Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Ministrica Fajon na Dunaju za dosledno zaščito slovenske narodne manjšine v Avstriji

Ministrica za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije Tanja Fajon se je na obisku v Republiki Avstriji srečala z novo avstrijsko zvezno ministrico za evropske in mednarodne zadeve Beate Meinl-Reisinger. Obisk je bil namenjen nadaljnjemu razvoju dobrososedskih odnosov med Slovenijo in Avstrijo ter pogovoru o aktualnih zunanjepolitičnih in EU temah, tudi o Zahodnem Balkanu in širitvi EU.

Ministrici sta pregledali sodelovanje med državama in priložnosti za njegovo poglabljanje na področjih skupnega interesa. »Že na najinem prvem srečanju sva vzpostavili pristen stik in imeli poglobljen in konstruktiven pogovor, kako še izboljšati povezave med Slovenijo in Avstrijo, med prijateljskima, sosednjima državama. Naš intenziven politični dialog in tesno sodelovanje na mnogih področjih temeljita na zgodovinskih in kulturnih povezavah, ki jih cenimo in negujemo,« je poudarila ministrica Fajon.  

Za Slovenijo je Avstrija ena izmed najpomembnejših trgovinskih partneric, avstrijska podjetja pa so skupno najštevilčnejši neposredni tuji investitor v slovensko gospodarstvo. V zadnjih letih se ponovno povečuje tudi število avstrijskih turistov, ki dopustujejo v Sloveniji.

Ministrica Fajon se je v pogovoru z avstrijsko zunanjo ministrico zavzela za dosledno uresničevanje pravic slovenske manjšine na Koroškem in Štajerskem. »Tudi v luči prihajajoče 70. obletnice Avstrijske državne pogodbe, ki v 7. členu določa tudi manjšinske pravice slovenske manjšine, vidim priložnost, da skupaj okrepimo zaščito slovenske manjšine in na ta način pomagamo k njenemu obstoju,« je povedala slovenska zunanja ministrica. Ob tem je izrazila zadovoljstvo, da se nova avstrijska zvezna vlada zaveda izjemnega pomena kvalitetnega dvojezičnega izobraževanja, kot enega od temeljev za ohranjanje jezika in obstanek manjšine, in je to zapisala tudi v koalicijsko pogodbo.

»Kvalitetno izobraževanje v manjšinskem jeziku je temeljnega pomena za ohranjanje jezika in prihodnost manjšine. Želeli bi si, da sta dvojezična vzgoja in izobraževanje prisotna v celotnem izobraževalnem obdobju, od predšolske vzgoje do konca srednje šole,« je povedala. Dodala je, da je avstrijski ministrici predlagala, da nova vlada dokonča pravosodno reformo na Koroškem, ki bo omogočala vsem pripadnikom slovenske manjšine dostop do uporabe slovenskega jezika pred sodišči na celotnem poselitvenem območju.  

Ministrici Fajon in Meinl-Reisinger sta potrdili skupno stališče in pripravljenost na sodelovanje glede regije Zahodnega Balkana in evropske prihodnosti držav v tej regiji. »Prav za Slovenijo in Avstrijo je stabilen in proevropski Zahodni Balkan zagotovilo tudi za našo varnost. Zagotavljam, da bo Slovenija še naprej glasna zagovornica polnega članstva držav Zahodnega Balkana v Evropski uniji in je še naprej pripravljena nuditi svojo pomoč,« je izjavila slovenska zunanja ministrica. Po njenih besedah Slovenija s Avstrijo pri tem tesno sodeluje, tako s skupnimi pobudami v razpravah med članicami Evropske unije kot v rednem dialogu s kolegi iz regije, zlasti je dragoceno delo v Skupini prijateljev Zahodnega Balkana, ki je pred dvema letoma nastala na pobudo avstrijskega zunanjega ministrstva. »Skupaj z Avstrijo se zavzemamo za bolj učinkovit, predvidljiv, verodostojen in dinamičen, pa tudi pospešen širitveni proces. Slovenija si želi, da bi do leta 2030 v EU vstopile nove članice, pri čemer si želimo predvsem napredek držav Zahodnega Balkana,« je poudarila ministrica Fajon.  

Slovenska in avstrijska zunanja ministrica sta izmenjali mnenja o aktualnem mednarodnem dogajanju in potrdili skupno zavezanost multilateralizmu, spoštovanju mednarodnega prava in prizadevanjem za mir v svetu. »Interes Slovenije je, da se Evropska unija na izzive odziva skupaj, enotno. Skupaj in z enotnim glasom smo močnejši. Stabilne razmere v evropski soseščini in svetu so pomembne tudi za našo varnost in stabilnost,« je izpostavila ministrica Fajon.

V pogovorih sta se slovenska in avstrijska zunanja ministrica dotaknili tudi izzivov na področju migracij in mejnega nadzora. Slovenija ostaja prepričana zagovornica polno delujočega šengenskega prostora. Želimo si, da bi se čimprej vrnili k odprtim mejam, brez mejnega nadzora. 

Zunanji ministrici Slovenije in Avstrije sta si po pogovorih skupaj ogledali razstavo slovenske likovne umetnosti na prelomu 19. in 20. stoletja "Svet v barvah" v dunajski galeriji Belvedere.