Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Izjava o humanitarni krizi v Gazi in razmerah na Zahodnem bregu

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije v celoti podpira skupno izjavo zunanjih ministrov Nemčije, Francije in Združenega kraljestva (E3) o zaostreni humanitarni krizi v Gazi.

Delimo zaskrbljenost E3 zaradi nevzdržnih razmer, ki jih povzroča izraelska popolna blokada dostave humanitarne pomoči v Gazo, ki traja že več kot 50 dni in je izčrpala zaloge osnovnih dobrin, zaradi česar so civilisti izpostavljeni lakoti, epidemijam in smrti. Slovenija se pridružuje nujnemu pozivu E3, naj Izrael nemudoma vzpostavi hiter in neoviran pretok humanitarne pomoči v skladu z mednarodnim humanitarnim pravom, da bi zadostil potrebam palestinskega prebivalstva.

Slovenija pozdravlja jasno obsodbo dejanj, ki poglabljajo krizo, vključno s politizacijo dostave humanitarne pomoči s strani izraelskih oblasti in njihovimi načrti za ohranitev prisotnosti v Gazi tudi po vojni, ki spodkopavajo možnosti za mir in rešitev dveh držav. Delimo ogorčenje nad nedavnimi napadi na humanitarno osebje, infrastrukturo in zdravstvene ustanove ter se pridružujemo zahtevam, naj Izrael zaščiti civiliste, zagotovi predvidljivost, varnost in svobodo gibanja humanitarnim delavcem in omogoči medicinske evakuacije. Prav tako ponovno pozivamo Hamas, da nemudoma izpusti vse talce.

Poleg krize v Gazi Slovenija izpostavlja nesprejemljive razmere na Zahodnem bregu, kjer stopnjevanje nasilja, širjenje naselbin in omejitve gibanja močno poslabšujejo življenjske razmere. Sistematično rušenje palestinskih domov, zaseganje zemljišč in naraščajoče nasilje izraelskih naseljencev kršijo mednarodno pravo in dodatno utrjujejo okupacijo. Ta dejanja ne le poglabljajo trpljenje civilistov, temveč tudi spodkopavajo možnosti za implementacijo rešitve dveh držav, ki jo Slovenija dosledno podpira kot edino pravično in trajno rešitev. Pozivamo Izrael, da ustavi vse dejavnosti naseljevanja, zaščiti civiliste in zagotovi odgovornost za kršitve na Zahodnem bregu v skladu z obveznostmi po mednarodnem humanitarnem pravu in pravu človekovih pravic.

Slovenija poziva vse strani, da obnovijo januarja sklenjeno premirje in ustvarijo prostor za dialog. Humanitarna pomoč nikoli ne sme biti uporabljena kot politično orodje, demografski ali politični status palestinskih ozemelj pa se ne sme spreminjati z enostranskimi dejanji. Pripravljeni smo sodelovati z mednarodno skupnostjo pri podpori humanitarnim prizadevanjem, zaščiti civilnih življenj in napredku k implementaciji rešitve dveh držav, ki bo zagotovila dostojanstvo in varnost Palestincem in Izraelcem.