Fajon s sogovorniki v Bakuju za krepitev političnega in gospodarskega sodelovanja

Ministrica Fajon in minister Bajramov | Avtor: MZEZ
Ministrica Fajon se je mudila na njenem prvem uradnem obisku v Azerbajdžanu v času, ko se približuje 30. obletnica diplomatskih odnosov med državama (februarja 2026). »Med državama je pozitiven in reden politični dialog, ki se še naprej razvija med našima narodoma. Doslednost in konstruktivnost dvostranskega sodelovanja ne le krepita medsebojno razumevanje, temveč zagotavljata tudi trdne temelje za širitev sodelovanja na številnih področjih,« je dejala med pogovori s predsednikom Alijevim in zunanjim ministrom Bajramovim.
Po nedavno podpisanem Memorandumu o sodelovanju na področju energije med ministrom za okolje, podnebje in energijo Bojanom Kumrom (4. aprila 2025) in azerbajdžanskim ministrom za energijo Parvizo Šabazovim so se odprle nove možnosti na področju oskrbe z zemeljskim plinom med družbama Geoplin in SOCAR in na področju obnovljivih virov energije. »Slovenija ima odprto in izvozno usmerjena gospodarstvo, ki ima širok spekter industrij, od farmacevtske do informacijske in avtomobilske industrije. Na obisku v Bakuju so me spremljali predstavniki uveljavljenih slovenskih podjetij iz različnih področij kot so informacijska in telekomunikacijska tehnologija, proizvodnja brezpilotnih plovil, avtomatizacija sistemov v navtiki, gradbeništvo in proizvodnja kovinskih konstrukcij. Menim, da smo s tem obiskom še bolj utrdili vezi med državama in bo za naša in azerbajdžanska podjetja mnogo posluha in odprtih vrat,« je poudarila ministrica Fajon. Azerbajdžan je pomemben trgovinski partner Slovenije v regiji. Vrednost blagovne menjave med državama se je v letu 2024 povečala za 57 odstotkov in je znašala 37,7 milijona evrov.
Ministra Fajon in Bajramov sta nagovorila udeležence slovensko-azerbajdžanskega poslovnega foruma, ki ga je organiziral SPIRIT Slovenija v sodelovanju z azerbajdžansko agencijo za promocijo uvoza in izvoza AZPROMO. Udeleženci (podjetja z obeh strani) so se pogovarjali o priložnostih za krepitev poslovnega sodelovanja in povezovanje, potekala so tudi B2B srečanja. »Čeprav Slovenija in Azerbajdžan nista neposredna soseda, nam ta razdalja ne zamegli osredotočenosti na priložnosti in potenciale, ki jih Azerbajdžan ponuja nam in mi njemu. To poudarja pomembnost močnega mednarodnega partnerstva in gospodarskega sodelovanja, ki zbližuje naši državi,« je poudarila Fajon.
Ministrica se je udeležila tudi 1. zasedanje slovensko-azerbajdžanske delovne skupine, ki ga je organiziralo slovensko ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, v Bakuju pa ga je predstavljal generalni sekretar dr. Mitja Blaganje. Začetek delovanja te skupine bi lahko v prihodnosti prinesel dobre obete za rast sodelovanja v različnih sektorjih.
Po pogovorih v Armeniji je ministrica tudi v Azerbajdžanu pozdravila potrditev osnutka mirovnega dogovora med tema dvema državama Južnega Kavkaza in poudarila, da je še kako pomembno ohranjati dialog in pozvala: »Podrobno spremljamo pogajanja in dogovore med Azerbajdžanom in Armenijo, tudi zaradi našega zgodovinskega spomina in regionalnih konfliktov, ki smo jim bili priča v naši neposredni bližini. Zavedamo se, da je pot do sprave dolga. Mislim pa, da sta Azerbajdžan in Armenija naredila velik korak naprej k trajnemu miru. Obe strani spodbujam, da čimprej podpišeta dogovor.« Dodala je, da je v trenutnih geopolitičnih razmerah to nujnost, hkrati pa bi to prineslo dodatne možnosti povezovanja v srednji Aziji in z Evropo ter oblico možnosti za širitev gospodarskega povezovanja.
Ministrica se je s cvetjem poklonila tudi padlim Azerbajdžancem na aleji mučenikov in azerbajdžanskemu bojevniku Mihajlu, ki je poznan tudi v Sloveniji.