Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Premier Golob: Papež Frančišek je ves čas dosledno zagovarjal eno: milost in sočutje do sočloveka

Predsednik vlade dr. Robert Golob se je danes udeležil pogrebne slovesnosti ob smrti papeža Frančiška, ki je potekala na Trgu svetega Petra v Vatikanu. Pogrebno slovesnost je vodil dekan kardinalskega zbora kardinal Giovanni Battista Re. Predsednika vlade je na pogrebni slovesnosti spremljala partnerka gospa Tina Gaber.
Tina Gaber, Robert Golob, Aleš Musar in Nataša Pirc Musar stojijo in se rokujejo, ob njih stojijo člani delegacij.

Prihod na pogrebno slovesnost ob smrti papeža Frančiška v Vatikanu. | Avtor: Tamino Petelinšek, STA

Že včeraj se je premier dr. Golob v poznih popoldanskih urah v baziliki Sv. Petra v Vatikanu poklonil preminulemu papežu Frančišku.

V izjavi za medije po pogrebni slovesnosti je premier dr. Golob ponovno poudaril, da je bil papež Frančišek vest sveta. "Njegov glas je segal daleč preko meja cerkve, segel je do človeka, še posebej do tistega, ki je največkrat preslišan," je dejal.

Predsednik vlade je izpostavil človekoljubne vrednote, ki jih je papež Frančišek ves čas zagovarjal. "Živimo v zares težkih časih, ko je človečnost marsikje na preizkušnji. Papež Frančišek je ves čas dosledno zagovarjal eno: milost in sočutje do sočloveka. To je tisto, kar ga je razlikovalo od marsikaterega njegovega predhodnika," je povedal.

Premier dr. Golob je izrazil prepričanje, da bo spomin na papeža Frančiška še naprej živel med ljudmi po vsem svetu. "To nas lahko navdihuje še leta in desetletja. Želim si, da današnji pogreb ne bi bil zaključek obdobja, ki ga je začel papež Frančišek, ampak da bi bil začetek tega, da se kot človeštvo zazremo sami vase, prenehamo z nesmiselnimi vojnami, da se vsi zavežemo miru in temu, da bomo med seboj sodelovali," je poudaril.

Premier dr. Golob je izrazil tudi upanje v boljšo prihodnost. "Mir je ves čas na naši agendi, v tem trenutku potekajo različni pogovori. Želim si, da bodo ti pogovori najprej pripeljali do trajnega premirja in nato do miru – tako v Ukrajini kot na Bližnjem vzhodu. Dokler potekajo pogovori, upanje ni izgubljeno," je sklenil predsednik vlade.

Ob smrti papeža Frančiška je premier dr. Golob zapisal: "Papež Frančišek se je od nas poslovil v izjemno težkih časih, ki nam kot človeštvu niso v čast. Vojne, ki si jih je Frančišek srčno želel končati, in razprtije med narodi, ki se jih je trudil pomirjati, vse to njegovo delo nam je dajalo upanje in vero, da bomo zmogli in da bosta prevladala dobro in mir. Papeža Frančiška ni več, upanje pa ostaja. Bil je vest sveta, pogrešali ga bomo."

Predsednik vlade dr. Robert Golob je Sveti sedež obiskal decembra 2022. V zasebno avdienco ga je takrat sprejel papež Frančišek. Njun pogovor je bil usmerjen v prihodnost – soglašala sta, da se moramo kot družba nehati ukvarjati s preteklostjo in razlikami med ljudmi, temveč usmeriti skupne moči v ustvarjanje boljše prihodnosti. Med predstavniki Slovenije in Svetim sedežem poteka reden dialog na najvišji ravni.