Države o preprečevanju zmanjševanja davčne osnove in preusmerjanja dobička
Plenarno zasedanje Vključujočega okvira Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (angleško Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD) ter skupine držav 20 največjih svetovnih gospodarstev (G20) o zmanjševanju davčne osnove in preusmerjanje dobička (angleško base erosion and profit shifting – BEPS) je v Cape Townu obeležilo 10. obletnico ukrepov. Dogodek je v štirih dneh postregel s konstruktivno razpravo udeležencev glede implementacije ukrepov BEPS, aktivnostmi v povezavi z naslavljanjem davčnih izzivov, ki izhajajo iz digitalizacije gospodarstva, prav tako pa so bile opravljene razprave o bodočih izzivih. Poudarjen je bil pomen zagotavljanja in ohranjanja stabilnosti in jasnosti mednarodnega davčnega okvira, še posebej v povezavi z implementacijo globalne minimalne obdavčitve (t.i. Steber 2) in aktualnimi razpravami in usklajevanji glede alokacije davčnih pravic v primeru digitalnega gospodarstva (t.i. Steber 1). Sprejet je bil dogovor o nadaljevanju dela.
V razpravah se je izkazalo, da članice še vedno prepoznavajo Vključujoč okvir kot platformo za sodelovanje in forum za iskanje skupnih interesnih področij na podlagi izvedenih analiz, vključno z vprašanji globalne mobilnosti in sovplivanja davčne politike, neenakosti in gospodarske rasti. Izpostavljene so bile tudi možnosti za nadaljnji napredek z vidika upravljanja samega sodelovanja s ciljem povečanja učinkovitosti in vključenosti različnih partnerjev.
Članice Vključujočega okvirja so v teku razprav podale oceno učinkovitosti izvajanja BEPS ukrepov in nakazale možnosti za nadaljnji razvoj, svoje izkušnje pa so predstavili tudi neodvisni deležniki, vključno s predstavniki gospodarskih združenj, civilne družbe, akademikov in mednarodnih organizacij. Sestanek se je tako zaključil s serijo razprav o mobilizaciji domačih virov in podpori gospodarski rasti v sodelovanju s Platformo za sodelovanje na davčnem področju, ki predstavlja združeno iniciativo Mednarodnega denarnega sklada, OECD, Organizacije združenih narodov in Svetovne banke.