Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Slovenija in Baden-Württemberg za skupni razvoj inovacij, industrije in digitalnih rešitev

Državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež in državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, delo in turizem dežele Baden-Württemberg dr. Patrick Rapp sta 16. aprila 2025 v sodelovanju z resorji obeh strani podpisala medresorsko izjavo o nameri nadaljevanja krepitve gospodarskega sodelovanja, spodbujanju inovacij ter razvoju sodobnih industrijskih rešitev.
Delegacija

Avtor: Žiga Intihar

1 / 5

Sodelujoča ministrstva – poleg gospodarskih še slovensko Ministrstvo za digitalno preobrazbo, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Baden-Württemberških Ministrstvo za notranje zadeve, digitalizacijo in lokalno upravo ter Ministrstvo za znanost, raziskave in umetnost – poudarjajo pomen povezovanja znanja, industrije in tehnologij v vse bolj globaliziranemu in tehnološko naprednemu svetu.

Državni sekretar Matevž Frangež poudarja, da »v Evropski uniji v zadnjem času zaznavamo veliko pesimizma, zato je ključno, da se opremimo z optimizmom – z vero, da najboljši časi za Evropsko unijo niso za nami, temveč šele prihajajo. V tem kontekstu bi rad opozoril na pomen tako imenovane narativne ekonomije, saj razpoloženje med voditelji in prebivalci vpliva tudi na makroekonomske kazalce. Prav pesimizem lahko negativno vpliva na tuje investicije in na globalno podobo Unije. Slovenci močno verjamemo, da je Evropska unija daleč najboljši politični, socialni in gospodarski projekt, ki nam omogoča, da skupaj oblikujemo globalne trende. Evropska unija je takšen edinstveni primer v svetovni zgodovini – brez primere.«

Obe strani poudarjata, da je za dolgoročno konkurenčnost Evropske unije nujna ambiciozna in posodobljena industrijska politika, ki bo temeljila na večji učinkovitosti raziskav, boljših pogojih za inovacije in spodbujanju digitalne preobrazbe gospodarstva.

Gospodarsko partnerstvo, ki že prinaša rezultate

Slovenijo in Baden-Württemberg že vrsto let povezujejo tesni gospodarski odnosi. Sodelovanje poteka na številnih ravneh, tudi v okviru Strategije Evropske unije za Podonavje (EUSDR), kjer pomembno vlogo igra Univerza v Mariboru kot članica usmerjevalne skupine v okviru prednostnega področja Podpiranje konkurenčnosti podjetij.

Posebej pomembno je dejstvo, da je Slovenija ena redkih držav, s katerimi ima Baden-Württemberg pozitivno trgovinsko bilanco. Obe gospodarstvi imata trdne industrijske temelje in visoko stopnjo inovativnosti, kar daje trdno osnovo za še tesnejše sodelovanje v prihodnje.

Slovenska podjetja in industrija dežele Baden-Württemberg so skozi leta razvili obojestransko koristna partnerstva, ki temeljijo na kakovosti, inovativnosti in zanesljivosti. Slovenska podjetja s svojimi rešitvami prinašajo pomembno dodano vrednost, medtem ko Baden-Württemberg prispeva bogate raziskovalne zmogljivosti in znanja na področjih prihodnosti.

Skupni interesi segajo od umetne inteligence do vesolja

Izjava o nameri posebej izpostavlja sodelovanje na strateških področjih:

  • Umetna inteligenca: Kot ključna tehnologija prihodnosti bo umetna inteligenca igrala osrednjo vlogo pri razvoju gospodarstva obeh regij. Strani si prizadevata za tesnejše sodelovanje pri razvoju varnih in zaupanja vrednih rešitev, skladnih z evropskimi vrednotami.
  • Kibernetska varnost: V vse bolj digitaliziranem okolju je močna infrastruktura za kibernetsko varnost nujna. Strani želita okrepiti sodelovanje raziskovalnih in strokovnih ustanov, ki razvijajo napredne rešitve za zaščito podjetij in državljanov.
  • Letalsko-vesoljski sektor: V luči nedavnega vstopa Slovenije v Evropsko vesoljsko agencijo (ESA) bodo skupne raziskave in industrijski razvoj na tem področju še posebej dobrodošli.
  • Biotehnologija: Slovenija s svojo pobudo Slovenia Biotech Hills in Baden-Württemberg s svojimi zmogljivostmi na področju medicinske biotehnologije vidita velike priložnosti v skupnem razvoju in vlaganjih v zdravstvo ter druge aplikacije.

Povezovanje inovativnih ekosistemov in start up okolij

Strani se zavezujeta tudi k podpiranju sodelovanja med živahnimi start up okolji. Z medsebojno izmenjavo znanja, povezovanjem mrež pospeševalnikov ter udeležbo na dogodkih, kot sta mednarodna konferenca PODIM v Mariboru in Start up BW Summit v Stuttgartu, želita spodbuditi internacionalizacijo in konkurenčnost mladih podjetij.

V podporo izvajanju ukrepov bodo sodelovale tudi gospodarske zbornice in agencije za promocijo investicij, kot so Gospodarska zbornica Slovenije, SPIRIT Slovenija ter Kompetenčni center za jugovzhodno Evropo (KSOE) in agencija Baden-Württemberg International.

Okvir za prihodnje sodelovanje

Medresorska izjava o nameri predstavlja trden okvir za poglobitev sodelovanja na številnih področjih v skupnem interesu. Strani bodo izvajanje dogovorjenih aktivnosti redno spremljale in jih, če bo treba, nadgradile. Dogovor vključuje tudi možnost sprotnega prilagajanja vsebin glede na aktualne izzive in prioritete.

Ob koncu obiska Frangež državnemu sekretarju dr. Rappu izpostavi pomen medsebojnega sodelovanja: »Slovenija želi prispevati z inovativnim gospodarstvom. Nemci veste, da je Slovenija zanesljiva partnerica, vključena v dobavne verige. Ne glede na trenutno dogajanje in kljub trgovinski vojni – v pomembnih partnerstvih je Evropska unija sposobna zmagovati v zaostreni globalni konkurenci. Tudi partnerstvo med Slovenijo in zvezno državo Baden-Württemberg je lahko simbol nove dobe in novih evropskih priložnosti.«