Srečanje centralnih nabavnih organov: o izzivih in profesionalizaciji strateškega javnega naročanja
Ministrstvo za javno upravo danes in jutri v Ljubljani gosti letno srečanje Mednarodne mreže centralnih nabavnih organov | Avtor: Ministrstvo za javno upravo
Udeleženci konference so predstavniki držav članic mednarodne mreže nacionalnih centralnih nabavnih organov (petnajst evropskih držav), predstavniki Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (ang. Organisation for Economic Cooperation and Development – OECD) in predstavniki Evropske komisije. Na srečanju v Ljubljani razpravljajo o prihodnosti mreže in ključnih izzivih na področju strateškega javnega naročanja, njegovih regulativah in upravljanju pogodb ter okvirnih sporazumov.
Državni sekretar Jure Trbič je izpostavil pomen njihovega sodelovanja in izmenjave izkušenj na poti k inovativnim rešitvam za bolj učinkovito javno naročanje v Evropi. »Sodelovanje in razvoj skupnih pristopov pomaga centralnim nabavim organom oblikovati učinkovite rešitve za trenutne in prihodnje izzive. Tovrstna srečanja so priložnost za razpravo, kako nabavne organe narediti še učinkovitejše, uspešnejše in dragocenejše za vse vključene,« je poudaril in obenem spomnil na nujnost neprestanega prilagajanja tehnološkim novostim. »Eden ključnih izzivov in priložnosti je nadaljevanje digitalizacije javnih naročil in kako v postopek njihovega izvajanja uvesti nove tehnologije, kot so umetna inteligenca, podatkovna analitika in ›blockchain‹. Te inovacije imajo velik potencial za izboljšanje preglednosti, učinkovitosti in postopkov odločanja.«
Konferenco vodi generalni direktor Direktorata za javno naročanje Sašo Matas, ki se je v uvodnem nagovoru dotaknil pomena izvajanja skupnih javnih naročil in profesionalizacije javnega naročanja. »Tokratni dogodek v organizaciji Ministrstva za javno upravo je priložnost, da izpostavimo dobre prakse javnega naročanja in se skupaj pogovorimo o njegovi prihodnosti v Evropski uniji. Glas in izkušnje profesionalnih organizacij so zagotovo korak v pravo smer ne le profesionalizacije javnega naročanja, ampak tudi profesionalizacije organizacij v javnem naročanju.«
Mreža CPB je bila ustanovljena leta 2012 in trenutno vključuje 21 centralnih nabavnih organov iz 20 evropskih držav. Njen namen je nacionalnim centralnim nabavnim organom omogočiti razpravo o glavnih vprašanjih, s katerimi se srečujejo pri javnem naročanju, ter izmenjavo izkušenj in najboljših praks. Predstavniki mreže se sestajajo predvidoma dvakrat letno, spomladi in jeseni. Na teh srečanjih predstavijo različne organizacijske modele, razpravljajo o skupnih izzivih in jih analizirajo.