Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Pokojninska reforma: Za dolgoročno vzdržnost sistema

V 21. epizodi vladnega GOVSI podkasta je voditeljica Petra Bezjak Cirman gostila državnega sekretarja na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Igorja Feketijo, glavnega pogajalca pri pripravi pokojninske reforme. Reforma, ki se uvaja postopno od leta 2026 naprej, odgovarja na ključne demografske izzive in krepi dolgoročno vzdržnost pokojninskega sistema.
Ženska in moški sedita za okroglo mizo z mikrofoni, za njima zeleno ozadje z napisom GOVSI podkast

Petra Bezjak Cirman in Igor Feketija | Avtor: Urad vlade za komuniciranje

Glavni poudarki reforme so višji odmerni odstotek (70 odstotkov namesto 63,5 odstotka), postopno zviševanje upokojitvene starosti (s 60 oziroma 65 na 62 oziroma 67 let do leta 2035), postopno daljšanje referenčnega obdobja z odštetjem petih najmanj ugodnih let, kar bo večini prineslo višje pokojnine. Reforma prinaša tudi uvedbo zimskega dodatka za vse upokojence, ki bo do leta 2030 znašal 250 evrov.

Posebna pozornost je namenjena tudi ranljivim skupinam – invalidskim upokojencem, vdovam ter tistim, ki se upokojujejo po težkih poklicih. Reforma uvaja višjo najnižjo invalidsko pokojnino, izboljšan način odmere ter poenostavitve pri poklicni rehabilitaciji.

Državni sekretar Feketija je izpostavil pomen socialnega dialoga in široke vključenosti deležnikov: »Pomembno je, da se pogovarjamo – z mladimi, starejšimi, delodajalci, sindikati. Tako zagotovimo, da bodo spremembe pravične in sprejete z zaupanjem.«

Vabljeni k poslušanju podkasta in ogledu na YouTube kanalu vlade.