Predstavitev projekta Spremljanje virusov influence A pri pticah, sesalcih in okolju
Projekt koordinira Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, sodelujejo pa še Veterinarska fakulteta (VF), Nacionalni veterinarski inštitut (NVI), Nacionalni inštitut za biologijo (NIB), Nacionalni inštitut za javno zdravje ter Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano.
Projekt temelji na transdisciplinarnem pristopu spremljanja virusov influence tipa A pri divjih sesalcih, domačih prašičih in v okolju, kar bo pomagalo razumeti, kako se virusi širijo in kako vplivajo na različne vrste. Cilj projekta je okrepiti medsektorsko sodelovanje na področju veterine, biologije, okolja ter javnega zdravja z namenom boljšega razumevanja načinov nadzora virusov influence pri živalih in v okolju ter zagotoviti izhodiščne podatke za oceno epidemiološke situacije.
Projekt je razdeljen na več delovnih sklopov. Na včerajšnjem dogodku so vodje posameznih sklopov predstavili zastavljene cilje in metode ter pričakovane rezultate projekta. Uvodoma je dr. Uroš Krapež z NVI predstavil ozadje projekta in njegov namen, dr. Brigita Slavec (NVI) pa je predstavila spremljanje virusov influence A pri divjih sesalcih (lisice, divji prašiči, jazbeci idr.). Tema tretjega sklopa je ugotavljanje prisotnosti virusov influence A v vodi, v kateri so prisotne divje ptice, kar je predstavil dr. Ion Gutierrez z NIB. Prof. dr. Marina Štukelj z VF pa je predstavila ciljano spremljanje influence pri domačih prašičih, in sicer na vzorcih, odvzetih živalim, in vzorcih, odvzetih v hlevu.
Gre za triletni projekt, ki bo trajal od leta 2024 do 2026. Glavni namen je izboljšati spremljanje in nadzor nad virusi influence A v Sloveniji, vključno z zbiranjem podatkov o prisotnosti virusov pri divjih in domačih živalih ter v okolju. Poleg tega je projekt namenjen ozaveščanju rejcev živali in veterinarjev o pomenu prepoznavanja simptomov influence pri živalih ter o ukrepih za preprečevanje širjenja virusa.
Dolgoročni namen tovrstnih projektov je boljša pripravljenost na zoonoze in prihodnje potencialne pandemije, kar bo omogočalo okrepljeno sodelovanje ter usklajevanje pri nadzoru, pripravljenosti in odzivnosti.
Projekt Spremljanje virusov influence A pri pticah, sesalcih in okolju poteka v okviru evropskega programa EU4Health in ga sofinancira Evropska unija. S povezovanjem zdravja ljudi, živali in okolja je namenjen krepitvi koncepta "eno zdravje".