Nov Zakon o začasni zaščiti razseljenih oseb
V Sloveniji je status začasne zaščite trenutno priznan prek 11 tisoč razseljenim osebam iz Ukrajine. Začasna zaščita je namenjena državljanom tretjih držav in osebam brez državljanstva, ki so bili evakuirani ali so morali zapustiti svojo matično državo oziroma regijo ter se zaradi tamkajšnjih razmer ne morejo varno vrniti.
Začasna zaščita je vsebinsko sicer zelo podobna mednarodni zaščiti. Postopek priznanja statusa začasne zaščite pa je hitrejši od postopka mednarodne zaščite. Tako se na eni strani omogoča hitra obravnava razseljenih oseb, na drugi strani pa razbremenitev azilnega sistema, ki bi bil sicer pod znatnim pritiskom zaradi množičnega prihoda razseljenih oseb.
Z novim zakonom se uvajajo rešitve za blažitev preobremenjenosti pristojnih državnih organov, vključene v postopke začasne zaščite, kot tudi za blažitev negativnih učinkov na vseh področjih delovanja države. To je v okviru socialnega varstva, zdravstvenega varstva, javne varnosti in podobno. Po novem za aktivacijo začasne zaščite v Sloveniji ne bo več potreben poseben sklep vlade, ampak se bo zaščita aktivirala neposredno na podlagi sklepa Sveta Evropske unije.
Poenostavlja se tudi izvedba postopka priznanja statusa začasne zaščite. Ureditev ob vzpostavitvi postopka začasne zaščite in postopka mednarodne zaščite je jasnejša, in sicer so določena pravila, kateri status (ali začasne zaščite ali mednarodne zaščite) ima prednost pri istočasnem teku obeh postopkov. Podrobneje so urejeni razlogi za prenehanje statusa začasne zaščite. Novi zakon določa možnost za ureditev statusa po prenehanju začasne zaščite, ko bo oseba lahko na ozemlju Republike Slovenije ostala še 30 dni in si bo v tem času sama uredila zakonit naslov za prebivanje (na primer z vlogo za dovoljenje po Zakonu o tujcih).
Zakon o začasni zaščiti je bil prvič v praksi uporabljen leta 2022, ko so ruske oborožene sile izvedle obširno vojaško invazijo na Ukrajino, zaradi česar je Svet Evropske unije sprejel izvedbeni sklep Sveta Evropske unije in aktiviral začasno zaščito. V skladu s tem je bila nato začasna zaščita uvedena tudi v Sloveniji in trenutno velja do 4. marca 2026. Od 10. marca 2022, ko je pričel veljati sklep o uvedbi začasne zaščite za razseljene osebe iz Ukrajine, do 31. januarja 2025 je bil v Sloveniji status začasne zaščite priznan 11.315 osebam.
V Uradnem listu Republike Slovenije, številka 22/2025, je objavljen Zakon o začasni zaščiti razseljenih oseb. Zakon se začne uporabljati tri mesece po uveljavitvi, razen prvi, drugi in šesti odstavek 64. člena in četrti odstavek 65. člena tega zakona, ki se začnejo uporabljati šest mesecev po uveljavitvi tega zakona, ter 70. člen tega zakona, ki se začne uporabljati naslednji dan po uveljavitvi tega zakona.