Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

30-letnica Svetovne trgovinske organizacije mineva v luči povečanih trgovinskih trenj

Petnajstega aprila 1994 je bil v Marakešu podpisan Sporazum o ustanovitvi Svetovne trgovinske organizacije (angleško World Trade Organization - WTO), ki od januarja 1995 deluje kot nosilka multilateralnega trgovinskega sistema. Ta je v času povečanih trgovinskih napetosti še posebej pomemben predvsem za majhne, izvozno naravnane države, kot je Slovenija.
Dr. Ngozi Okonjo - Iweala, direktorica WTO

Avtor: WTO

1 / 2

Petnajstega aprila 1994 je bil podpisan Marakeški sporazum o ustanovitvi Svetovne trgovinske organizacije, ki je začela delovati januarja 1995 in katere ustanovna članica je tudi Slovenija.

WTO je nosilka na pravilih temelječega odprtega in pravičnega multilateralnega trgovinskega sistema, ki zagotavlja predvidljivost, preglednost, enako obravnavo in odprtost. Pred 30 leti je njene ustanovne članice združila vizija ustvariti novo globalno javno dobro: prispevek trgovine za izboljšanje kakovosti življenja ljudi, ustvarjanje delovnih mest in spodbujanje trajnostnega razvoja. Odtlej sporazumi WTO določajo mednarodna pravila in standarde svetovne trgovine, ki je pomagala dvigniti iz revščine več kot 1,5 milijarde ljudi.

Način čezmejnega trgovanja se v vmesnem času precej spremenil, prav tako izzivi glede trajnostnega razvoja in družbeno-ekonomske vključenosti, trgovina pa ostaja eno od orodij za skupno reševanje teh izzivov.

WTO trenutno povezuje 166 držav članic na različnih stopnjah gospodarskega razvoja, ki predstavljajo več kot 98 odstotkov mednarodne trgovine. Članice izmenjujejo informacije o nacionalni trgovinski politiki in ukrepih, o bilateralnih in regionalnih trgovinskih sporazumih, rešujejo trgovinske spore prek mehanizma za reševanje sporov ter iščejo odgovore na nove izzive skozi pogajanja o novih in posodabljanju obstoječih pravil.

30-letnica delovanja je dobra priložnost za pregled preteklih uspehov, predvsem pa za analizo, koliko je obstoječi sistem še ustrezen v danes precej drugačnem svetu. Porast enostranskih in zaščitnih trgovinskih ukrepov razkriva tako slabosti kot prednosti celotnega sistema ter relevantnost WTO, ki tudi zaradi večplastne svetovne krize in postopne slabitve multilateralizma skuša redefinirati svoj obstoj in prihodnje delovanje.

Slovenija se kot izrazito izvozno usmerjeno gospodarstvo zavzema za krepitev multilateralnega sistema in posodobitev WTO za bolj učinkovit odziv na izzive 21. stoletja. Stališča aktivno sooblikujemo v okviru skupne trgovinske politike Evropske unije (EU). V trenutnih okoliščinah podpiramo odziv EU, kjer sta ključna preudarnost in ohranjanje dialoga. EU ima priložnost, da prevzame nosilno vlogo v WTO in vzpostavi nova zavezništva za potrebno prenovo organizacije. Ohraniti pa jo moramo kot forum za konstruktiven dialog in sodelovanje med državami članicami, k čemur poziva tudi generalna direktorica WTO dr. Okonjo-Iweala.

Dodane informacije o Svetovni trgovinski organizaciji si lahko preberete na spletni strani WTO