Obisk predstavnikov ministrstva v Javnem zavodu za dolgotrajno oskrbo RAST Ruše
Dogodek je bil hkrati priložnost za poglobljen pogovor o konkretnih izzivih izvajanja socialnovarstvenih storitev ter o prihajajočem začetku izvajanja storitev dolgotrajne oskrbe po Zakonu o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk-1), ki stopa v veljavo 1. julija 2025.
Javni zavod RAST Ruše je bil ustanovljen z namenom zagotavljanja celostne podpore starejšim in drugim ranljivim skupinam na območju Občine Ruše. Zavod izvaja vrsto programov na področju socialne vključenosti, pomoči na domu, medgeneracijskega sodelovanja in razvoja storitev za podporo neformalnim oskrbovalcem. V zadnjih letih se je izkazal kot primer dobre prakse povezovanja lokalne skupnosti pri skrbi za kakovostno življenje vseh generacij.
Na posvetu so bili med drugim izpostavljeni:
- ključni elementi nove zakonodaje s področja dolgotrajne oskrbe;
- vprašanja o normativih in kadrovskih pogojih za izvajanje storitev;
- dileme glede finančnih virov in organizacijskih pogojev za začetek izvajanja dolgotrajne oskrbe na domu;
- praktična vprašanja glede izvajanja pomoči družini na domu in vključevanja dodatnih storitev (na primer prinašanje obrokov, gospodinjska pomoč in podobno;
- ter odprta vprašanja glede samega izvajanja Zakona o dolgotrajni oskrbi.
Sogovorniki so izrazili zanimanje za to, kako bo novi sistem dolgotrajne oskrbe vplival na obstoječe storitve in kadrovsko strukturo v zavodih, ki že zdaj izvajajo pomembne podporne naloge. Posebej je bilo poudarjeno, da si zavod želi pravočasnih in jasnih informacij, da bi se lahko ustrezno pripravil na vsebinsko in organizacijsko razširitev dejavnosti.
Dr. Luka Omladič in dr. Mojca Frelih | Avtor: Ministrstvo za solidarno prihodnost
Predstavnika ministrstva sta udeležencem predstavila ključne usmeritve ministrstva in podala odgovore na vprašanja glede postopkov implementacije zakona ter organizacijskih pogojev, ki jih morajo izvajalci izpolnjevati za vključitev v sistem dolgotrajne oskrbe.
Obisk v Rušah je potrdil pomen sodelovanja med državno ravnjo in lokalnimi izvajalci ter poudaril potrebo po stalnem dialogu, izmenjavi dobrih praks in prilagajanju sistemskih rešitev dejanskim razmeram na terenu.
Ministrstvo za solidarno prihodnost bo tudi v prihodnje nadaljevalo obiskovanje lokalnih skupnosti, saj so neposredni stiki z izvajalci, uporabniki in predstavniki občin, ključni za uspešno uresničevanje ciljev solidarne in vključujoče družbe.