Ministrica za pravosodje na strokovnem posvetu Otrok in bolezni sodobnega časa
Dogodek povezuje številne strokovnjake s področij pravosodja, zdravstva, vzgoje in izobraževanja, sociale ter policije, z namenom celostnega razumevanja in odgovornega odziva na izzive, s katerimi se soočajo otroci in mladostniki danes.
V svojem nagovoru je ministrica izpostavila, da je naloga vseh institucij, pa tudi celotne družbe, da otrokom in njihovim staršem na vsakem koraku sporočamo, da niso sami: »Naše sporočilo mora biti jasno – otrokom lahko pomagamo. Vsi – kot država, kot sistem, kot ljudje.«
V luči čedalje pogostejših pozivov k poenostavljenim rešitvam, kot je na primer zniževanje starosti kazenske odgovornosti, je ministrica zbranim namenila tudi jasen apel: »Ne nasedajmo populističnim zahtevam. Otrokom ne smemo odvzeti možnosti, da jih najprej slišimo, razumemo in jim pomagamo.«
V strokovnih prispevkih in razpravah prvega dne posveta so v ospredju številne teme, ki vplivajo na otrokovo duševno zdravje in vedenje – od odgovornega starševstva, pasti digitalnega sveta, motenj pozornosti in čustvenih težav, pa do širših družbenih pritiskov, ki jih mladi danes težko nosijo sami.
Strokovni posvet se nadaljuje tudi jutri, z razpravami o psihičnih stiskah, posledicah travm v otroštvu, zasvojenostih in terapevtskih pristopih, ki pomagajo mladim znova vzpostaviti ravnotežje in občutek lastne vrednosti.