Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Poslanica ob 28. aprilu, svetovnem dnevu varnosti in zdravja pri delu

Svetovni dan varnosti in zdravja pri delu, ki ga obeležujemo vsako leto 28. aprila, poudarja pomen varnih delovnih pogojev za vse delavke in delavce ter spodbuja preprečevanje nezgod pri delu, poklicnih bolezni in bolezni, povezanih z delom. Letošnja tema izpostavlja vlogo umetne inteligence in digitalizacije pri izboljšanju varnosti in zdravja na delovnih mestih.

Svetovni dan varnosti in zdravja pri delu predstavlja kampanjo ozaveščanja, katere namen je usmeriti pozornost na spodbujanje in ustvarjanje kulture varnosti in zdravja pri delu, ki pripomore k zmanjšanju števila poškodb, povezanih z delom, seveda tudi tistih najhujših, smrtnih.

Vsak od nas je odgovoren za preprečevanje tveganj za varnost in zdravje pri delu. Kot ministrstvo za delo smo odgovorni za zagotavljanje infrastrukture – predpisov in storitev – potrebnih za zagotovitev, da delavci ostanejo zaposljivi in zdravi skozi celotno delovno dobo ter da zdravi odidejo v zaslužen pokoj. Delodajalci so odgovorni za zagotavljanje varnega in zdravega delovnega okolja za svoje delavce, delavci pa so odgovorni za varno in zdravju neškodljivo opravljanje dela po navodilih delodajalca, varovanje sebe in drugih, da poznajo svoje pravice in da sodelujejo pri izvajanju preventivnih ukrepov. 

Umetna inteligenca in digitalizacija že nekaj časa nista več nekaj, kar se bo zgodilo v prihodnosti, temveč sta že zelo prisotni v našem vsakodnevnem življenju, tudi pri delu. Pojav tehnologij, kot so umetna inteligenca, obdelava velikega števila podatkov, robotika, kompleksni algoritmi, digitalne delovne platforme in hkrati pomembno povečanje števila delavcev, ki delajo na daljavo, prinaša priložnosti za delavce in delodajalce, hkrati pa tudi nove izzive na področju zagotavljanja varnosti in zdravje pri delu. V zvezi z umetno inteligenco in digitalizacijo prihaja tudi do novih in novo nastajajočih tveganj za varnost in zdravje pri delu. Nekaj teh tveganj poznamo, pojavljajo se nova, nekaterih, ki bodo pomembno vplivala na našo varnost in zdravje pri delu, pa danes ne znamo niti predvideti. Zato moramo biti vsi, tako oblikovalci politike, delodajalci, delavci, strokovnjaki na področju varnosti pri delu, izvajalci medicine dela in drugi deležniki zelo pozorni na nova tveganja, jih ustrezno obravnavati in  pravočasno predvideti preventivne ukrepe za zagotavljanje varnosti in zdravja delavk in delavcev.

Na ministrstvu za delo si bomo še naprej prizadevali za izboljšanje zagotavljanja varnosti in zdravja delavk in delavcev pri delu, tako s pripravo ustrezne zakonodaje in kampanj ter z drugimi dejavnostmi za ozaveščanje delodajalcev in delavcev ter druge zainteresirane javnosti. Verjamemo, da moramo na poti zagotavljanja varnosti in zdravja delavk in delavcev delovati skupaj, vsi deležniki, ki kakor koli lahko vplivamo na končni rezultat, to je, da delo ne bo predstavljalo aktivnosti, pri kateri se lahko poškodujejo ali zbolijo.