Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Sredi domovine: dr. Tomaž Simetinger

Na aprilskem večeru Sredi domovine z zamejskimi ustvarjalci, ki ga pripravlja Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu, je delo France Bambič: Mali popis in roman. Iz mojega – potovanje. Življenje, zdravljenje, in trpljenje, in nekoliko o vojnih dogodkih predstavil urednik dr. Tomaž Simetinger. Pogovor z urednikom je vodil predsednik Slovenske izseljenske matice dr. Boris Jesih.
dr. Tomaž Simetinger in dr. Boris Jesih med pogovorom za mizo, v ozadju zastava in transparent urada, na mizi in v rokah Jesiha knjige.

dr. Tomaž Simetinger in dr. Boris Jesih | Avtor: Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu

Urednik je v uvodu poudaril, da je glavni gost današnjega večera France Bambič, protagonist izredno zanimivega dela, ki nam odstira življenje preprostega človeka, ki se je na prelomu 19. in 20. stoletja večkrat odpravil na delo v Ameriko. Barbič se je iz rodnih Ponikev na Dolenjskem leta 1901 pri rosnih 19 letih prvič podal na pot čez ocean, kamor ga je avanturistični duh v naslednjih letih gnal še dvakrat, kljub temu, da je kasneje upravljal kmetijo, da je bil poročen in je imel otroke. V Ameriki je med drugim delal v rudnikih. Mnogokrat se je ponesrečil, preživel je kar 23 operacij, mnoge je opazoval pri zavesti. Tako v rokopisih natančno, a v laičnem jeziku opisuje svoje poškodbe in takratne načine zdravljenja. Njegovi zapisi orisujejo preprostega človeka, ki je iz vasi brez elektrike, radija, prišel v mesto, kjer se je čudil tehnološkim izumom. V New Yorku je prvič videl ulično razsvetljavo, na Eifflovem stolpu, ki se takrat še ni tako imenoval, se je prvič peljal z dvigalom. Izredno podrobno pa opisuje tudi dogajanje po svetu v tistem času, skozi prizmo svojega sicer presenetljivo izredno informiranega vedenja.

Rokopis Franceta Bambiča je obsežno in izjemno dragoceno gradivo, ki opisuje poti prvega vala ekonomskih migrantov ter njihov način potovanja v Ameriko in življenje tam. France Bambič je bil leta 1882 rojen v Ponikvah na Dolenjskem. V letih pred prvo svetovno vojno je iz takratne Avstro-ogrske monarhije trikrat potoval iskat delo v Združene države Amerike. Rokopis obsega okrog 500 rokopisnih strani v dvanajstih zvezkih. Urejeno rokopisno gradivo je danes zgovoren zgodovinski vir, ki skupaj s komentarji in spremno študijo odstira svojstven pogled na migracije tako imenovanega prvega ekonomskega vala.

Dr. Tomaž Simetinger je etnolog in kulturni antropolog ter folklorist, ki dela na oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo Univerze v Ljubljani. Je raziskovalec in avtor vrste monografij ter znanstvenih člankov. Med terenskimi raziskavami je pred nekaj leti v Ponikvah na Dolenjskem naletel na obsežen rokopis Franceta Bambiča, ki ga je skupaj z Uršo Šivic uredil za izdajo.

V okviru niza večerov pod naslovom Sredi domovine na Uradu Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu gostimo izjemne ustvarjalce, ki živijo in delujejo zunaj matične domovine. Vsi ljubitelji literature, glasbe in drugih umetnosti imate tako priložnost, da v prestolnici od blizu spoznate zamejske in izseljenske ustvarjalce ter njihove stvaritve.

Že sedaj vas vabimo, da se nam ponovno pridružite maja, ko bomo sredi domovine ponovno gostili zanimivega rojaka.