Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Minister Poklukar: Skrb za otroke in za njihovo prihodnost je naloga vseh nas

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je z nagovorom odprl dvodnevni 23. strokovni posvet v organizaciji Policije, Društva državnih tožilcev Slovenije in Centra za izobraževanje v pravosodju z naslovom Otrok in bolezni sodobnega časa.

Uvodoma je minister poudaril pomen varnosti – ne le kot vrednote, ampak tudi kot dobrine vseh nas. To je tudi primarna naloga Ministrstva za notranje zadeve z obema organoma v sestavi – Policijo in Inšpektoratom Republike Slovenije za notranje zadeve. »Vsakodnevno delamo z namenom, da v prvi vrsti poskrbimo za zagotavljanje varnosti vseh prebivalk in prebivalcev. Še posebej pa varnosti naših najbolj ranljivih skupin, in med temi so v prvi vrsti zagotovo otroci in mladostniki,« je dejal minister.

Izrekel je pohvalo organizatorjem, ki so izbrali pomembne teme, ki se povezujejo in prepletajo skozi celoten posvet, obravnavajo pa nekatere okoliščine za odklonska ravnanja pri mladih in otrocih. Predavali bodo strokovnjaki z različnih področij, ki bodo zbranim – to so zlasti sodniki, tožilci, policisti in odvetniki – približali izzive in težave, s katerimi se soočajo otroci, ki se zaradi različnih okoliščin znajdejo v kazenskih postopkih. »Vsak otrok je v svojem bistvu dober, različne okoliščine pa lahko marsikaterega pripeljejo do odklonskih ravnanj,« je ob tem povedal minister.

Otroci danes odraščajo v drugačnem okolju. V sodobnem (digitalnem) svetu nanje preži vrsta nevarnosti. Splet je zelo dostopen, otroci so podvrženi veliki količini informacij, ki jih mlad človek ne zmore filtrirati. Izpostavljeni so mnogim vprašljivim vsebinam, lažnim novicam, nasilnim posnetkom, pornografiji. Vsakdanja potrošnja neprimernih medijskih, predvsem spletnih vsebin, pri mladih ustvarja občutek, da gre za nekaj običajnega, vsakdanjega in sprejemljivega. »Nemalokrat jim te vsebine sporočajo, da je vse dovoljeno. Vse to se s spleta prenaša v fizični svet, kjer otroci in mladi, kljub temu da prepoznajo nasilje ali druge oblike neprimernih ravnanj, nanje več ne odreagirajo.«

»Odklonska ravnanja oziroma prestopniška dejanja so na nek način odziv stiske med mladimi, pogosto so posledica travm, čustvenih motenj, zato je za vas, ki se pri svojem delu srečujete s takšnimi otroki, pomembno tudi razumevanje psihičnih stisk otrok, kako jih prepoznati in se nanje odzvati.« Posebno pozornost pa je treba po ministrovih besedah nameniti tudi otrokom s posebnimi potrebami, ki so še posebej ranljivi.

Ob koncu nagovora je minister poudaril, da je skrb za otroke in za njihovo prihodnost naloga vseh nas – staršev, učiteljev, državnih institucij, zdravstvenih, socialnih in nevladnih organizacij, pa tudi medijev. Posebej pa je izpostavil pomembno vlogo slovenske policije, ki se vedno z vso resnostjo odzove na vse prijave. Temeljna naloga policije je obravnavati prekrške in kazniva dejanja in zagotoviti varnost, zlasti žrtvam. A vendarle policija in vse službe, ki so na posvetu prisotne, pridejo na vrsto šele takrat, ko je škoda že storjena. »Zato si želimo v prvi vrsti takšna ravnanja preprečevati in jih ustaviti, še preden pride do posledic, ki bi jih žrtev čutila celo življenje. Da bi bilo naše delo uspešno, moramo ves čas stremeti k razvoju ustrezne zakonodaje, prilagajati policijska pooblastila in načine policijskega dela. Le tako bomo lahko učinkovito nagovorili problematiko odklonskih ravnanj med mladimi.«