Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Ob 29. aprilu, evropskem dnevu medgeneracijske solidarnosti

Konec aprila mineva sedemnajst let od mednarodne konference Medgeneracijska solidarnost za družbe sožitja in socialne povezanosti, ki jo je Slovenija organizirala na Brdu pri Kranju leta 2008 v času svojega prvega predsedovanja Svetu Evropske unije. Slovenija je dogodek organizirala v sodelovanju z Evropsko komisijo ter več slovenskimi in evropskimi nevladnimi organizacijami.

Ob zaključkih konference je bil podan in tudi sprejet predlog za obeležitev 29. aprila kot Evropskega dneva medgeneracijske solidarnosti. 

Tako se od leta 2009 naprej 29. april obeležuje kot Evropski dan medgeneracijske solidarnosti po vsej Evropi in tudi izven njenih meja. 

Od tedaj se je demografska slika v Sloveniji in po Evropi pomembno spremenila. Delež starejših v Sloveniji se je od tedanjih 16 odstotkov povečal in znaša že več kot 22 odstotkov, tudi zaradi maloštevilnih mladih generacij. Daljše pričakovano trajanje življenja je eden od pomembnih dosežkov sodobne civilizacije, istočasno pa predstavlja velik izziv in priložnost za celotno družbo. Odzivi tako posameznikov kot tudi celotne družbe se morajo dotikati širokega nabora področij, začeti pa se morajo že v mladosti. Ne smemo pozabiti, da se staranje začne že z rojstvom in traja vse življenje. Staranja tudi ne smemo prikazovati predvsem kot proces upadanja, temveč tudi skozi njegove pozitivne podobe in kot priložnost za rast in napredel na mnogih področjih življenja.

Pri odzivih na izzive dolgožive družbe morajo imeti pomembno mesto medgeneracijske aktivnosti in medgeneracijska solidarnost. Zato ni naključje, da je Slovenija tudi v okviru svojega drugega predsedovanja Svetu Evropske unije organizirala konferenco, ki se dotika medgeneracijskih vezi. Njen naziv je bil Človekove pravice za vse starosti: Spodbujanje vseživljenjskega vidika in medgeneracijskega sodelovanja za spoprijemanje s starizmom. S to konferenco je Slovenija želela izpostaviti, da so ravno medgeneracijske aktivnosti tiste, ki v veliki meri prispevajo k zmanjšanju stereotipov in predsodkov o starejših, na drugi strani pa krepijo solidarnost v družbi. 

Vse več ljudi se zaveda, da so uspešni odzivi na demografske spremembe le tisti, ki upoštevajo interese, koristi in obveznosti vseh generacij. Ideja, da sveta nismo dobili v upravljanje od naših prednikov, temveč smo si ga izposodili od naših potomcev, je tesno povezana z idejo medgeneracijske solidarnosti in sodelovanja.

Naj bodo 29. april in dnevi, ki mu sledijo, še posebej posvečeni sodelovanju in solidarnosti med generacijami kot eni ključnih vezi, ki spaja našo družbo.