500 adolescentov, popolnoma opustilo elektronske cigarete–vejpe«, je povedala Vesna Marinko.
Raziskava je še pokazala, da je dnevna uporaba vejpov padla iz 29 odstotkov na 18 odstotkov, tedenska uporaba iz 30 odstotkov na 14 odstotkov in mesečna uporaba iz 42 odstotkov na 16 odstotkov. »Hkrati podatki kažejo, da tisti, ki so prenehali vejpati nadomestkov oziroma arom ne iščejo na ilegalnem trgu, niti niso začeli uporabljati drugih tobačnih ali povezanih izdelkov,« je zaključila Marinko.
Elektronske cigarete - vejpi ali ogrevani tobačni izdelki so v zaprtih javnih prostorih in tudi zunaj na zemljiščih in igriščih vrtcev in šol prepovedani. Vesna Marinko razlaga: »V javnosti je premalokrat poudarjeno, da je v zaprtih javnih prostorih, kot so na primer šole, bolnišnice, gostinski prostori, prireditveni in športni objekti in med drugim tudi avtobusi, poleg kajenja prepovedana tudi uporaba novih povezanih izdelkov na primer elektronskih cigaret-vejpov ali ogrevanih tobačnih izdelkov. Prepoved velja tudi zunaj na zemljiščih in igriščih vrtcev in šol. Z novelo zakona smo povišali tudi globe za posameznike, ki to kršijo«.
Do lani je globa znašala 125 evrov, sedaj pa lahko znaša tudi do 5000 evrov. Globa za kajenje ali uporabo povezanih izdelkov v vseh vozilih v prisotnosti mladoletnih je 250 evrov.
»Zaradi številnih kršitev posameznikov, tako glede prodaje in pridobivanja preko spleta oziroma družbenih omrežij (instagram, tiktok), smo lani z novelo uvedli tudi visoke globe za posameznike,« je povedala Vesna Marinko. Za posameznika, ki prodaja ali brezplačno ponuja tobačne ali povezane izdelke, velja globa od 3000 do 5000 evrov, če pa na primer nakupuje preko spleta, takrat je predpisana globa od 125 do 5000 evrov.
Elektronske cigarete lahko tudi že pri kratkoročni uporabi privedejo do pomembnih posledic za zdravje, predvsem zdravje dihal je opozorila izr. prof. dr. Mihaela Zidarn z Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik. Izpostavila je, da so simptomi bolezni dihal pri najstnikih piskanje, kašljanje in izkašljevanje, težje dihanje ter poslabšanje astme.
Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je ob tem opozorila, da so privlačne arome eden izmed glavnih razlogov, zakaj se mladostniki odločajo za uporabo elektronskih cigaret.
Za uresničevanje zakonodaje sta pristojna tudi Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije in Finančna uprava Republike Slovenije. Oba organa bosta izvajala poostrene nadzore nad spoštovanjem zakonodaje z odvzemom vzorcev elektronskih cigaret, preverjanjem skladnosti izdelkov in glede na ugotovitve z odstranitvijo neskladnih izdelkov s trga.
Katarina Blaznik in Slavica Mehlin s Finančne uprave RS sta predstavili potek nadzora v skladu z ZOUTPI, ki ga opravljajo mobilni oddelki FURS, inšpekcija in preiskovalci, ki pri svojem delu uporabljajo specifično opremo, namenjeno sledljivosti tobačnih izdelkov in preverjanju pristnosti varnostnega elementa za tobačne izdelke, z namenom preprečevanja in odprave nedovoljene ali nezakonite trgovine s tobačnimi izdelki ter pri nadzoru uvoza uslužbenci oddelkov za carinjenje.
Barbara Kocjan Slapar z Zdravstvenega inšpektorata RS je pojasnila, da nadzore v sodelovanju s preostalimi inšpekcijskimi organi po določilih ZOUTPI izvajajo skozi vse leto in prioritetno obravnavajo vse prejete prijave, ki jih državljani lahko pošljejo na e-naslov: gp.zirs@gov.si ali anonimno z uporabo eUprave – Vloga.
Po 24. aprilu 2025 bodo zaradi preverbe spoštovanja tega določila odvzeli vzorce e-cigaret ter izvedli poostren nadzor.
Več vsebin in podatkov na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje v novici.