V Andražu nad Polzelo tradicionalno obeležili dan slovensko-ameriškega prijateljstva
Slavnostna govornika minister za obrambo mag. Borut Sajovic in poveljnik 15. letalskih sil baze Shaw iz Južne Karoline generalmajor David B. Lyons sta poudarila pomen sodelovanja in zavezništva. Navzoče je pozdravil župan Občine Polzela Jože Kužnik.
Minister za obrambo mag. Borut Sajovic je v nagovoru poudaril, da nas zgodovina uči, kako pomembni so zavezništvo, sodelovanje in prijateljstvo. Številni ameriški piloti so v Evropi med 2. svetovno vojno pomagali ohraniti svobodo in demokratične vrednote. Dejal je, da živimo v viharnih časih, ko se nekateri sprašujejo o pomenu zavezništva in pripadnosti Evropski uniji. »Biti ponosen, enakovreden član najstarejšega, največjega in najmočnejšega zavezništva na svetu je pomembno dejstvo in sporočilo,« je dejal minister mag. Sajovic in opozoril na pomen sodelovanja danes. Dejal je, da v Sloveniji tako v okviru Ministrstva za obrambo kot večina v slovenski politiki dela odločne korake, da je Slovenija verodostojna partnerica zavezništva, saj so zavezništvo, prijateljstvo in sodelovanje vrednote za vse čase. Nagovor je pred dnevom upora proti okupatorju zaključil z verzom pesnika Iga Grudna:
»Naj kdorkoli kdaj te vpraša,
kdo živi na zemlji tej,
vedi: zemlja ta je naša,
tvoji dedi spijo v njej,
zanjo bori se naprej!«
Poveljnik 15. letalskih sil baze Shaw iz Južne Karoline generalmajor David B. Lyons je dejal, da sta Slovenija in ZDA zaveznici postali leta 2004, partnerici pa že davno prej, med 2. svetovno vojno v boju proti tiraniji in imperializmu. Takrat je v Evropi življenje izgubilo na tisoče ameriških pilotov, sestreljenih je bilo približno 12.000 ameriških bombnikov. Nekateri so strmoglavili na ozemlju Slovenije in partizani so s svojim pogumom rešili prek 700 ameriških letalcev. Dan upora proti okupatorju je, kot je povedal generalmajor Lyons, poklon njihovemu pogumu. Zgodovinarjem v Sloveniji se je zahvalil za njihove napore pri dokumentiranju padlih ter vsem, ki ohranjajo spomin na padle in njihov pogum.
Ameriški bombnik B-17, tako imenovana leteča trdnjava, je 19. marca 1944 po uspešni nalogi napada ciljev v Avstriji zaradi poškodbe krila strmoglavil na vas Andraž nad Polzelo, pri tem pa je življenje izgubilo osem članov posadke, dva pa sta konec vojne po nemškem zajetju pričakala v ujetništvu. Na dan, ki je bil usoden za ameriški bombnik, ki so ga člani posadke poimenovali Dark eyes, je ameriška zavezniška vojska v zrak poslala kar 234 bombnikov in več kot sto lovskih letal za spremstvo.

V Andražu nad Polzelo je ob dnevu slovensko-ameriškega prijateljstva in zavezništva ter v počastitev posadki strmoglavljenja ameriškega bombnika B-17 med drugo svetovno vojno potekala meddržavna spominska slovesnost | Avtor: Metka Grmek