Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Novela Zakona o socialnem varstvu v 30-dnevno v javno obravnavo

Ministrstvo za solidarno prihodnost pošilja v 30-dnevno javno obravnavo novelo Zakona o socialnem varstvu, ki uvaja novo storitev »podpora v skupnosti« in s tem ureja področje stanovanjskih skupin.

Obstoječi zakon o socialnem varstvu ne prepoznava dovolj dobro vseh oblik bivanja in podpore, ki se že izvajajo na terenu. To še posebej velja za stanovanjske skupine, v katerih danes živi približno 1000 oseb z različnimi ovirami, v prihodnjih desetih letih pa naj bi se v take oblike skupnostnega bivanja iz institucij preselilo še dodatnih 3500 ljudi.

Trenutno so stanovanjske skupine še vedno pravno obravnavane kot institucionalno varstvo, zato zanje veljajo pravila in standardi, ki so namenjeni večjim ustanovam. To povzroča številne težave – spomnimo se nedavnega primera stanovanjske skupine Doma na Krasu, kjer so zaradi veljavne zakonodaje naleteli na težave pri uporabi hiše za izvajanje podpore. Minister Simon Maljevac poudarja: »Stanovanjske skupine niso ustanove – to so domovi. Tako kot vsak izmed nas živi doma, tudi ti ljudje potrebujejo svoj dom – običajno stanovanje ali hišo – kjer dobijo podporo, ki je prilagojena njihovim potrebam«. 

Z aktualnimi spremembami predlagamo, da v Zakon o socialnem varstvu dodamo novo storitev: »podpora v skupnosti«. Ta storitev bo omogočila, da se bivanje in podpora jasno ločita – oseba bo podpisala eno pogodbo za bivanje (najemna pogodba ali dogovor o bivanju) in drugo za prejemanje storitev oziroma podpore. Podpora v skupnosti bo zajemala obstoječe elemente, kot so pomoč pri vsakdanjih opravilih, osebni skrbi, vključevanju v okolje in dodala pomembna nova dela – kot je podpora pri preselitvi iz institucije ter preprečevanje ponovne institucionalizacije. Na ta način bo omogočeno, da bodo uporabniki živeli v skupnosti, ne da bi jih obravnavali kot osebe, umaknjene iz družbe, nameščene v institucije ter da bodo različne organizacije, tako javne kot nevladne, to storitev lahko zakonito izvajale.

Spremembe zakona je oblikovala široka skupina strokovnih in družbenih deležnikov: poleg predstavnikov Ministrstva za solidarno prihodnost še predstavniki Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Ministrstva za zdravje, Inštituta Republike Slovenije za socialno varstvo, Doma na Krasu, Mreže za deinstitucionalizacijo, Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij, Zavoda RISA, Pravne mreže za varstvo demokracije, Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in drugi. 

»Zakona nismo spisali za zaprtimi vrati, ampak skupaj z ljudmi in ustanovami, ki se z izvajanjem podpore v skupnosti ukvarjajo vsak dan,« poudarja minister Simon Maljevac in dodaja: »Gre za dolgo pričakovane rešitve, ki bodo ljudem omogočile dostojnejše in bolj polno življenje v skupnosti, predvsem tistim, ki živijo v stanovanjskih skupinah in potrebujejo podporo. S tem korakom tudi udejanjamo našo zavezo deinstitucionalizaciji področja socialnega varstva v Sloveniji.«

S 23. aprilom 2025 je novela zakona o socialnem varstvu vstopila v javno obravnavo. Po 30-dnevnem roku bo na vrsti parlamentarni postopek. Minister pričakuje, da bo dopolnjen zakon s podporo poslank in poslancev sprejet pred poletjem.