Finančni petek: Gospodarska rast
IMF je v WEO svoje ocene letošnje gospodarske rasti za večino sveta poslabšal. Slovenija pri tem ni izjema, nižjo rast pa bo imela tudi večina naših največjih trgovinskih partneric.
Vas zanima, kako merimo gospodarsko rast?
Gospodarska rast pomeni realno spremembo bruto domačega proizvoda (BDP). BDP, ki je najpomembnejši makroekonomski agregat, prikazuje rezultat ekonomske aktivnosti narodnega gospodarstva v določenem obdobju.
BDP lahko izrazimo kot nominalni in realni.
Nominalni BDP je izražen v trenutnih cenah. Če cene rastejo, bo nominalni BDP navidezno višji, tudi če se dejanska proizvodnja ni povečala.
Realni BDP pa upošteva rast cen, kar pomeni, da prikazuje dejansko rast količine proizvodnje. Ko govorimo o gospodarski rasti, imamo v mislih ta pokazatelj.
Za lažjo predstavo: leta 2023 je slovenski BDP nominalno zrasel za 12,4 odstotka, realno pa za 2,1 odstotka.
Gospodarska rast vpliva na kakovost življenja, saj višji BDP navadno pomeni več zaposlitev, višje plače in več sredstev za javne storitve. A rast BDP nam ne pove vsega – pomembno je tudi, kako je rast porazdeljena, ali je trajnostna in ali koristi večini prebivalstva.
Gospodarska rast ni samoumevna, temveč je odvisna od naložb, produktivnosti, izvoznih trgov, zaupanja v institucije in pravilne gospodarske politike. Za pravilno načrtovanje slednje si pomagamo tudi z napovedmi oziroma projekcijami gospodarske rasti. Ekonomisti pri napovedovanju uporabljajo modele, kazalnike in zgodovinske podatke, vendar nanje lahko vplivajo nepredvidljivi dogodki, kot so krize ali spremembe na globalnih trgih, zato projekcije vedno vključujejo določeno stopnjo negotovosti.
V Sloveniji BDP in njegovo rast izračunava Statistični urad Republike Slovenije (SURS), napovedi rasti BDP pa pripravlja Urad Republike Slovenije za makroekonomske analize in razvoj (UMAR).
Napovedi gospodarske rasti so ključen pripomoček za pripravo na različne scenarije. Na Ministrstvu za finance jih redno spremljamo, da zagotovimo stabilno in premišljeno gospodarsko upravljanje.