Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Minister Arčon v Trstu pri slovenski manjšini v Italiji

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je mudil v Trstu, kjer se je srečal z vodstvi in predstavniki društev obeh krovnih organizacij – Slovenske kulturno-gospodarske zveze ter Sveta slovenskih organizacij – in obiskal več slovenskih ustanov. Spremljal ga je generalni konzul Republike Slovenije v Trstu Gregor Šuc.

»Izjemno sem hvaležen celotni narodni skupnosti in vsem društvom za njihovo predano delo. Veseli me, da so sredstva, ki jih urad namenja, dobro naložena in neposredno krepijo slovensko narodno skupnost,« je v izjavi za medije poudaril minister Arčon. Urad ja na razpisu za delovanje slovenske skupnosti v Italiji za leto 2025 razdelili 3.774.450 evrov.

Delovni dan v prestolnici Furlanije - Julijske krajine je minister pričel z obiskom Slovenskega stalnega gledališča, edinega slovenskega poklicnega gledališča zunaj meja Republike Slovenije. Njegovi začetki segajo v leto 1902, ko je bilo ustanovljeno Dramatično društvo, ki je do požiga delovalo v Narodnem domu. Ministra sta sprejela predsednik Ivan Jevnikar in direktor Danijel Malalan.

Sledilo je srečanje z vodstvom in predstavniki organizacij, ki delujejo v okviru Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ). O svojem delovanju in izzivih so ministru spregovorili predsednica SKGZ Ksenija Dobrila ter predstavniki Tabornikov Roda modrega vala, Slovenskega planinskega društva Trst, Sklada Mitja Čuk, ki nudi pomoč otrokom, mladostnikom in odraslim s posebnimi potrebami, ter Glasbene matice, ki skrbi za glasbeno izobraževanje. Minister je že pred tem obiskal tudi prostore Zveze slovenskih kulturnih društev, ki deluje na področju kulturnega udejstvovanja. Ena izmed njihovih vidnejših prireditev je Slofest, ki vsaki dve leti v središču Trsta predstavlja bogato paleto dejavnosti Slovencev na Tržaškem. V vseh 83 društvih, ki so del njihove Zveze, je skupno blizu 7000 članov, med njimi je tudi mnogo mladih. Minister se je srečal tudi z urednico Založništva tržaškega tiska Martino Kafol. Obiskal je izpostavo Narodne in študijske knjižnice, ki na vseh svojih lokacijah v Trstu in Gorici hrani več kot 200.000 knjižničnih enot. V lanskem letu so zabeležili več kot 40.000 obiskovalcev in pripravili 254 dogodkov. Minister se je ustavil tudi pri Krožku za kulturno, športno in podporno udejstvovanje KRUT, ki pripravlja različne tečaje, telovadbo, izlete in izobraževanja za starejše.

Nadaljeval je s srečanjem s predstavniki organizacij, ki delujejo v okviru Sveta slovenskih organizacij (SSO). Svojo stvarnost so predstavili predsednica SSO za Tržaško Marija Brecelj ter predstavniki društev in ustanov, ki so ministru tudi pokazali prostore nekaterih izmed njih. Predstavili so se: Slovenska prosveta, ki združuje 27 kulturnih društev Slovencev v Italiji; Zadruga Slovenski dom; Radijski oder, kjer snemajo radijske igre in organizirajo dogodke za otroke in odrasle; Zveza cerkvenih pevskih zborov; dobrodelna organizacija Slovenska Vincencijeva konferenca; Društvo slovenskih izobražencev, ki vsak ponedeljek v središču mesta gosti zanimive goste (njihov najvidnejši dogodek so Študijski dnevi Draga); Knjižnica Dušana Černeta, specializirana za zbiranje zamejske in zdomske literature, ter Zadruga Mladika, ki izvaja založniško in časnikarsko dejavnost ter že od petdesetih let izdaja revijo Mladika.

Minister je obiskal tudi Slovenski raziskovalni inštitut SLORI, ki je lani obeležil 50 let delovanja. Ob tej priložnosti je prejel priznanje ministra Mateja Arčona. SLORI se ukvarja s spremljanjem in proučevanjem etničnih, družbenih in razvojnih vprašanj, ki zadevajo slovensko narodno manjšino v Italiji. Pripravlja publikacije in gradiva, organizira seminarje, znanstvene konference in strokovna srečanja, sodeluje z univerzami, razpisuje štipendije in nagrade za raziskave, univerzitetne dodiplomske ali podiplomske študije. Med drugim vodi tudi praktičen projekt, v okviru katerega brezplačno prevajajo menije, cenike in druge napise za gostince ter tako spodbujajo vidno dvojezičnost.

Minister se je ustavil tudi v Tržaškem knjižnem središču – edini slovenski knjigarni v samem središču Trsta, le nekaj korakov od Narodnega doma. Knjigarna pomembno prispeva k ohranjanju slovenske kulture ne le s prodajo slovenskih knjig, temveč tudi z organizacijo bogate kulturne ponudbe. Ministru sta dejavnosti predstavili založbi Mladika in Založništvo tržaškega tiska. Obema se je zahvalil in jima čestital, ker sta se pred desetimi leti povezali ter ustanovili knjižno središče, ki bistveno prispeva k ohranjanju slovenske besede in identitete. 

V nadaljevanju je minister obiskal Dijaški dom Srečko Kosovel. Ravnatelj Gorazd Pučnik ga je popeljal po prostorih doma, ki nudi pošolsko vzgojo več kot 200 otrokom vrtcev, osnovnih, srednjih in višjih šol s slovenskim učnim jezikom. V okviru doma delujejo tudi edine slovenske jasli, pa tudi otroški vrtec s slovenskim vzgojnim jezikom. Dom organizira poletne dejavnosti, predavanja za starše, sodeluje s slovenskimi društvi v Sloveniji ter pripravlja kolonije in mladinske izmenjave.

Obisk pri slovenski manjšini v Italiji je minister zaključil v športnem duhu – na Stadionu 1. maj, kjer so ga sprejeli predsednik Združenja slovenskih športnih društev Ivan Peterlin, odborniki in predsednik Športnega združenja Bor, najstarejšega športnega društva v Italiji Gorazd Pučnik. Predstavili so aktualne dejavnosti ter orisali stanje glede dograditve stadiona, katerega večinski lastnik je Združenje Bor skupaj s Kulturnim društvom Škamperle. Združenje je sicer edino središče športnih dejavnosti slovenske skupnosti v Trstu. Gosti tudi dijake treh srednjih šol (Licej France Prešeren, Trgovski zavod Žiga Zois in Državni poklicni zavod Jožef Štefan), ki nimajo svojih športnih dvoran. Ker v mestu ni drugega objekta in društva, ki bi ponujalo vadbo v slovenskem jeziku, vadbo obiskujejo tudi otroci iz mestnih osnovnih šol.