Pregled dezinformacij: Izstrelki in laži. Spet.
Medtem ko ruske rakete še naprej dežujejo na ukrajinska mesta, kremeljska propagandna mašinerija brez sramu ponavlja cinična, vedno enaka zanikanja v poskusu, da bi zmanjšala pomen zločinov nad civilisti v Ukrajini. Hkrati pa smo priča znani prokremeljski kampanji manipuliranja z informacijami, katere cilj so prihajajoče majske predsedniške volitve na Poljskem. Te usklajene kampanje razkrivajo resnično naravo kremeljskega delovanja.
Namenoma, ne po pomoti
Ruski balistični napad na središče mesta Sumy 13. aprila, ki je med obeleževanjem cvetne nedelje terjal najmanj 35 civilnih življenj, tudi dve otroški, in ranil še 117 ljudi, ni bil osamljen incident ali napaka, temveč del namernega vzorca.
Ko so grozljive zgodbe iz Sumy začele prihajati v mednarodno javnost, so moskovski propagandisti nemudoma začeli širiti različne laži: da naj bi Rusija zadela sestanek ukrajinskih vojaških poveljnikov, podelitev medalj ali srečanje ukrajinskih in zahodnih sil. Enak vzorec laži so uporabili tudi po napadu na restavracijo v Krivem Rogu 5. aprila – napadu, v katerem je umrlo 20 ljudi, med njimi devet otrok, več kot 70 pa je bilo ranjenih.
Dezinformacije v podporo kampanji terorja
Cinične, izmišljene vojaške razlage za pobijanje nedolžnih civilistov sledijo predvidljivemu vzorcu: napadi civilno infrastrukturo, zanikaj odgovornost in si nato izmisli zgodbo o domnevno prisotnih vojaških tarčah.
A dokazi govorijo drugače. Preiskovalci Urada visokega komisarja ZN za človekove pravice, mednarodni mediji in posnetki varnostnih kamer so znova in znova ovrgli ruske trditve. Od začetka obsežne invazije leta 2022 Rusija sistematično napada gledališča, bolnišnice, šole, energetske objekte in stanovanjske stavbe po vsej Ukrajini. Mednarodno kazensko sodišče je izdalo naloge za aretacijo ruskih uradnikov, odgovornih za napade na civilno infrastrukturo, ki jih priznava kot vojne zločine.
Ti napadi niso napake ali izjeme. Predstavljajo namerno kampanjo terorja proti ukrajinskim civilistom in sledijo enakemu vzorcu napada, zanikanja in vztrajnega širjenja dezinformacij, ki je postal zaščitni znak Kremlja.
Predsedniške volitve na Poljskem na udaru
Na družbenih omrežjih se je 9. aprila pojavila usklajena kampanja tuje manipulacije z informacijami in vmešavanja (angleško Foreign Information Manipulation and Interference - FIMI), usmerjena proti prihajajočim predsedniškim volitvam na Poljskem. Dva zavajajoča videoposnetka, lažno predstavljena kot posnetka uglednih medijev TVP World in Gazeta Wyborcza, sta trdila, da želijo poljske varnostne službe prestaviti volitve 18. maja zaradi terorističnih groženj, eden od videoposnetkov pa je te domnevne neposredno povezal z migracijami.
Operacija nosi vse značilnosti ruske FIMI kampanje Matrjoška, tesno povezane s kampanjo Doppelganger, o kateri smo že večkrat poročali. V manj kot desetih minutah po objavi je približno 90 neavtentičnih računov sistematično širilo vsebino, ki je dosegla več kot 100.000 ogledov. Videoposnetki so bili kasneje ponovno objavljeni tudi na platformi BlueSky, nedavno uvedeni taktiki, z oznakami, namenjenimi pritegnitvi pozornosti zahodnih medijev.
Prepoznajte vzorce
S tehničnega vidika operacija poteka po dvonivojskem pristopu: tako imenovani 'sejalni' računi objavijo izvirno vsebino, medtem ko jo 'ojačevalni' ali 'citirajoči' računi hitro razširijo z usklajenim deljenjem, komentiranjem in objavljanjem povezav do neavtentičnih spletnih strani pod objavami verodostojnih medijev. Obe taktiki sta dobro znani in pogosto uporabljeni v okviru ruskih FIMI kampanj.
