Državni sekretar Vajgl na neformalnem srečanju evropskih ministrov za okolje in podnebje
Udeleženci zasedanja so se strinjali, da dezinformacije resno ogrožajo uspešno izvajanje podnebnih in okoljskih politik, saj ovirajo javno razpravo ter zmanjšujejo občutek nujnosti ukrepanja proti podnebni krizi. Vse bolj spodkopavajo tudi zaupanje državljanov v demokratične institucije in procese odločanja ter so zato vedno bolj prepoznane kot sistemsko tveganje, pri čemer je področje podnebnih sprememb med najbolj izpostavljenimi.
Boj proti dezinformacijam postaja prioriteta držav članic in EU kot celote, saj gre za čezmejni izziv, ki zahteva skupno ukrepanje, za kar potrebujemo tesnejše sodelovanje na evropski ravni. Tudi Državni sekretar Vajgl je poudaril, da hitrost širjenja dezinformacij predstavlja velik izziv, zato moramo z medsebojnim sodelovanjem in uporabo naprednih orodij skrbeti za to, da prevladajo točne informacije.
V nadaljevanju so ministri razpravljali o ključnih izzivih prilagajanja podnebnim spremembam z namenom krepitve odpornosti družbe ter gospodarstva. Evropska komisija je že napovedala predlog Evropskega akcijskega načrta za prilagajanje podnebnim spremembam (angleško European Climate adaptation plan - ECAP), ki bo predvidoma pripravljen v drugi polovici leta 2026. V razpravi so se ministri zavzeli za boljše skupno razumevanje podnebnih tveganj ter pozvali k oblikovanju orodij za merjenje in spremljanje napredka. Državni sekretar Vajgl je izpostavil, da je Slovenija ena izmed držav, ki je najbolj ranljiva na podnebna tveganja ter pomen tega, da se zagotavlja ustrezna finančna sredstva za prilagajanje in podporo regionalnim in lokalnim ukrepom.
V okviru slovenskega predsedovanja skupini mediteranskih držav članic EU MED9, je državni sekretar Vajgl pred zasedanjem gostil neformalni ministrski zajtrk, na katerem so udeleženci razpravljali o stanju priprav na MED9 ministrsko srečanje za energijo in okolje, ki bo potekalo v Sloveniji med 1. in 2. junijem 2025.