Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Za več akademskega povezovanja znotraj Sredozemlja

Na Brdu pri Kranju so se na ministrskem srečanju zbrali predstavnice in predstavniki ministrstev, pristojnih za visoko šolstvo Italije, Španije, Grčije, Francije, Malte, Cipra, Portugalske, Hrvaške in Slovenije, predstavnik Unije za Sredozemlje in predstavnica Evropske komisije. Gre za prvi dogodek v sklopu enoletnega predsedovanja Slovenije skupini evropskih sredozemskih držav MED9.
Skupinska fotografija udeležencev in udeleženk ministrskega srečanja MED9.

Avtor: Nebojša Tejić/STA

Srečanje je vodil minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič. V ospredju je bilo aktualno vprašanje (zakonitih) migracij znotraj širšega sredozemskega prostora ter kako negativen pojav bega možganov spremeniti v pozitiven pojav kroženja možganov.

Minister dr. Papič je izpostavil, da imajo sredozemske države zelo različne izkušnje z migracijami; medtem ko so nekatere predvsem vir migracij, so druge njihov cilj, tretje pa le tranzicijske države: »Vse države pa si želimo preprečiti beg možganov in pomanjkanje kadrov. Sodelovanje na visokošolskem področju in skupni razvoj talentov predstavljata eno od strateških rešitev za izzive, povezane z migracijami. Na ta način bomo tudi beg možganov spremenili v kroženje možganov.« Slovenija predlaga vzpostavitev mehanizma mobilnosti na Mediteranu (MMM), ki bi podpiral visokošolsko sodelovanje sredozemskih držav (mobilnost študentk, študentov, učiteljic, učiteljev, raziskovalk, raziskovalcev, skupni študijski programi ipd.). V MMM bi morali vključiti širši sredozemski prostor, ne le države članice MED9, torej tudi države Unije za Sredozemlje. Obstoječi evropski programi mobilnosti ne odražajo specifičnih potreb sredozemske regije, zato Slovenija vidi MMM kot odgovor na te specifične potrebe. MMM bi predstavljal dopolnilo obstoječim evropskim in nacionalnim programom in mehanizmom mobilnosti. Predstavnice in predstavniki ministrstev držav MED9 so se strinjali, da regija potrebuje skupen nastop. Sloveniji in Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije so izrazili pohvale za časovno dobro umeščeno pobudo in skupen prostor za razpravo ter nadaljnje tesnejše sodelovanje. Mobilnost je bila opredeljena kot strateško orodje za soočanje z izzivi.

Državna sekretarka ministrstva za znanost, izobraževanje in mladino dr. Iva Ivanković je dejala, da Hrvaška podpira MMM: »Sredozemske države potrebujejo skupen glas, da bodo bolj prepoznane v Evropski uniji.« Tudi namestnik grškega ministra za izobraževanje, verske zadeve in šport Nikolaos Papaioannou je izrazil podporo večjemu povezovanju znotraj širšega Sredozemlja: »Verjamem, da lahko danes položimo temelje za uspešen mehanizem mobilnosti med sredozemskimi državami.«

Ker Evropska komisija razmišlja o krepitvi sodelovanja v Sredozemlju, Slovenija predlaga, da MED9 pozove Komisijo, da EU upošteva pobude za močnejšo podporo vključujočemu in obojestransko koristnemu akademskemu sodelovanju ter dolgoročnim institucionalnim partnerstvom med EU in Južno sredozemskimi državami. »Mehanizem mobilnosti med sredozemskimi državami mora temeljiti na enakopravnosti, vključenosti, recipročnosti in trajnosti,« je svojo podporo ideji izrazila generalna direktorica za internacionalizacijo na italijanskem ministrstvu za univerze in raziskave dr. Lavinia Monti.

Udeleženke in udeleženci so se strinjali, da je ideja o vzpostavitvi mehanizma mobilnosti na Mediteranu vredna podrobnejše obravnave, zato so potrdili ustanovitev posebne delovne skupine, ki bo podrobneje preučila idejo in pripravila konkretna izhodišča za nastanek MMM. V delovni skupni bodo sodelovale vse države MED9, predstavnik Unije za Sredozemlje pa bo imel status opazovalca.