Takšno manipulativno delovanje sledi dobro dokumentiranemu vzorcu vmešavanja v volitve: širjenje strahu, vztrajna diskreditacija političnih osebnosti in neutemeljene obtožbe o volilnih prevarah. Podobne taktike so bile uporabljene že v povezavi s poljskimi volitvami leta 2023, nedavnimi volitvami v Nemčiji ter volitvami v Evropski parlament lansko poletje.
Vzorci so jasni in vidni vsem. Ne pustite se zavesti.
Tudi na radarju EUvsDisinfo ta teden:
- Prokremeljski mediji znova širijo lažne trditve, da se Rusija »bori proti svetovnemu satanizmu«, vojno proti Ukrajini pa napačno predstavljajo kot nadaljevanje sovjetskega boja v drugi svetovni vojni. Ko se Rusija pripravalja na 80. obletnico dneva zmage 9. maja, se je tovrstna propaganda še okrepila in dela vzporednice med neupravičeno in nezakonito invazijo ter 'Veliko domovinsko vojno'. Takšne dezinformacijske narative zlorabljajo zgodovinski spomin za opravičevanje neizzvane agresije, ob tem pa Rusijo predstavljajo kot branilko tradicionalnih vrednot pred domnevno nemoralnim Zahodom. Z omembo »satanizma« in verskih podob želi prokremeljska propaganda dehumanizirati Ukrajince in prikazati rusko vojno kot 'pravični križarski pohod'. Namen takšnih manipulacij je tudi mobilizacija domače javnosti ter razdvajanje mednarodne skupnosti s predstavitvijo ruske agresije v apokaliptičnih podobah.
- Ruski državni propagandni kanal Sputnik lažno trdi, da naj bi ukrajinska ofenziva v regiji Kursk »zapravila 7,8 milijarde dolarjev davkoplačevalskega denarja Zahoda« z domnevno izgubo kar 5.500 enot zahodne vojaške opreme. Ti napihnjeni in impresivno zveneči podatki obstajajo le v domišljiji propagandistov Sputnika, ko skušajo omajati mednarodno podporo Ukrajini s prikazovanjem vojaške pomoči kot potratenega vložka.
V resnici je po podatkih neodvisnega projekta Oryx OSINT, ki s pomočjo preverjenih virov dosledno spremlja izgube opreme, Ukrajina med operacijo v Kursku izgubila približno 870 kosov opreme, le delček v primerjavi z navajano številko. Poleg tega so bile med izgubljeno opremo tudi enote iz sovjetskih zalog, ne pa izključno zahodni orožni sistemi, ki jih Ukrajini zagotavljajo mednarodni partnerji. Ta namerna pretiravanja so še en primer širše strategije Kremlja, s katero želi spodkopati odločenost Zahoda pri podpori Ukrajini z izrabljanjem skrbi zahodnih davkoplačevalcev in ustvariti lažen vtis, da je pomoč Ukrajini neučinkovita in potratna. Takšna manipulacija s številkami je klasična dezinformacijska taktika – deluje verodostojno, a močno izkrivlja dejansko stanje na terenu. - Prokremeljski mediji nadaljujejo z napadi na visoko predstavnico EU Kajo Kallas z lažno trdijo, da naj bi podala »rusofobni ultimat«, s katerim naj bi žalila junake druge svetovne vojne, ker je voditelje EU pozvala, naj ne sodelujejo na praznovanjih 80. obletnice dneva zmage v Rusiji. Ta umetno ustvarjena ogorčenost namerno izkrivlja dejansko izjavo visoke predstavnice Kallas, ki je zgolj izrazila stališče EU, da naj se voditelji ne udeležujejo slovesnosti v Moskvi, dokler Rusija vodi obsežno vojno proti Ukrajini. Namesto tega je Kallas podprla ukrajinsko povabilo, da bi voditelji EU 9. maja obiskali Kijev in s tem izkazali solidarnost.
Ta dezinformacija poudarja strategijo Kremlja, ki izkorišča zgodovino, zlasti drugo svetovno vojno, za napade na kritike in opravičevanje sedanje agresije. Prokremeljska propaganda si prizadeva monopolizirati interpretacijo zgodovine in s tem zaščititi rusko agresijo pred kritikami. Takšne narative skušajo tudi spodkopati verodostojnost voditeljev EU ter promovirati lažno trditev, da je edina legitimna različica zgodovine tista, ki jo narekuje Rusija.
Avtor: EUvsDisinfo | 17. april 2025
Novičnik je v angleškem in slovenskem jeziku s povezavami na novice dostopen na spletni strani EUvsDisinfo.