Platforma Zdravje v občini je že 10 let dragoceno orodje za izboljševanje zdravja na lokalni ravni
»Lahko rečemo, da imajo občine svojo zdravstveno osebno izkaznico. Kazalniki so skrbno izbrani, metodološko preverjeni in nam kažejo celostno sliko zdravja slovenskih občin,« je na slovesnosti ob obeležitvi desete obletnice platforme povedala Vesna Marinko, generalna direktorica Direktorata za javno zdravje in nadaljevala: »Zdravje ohranjamo in krepimo tam, kjer se ljudje rodimo, živimo, se igramo, delamo in se staramo – zato je vključenost lokalnih oblasti v prizadevanja za boljše zdravje logična.
Naš skupen cilj je usmerjen v podaljševanje zdravih in aktivnih let življenja vseh prebivalcev Slovenije in to v vsaki slovenski občini. In da bi to dosegli, je potrebno stalno usklajevanje in povezovanje aktivnosti številnih resorjev, strok, nevladnih organizacij, javnega in zasebnega sektorja. Izjemnega pomena je dobro sodelovanje in povezovanje vseh naštetih na lokalnih ravneh».
Na ministrstvu si s sistemskimi ukrepi prizadevamo omogočiti in ustvariti okolja za bolj dejaven in zdrav življenjski slog v vseh življenjskih obdobjih – za otroke, mladostnike, družine, zaposlene in starejše. »Ob tem pa stalno nadgrajujemo in izboljšujemo že obstoječe sistemske ukrepe na področju zdravstvene oskrbe. Pri preprečevanju bolezni in dvigu zdravstvene pismenosti je še mnogo neizkoriščenih priložnosti za izboljšanje zdravja za različne skupine prebivalcev. Večja usmerjenost zdravstvenih domov v skupnost in več preventivnega dela ter povezovanje z lokalno skupnostjo, socialnim varstvom in nevladnimi organizacijami, zagotavlja, da bomo bolje odgovorili tudi na potrebe najbolj ranljivih,« je še povedala Marinko.
Platforma Zdravje v občini zaradi celostnega pogleda na zdravje presega meje zdravstvenega sektorja in vključuje številne kazalce, ki odražajo vplive okolja, izobraževanja, prometne varnosti, življenjskega sloga ter socialne povezanosti in kakovosti bivanja. Ponuja celovit nabor kazalnikov, ki pokrivajo vsa življenjska obdobja – od rojstva do starosti.
»Podatki nam kažejo trende in primerjave med različnimi okolji. Na ta način lažje spremljamo rezultate aktivnosti in jih tudi bolj ciljano načrtujemo. In v desetih letih delovanja Zdravja v občini je zbranih nekaj izjemno spodbudnih podatkov,« je povedala Marinko in nanizala podatke.
Na podlagi objavljenih podatkov, ki zajemajo podatke za 2023, izpostavimo ključne dosežke:
- Že deveto leto zapored upada število poškodovanih v prometnih nesrečah, v letu 2023 jih je bilo za skoraj 6 odstotkov manj kot leta 2022.
- Delež prometnih nesreč, ki so jih povzročili alkoholizirani vozniki, je upadel za 1,3 odstotka.
- Po devetih letih naraščanja smo prvič zabeležili tudi 12-odstotno zmanjšanje povprečne bolniške odsotnosti, ki se je znižala z 21,6 na 19 dni.
- Umrljivost, prikazana po občinah, je v letu 2023 upadla za 1 odstotek, kar je posledica manjšega števila smrti zaradi bolezni srca in ožilja, rakavih obolenj in samomorov.
- Zmanjšalo se je število okužb s klopnim meningoencefalitisom, ki so upadle za kar 17 odstotkov.
»V letošnjo publikacijo je vključena tudi ocena ranljivosti in tveganja za zdravje zaradi podnebnih sprememb po podnebnih regijah v Sloveniji – kar je lahko še en pomemben pripomoček pri načrtovanju ukrepov v luči vse bolj izrazitih posledic podnebnih sprememb,« je povedala Vesna Marinko in čestitala ob jubileju:
»Deset let je dovolj dolgo obdobje za refleksijo, hkrati pa tudi za pogled naprej. Verjamem, da bo platforma Zdravje v občini tudi v prihodnje ostala dragoceno orodje, ki povezuje, navdihuje in vodi k boljšim odločitvam, ki so dobre za naše zdravje».