Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

"Naše največje orožje je enotnost," je poudaril minister mag. Borut Sajovic na Boču

Minister za obrambo mag. Borut Sajovic je danes ob dnevu upora proti okupatorju pri spomeniku padlim borcem ob Planinskem domu na Boču nagovoril zbrane ter položil venec v spomin na žrtve druge svetovne vojne in pogumni odpor slovenskega naroda proti okupatorjem.

V govoru je minister mag. Borut Sajovic izpostavil, da dan upora proti okupatorju ni ne rdeč ne bel praznik, temveč ponosen in uporen slovenski praznik. Ob tej priložnosti je poudaril pomen zgodovinskega spomina in domoljubja ter dodal: "Naše največje orožje je enotnost, povezanost in zavest, da smo Slovenke in Slovenci, ki kljubujejo viharjem že stoletja."

Minister je spomnil, da brez ustanovitve Osvobodilne fronte in organiziranega odpora Slovenija ne bi obstala kot samostojna in svobodna država. Opozoril je tudi, da so zmaga v drugi svetovni vojni, ustanovitev Evropske unije in Nata temeljili na vrednotah protifašističnega boja, demokracije in spoštovanja človekovih pravic.

Izpostavil je, da so največji dosežki v slovenski zgodovini, vključno z osamosvojitvijo leta 1991, rezultat enotnosti naroda: "Uspeli smo, ker smo bili enotni – decembra na plebiscitu in junija v vojni za Slovenijo." Ob tem je opozoril, da Slovenija danes potrebuje več optimizma in sodelovanja: "Svetlobe in dobrih stvari je okrog nas bistveno več kot slabih. Zato se moramo vprašati, zakaj nas bolj zanimajo afere kot ustvarjalnost."

V nadaljevanju je minister izpostavil pomembne dosežke Slovenije – stabilno gospodarstvo, visoko zaposlenost, razvoj znanosti in izobraževanja ter skrb za javno zdravstvo. Poudaril je, da Slovenska vojska svojo opremo kupuje za lastno varnost, ne za potrebe Nata: "Ne kupujemo opreme za druge, kupujemo jo za nas – za zaščito naših pripadnikov in obrambo naše domovine." Ob zaključku je vse zbrane spodbudil k povezovanju in medsebojnemu spoštovanju: "Pomembneje od tega, kateri politični opciji kdo pripada, je to, da ostanemo ljudje, prijatelji in dobri sosedje."

Zbrane je na slovesnosti pozdravila tudi županja Občine Poljčane, dr. Petra Vrhovnik, ki je izrazila ponos nad sodelovanjem skupnosti pri ohranjanju zgodovinskega spomina in vrednot narodnoosvobodilnega boja. Prav tako je prisotne nagovorila predsednica Zveze društev General Maister, mag. Lučka Lazarev Šerbec, ki je poudarila pomen ohranjanja dediščine generala Rudolfa Maistra in njegovih borcev ter vloge domoljubnih organizacij pri krepitvi narodne zavesti.

Pred slovesnostjo se je minister udeležil tudi tradicionalnega pohoda do Planinskega doma na Boču, ki ga ob tej priložnosti organizira Planinsko društvo Poljčane.

Zgodovinsko ozadje

Območje Boča je bilo med drugo svetovno vojno prizorišče številnih oblik upora proti okupatorju. Že v letih 1942 in 1943 so tu delovale skupine Kozjanskega odreda, kasneje pa tudi enote 14. divizije. Oktobra 1944 je bila na Boču postavljena partizanska bolnica, ki je ostala neodkrita. Zadnji meseci vojne so terjali številne žrtve med partizani in civilnim prebivalstvom, a kljub brutalnemu okupatorskemu nasilju se je odpor slovenskega naroda ohranjal in krepil vse do končne zmage.