Ob obisku maroškega zunanjega ministra v Sloveniji o odprtju veleposlaništev v Ljubljani in Rabatu

Ministrica Fajon z ministrom za zunanje zadeve, afriško sodelovanje in maroške izseljence Maroka Nasserjem Bourito | Avtor: Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve
Ob lanskoletnem obisku slovenske zunanje ministrice v Rabatu sta ministra podpisala Skupno izjavo o sodelovanju med državama. Tudi zaradi nestalnega članstva Slovenije v Varnostnem svetu OZN so se prijateljski odnosi med Slovenijo in Marokom v zadnjem obdobju intenzivirali.
»Slovenija in Maroko povezujejo prijateljski in iskreni odnosi, ki temeljijo na spoštovanju, dialogu in želji po nadgraditvi sodelovanja. Zato močno pozdravljam predvideno medsebojno odprtje veleposlaništev v Ljubljani in Rabatu do konca leta 2025, ki pomeni novo poglavje v naših odnosih – olajšalo bo neposredne stike med ljudmi, med institucijami, podprlo gospodarsko in kulturno sodelovanje ter okrepilo vezi med našima državama,« je poudarila ministrica Fajon.
Ena izmed osrednjih tem današnjih pogovorov je bilo tudi vprašanje gospodarskega sodelovanja, kjer obstaja še veliko neizkoriščenega potenciala. Po mnenju obeh ministrov bo vzpostavitev veleposlaništev prispevala k razširitvi poslovnih vezi in odpiranju novih priložnosti, zato ob tej priložnosti načrtujeta tudi skupni poslovni forum v manjšem formatu. Kot je povedala slovenska zunanja ministrica, Slovenija prepoznava velik potencial v sodelovanju na področjih, kot so infrastruktura in logistika, avtomobilska industrija, energetika – zlasti zelene tehnologije in obnovljivi viri energije –, ter turizem in varovanje okolja. Slovenija intenzivno razvija projekte na področju čiste energije in jo posebej zanimajo načrti za razvoj zelenega vodika v Maroku. V okviru soorganizacije svetovnega prvenstva v nogometu - FIFA leta 2030 Maroko načrtuje krepitev letalskih povezav z drugimi državami, ministra sta omenila možno vzpostavitev direktnih letov s Slovenijo, s čimer bi najbolj pridobili turizem, poslovanje in medčloveške izmenjave med obema državama.
Zunanja ministra Slovenije in Maroka sta govorila tudi o številnih globalnih temah, predvsem o položaju v Gazi in na Bližnjem vzhodu, kjer Slovenija poziva k takojšnji prekinitvi ognja, spoštovanju mednarodnega humanitarnega prava ter zagotovitvi nemotene dostave humanitarne pomoči. »Obsojamo vse oblike nasilja nad civilisti, prisilne premestitve in širjenje naselbin. Podpiramo prizadevanja Arabske lige za obnovo Gaze in verjamemo, da je rešitev v okviru dveh držav edina pot k trajnemu miru,« je ponovno poudarila slovenska zunanja ministrica. Glede Ukrajine je ministrica Fajon zagotovila, da Slovenija ostaja trdna zagovornica pravičnega in trajnega miru, ki bo temeljil na mednarodnem pravu ter da naprej podpiramo prizadevanja za odgovornost storilcev vojnih zločinov, posebno pozornost pa namenjamo tudi humanitarnim vprašanjem, kot so ukradeni otroci in pomoč civilnemu prebivalstvu.
V zvezi z vprašanjem Zahodne Sahare je slovenska zunanja ministrica izpostavila dolgoletno podporo Slovenije procesu pod vodstvom Združenih narodov za dosego pravične, trajne in obojestransko sprejemljive politične rešitve, temelječe na kompromisu in ob upoštevanju pravice do samoodločbe prebivalcev Zahodne Sahare, v skladu z ustreznimi resolucijami Združenih narodov ter načeli in nameni Ustanovne listine Združenih narodov. Dodala je, da Slovenija podpira delo misije Zduženih narodov MINURSO in prizadevanja osebnega odposlanca generalnega sekretarja Združenih narodov Staffana de Misture ter potrjuje aktivno podporo njegovim prizadevanjem za napredek političnega procesa na podlagi ustreznih resolucij Varnostnega sveta Združenih narodov. »Slovenija pozdravlja resna in verodostojna prizadevanja Maroka za napredek procesa pod vodstvom OZN. V tem pogledu Slovenija ceni načrt avtonomije, ki ga je Maroko 2007 predstavil generalnemu sekretarju OZN, kot dobro podlago za dokončno rešitev, dogovorjeno pod okriljem generalnega sekretarja OZN in njegovega osebnega odposlanca,« je povedala ministrica Fajon.