Poslanica ob mednarodnem prazniku dela
Spoštovane delavke, spoštovani delavci!
1. maj nas vsako leto spomni, da delavske pravice, solidarnost in socialna varnost niso samoumevni, ampak krvavo priborjen družbeni dosežek. V luči negotovih ekonomskih in geopolitičnih sprememb ter digitalizacije dela pa se moramo truditi, da se priborjene pravice ne zmanjšujejo pod pritiski kapitala, ampak se razvijajo in dopolnjujejo.
Ob visoki delovni aktivnosti ter rekordno nizki brezposelnosti je potrebno biti še toliko bolj pozoren na tveganja, ki jih prinašajo izzivi sodobnega časa na zaposlitvene in delovne pogoje. Odgovornost države je, da varuje dostojno delo, socialno varnost in pravične pogoje za vse. K temu sledijo tudi ukrepi in reforme ministrstva.
Bili smo ena izmed prvih držav prvi, ki smo uzakonili pravico do odklopa, kar pomeni, da morajo delodajalci sprejeti ukrepe, ki v praksi zagotavljajo, da se v prosti čas in počitek delavca ne posega izven delovnega časa določenega v pogodbi o zaposlitvi.
Po letih sindikalnega opozarjanja in zlorab v praksi smo zagotovili bolj učinkovito pravno varnost na področju varovanja predstavnikov delavcev. Po zgledu drugih držav in v skladu z mednarodnimi konvencijami smo končno zagotovili zadržanje učinkovanja odpovedi za delavske predstavnice in predstavnike do odločitve delovnih sodišč na prvi stopnji oziroma za najdlje šest mesecev, nadomestilo plače zaradi prepovedi opravljanja dela pa smo iz 50 odstotkov zvišali na 80 odstotkov plače.
Z novelo Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1D) smo izboljšali delovne pogoje s spodbujanjem preglednejše in bolj predvidljive zaposlitve, ki v večji meri omogoča usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja. Med drugim smo uredili status oskrbovalcev, ki so prejeli pravico do petih dni upravičene odsotnosti iz dela za skrb za oskrbovane člane svojih gospodinjstev. Pravico do plačane odsotnosti v obsegu do pet dni iz dela so prejele tudi žrtve družinskega nasilja. Z istim zakonom smo dvignili tudi nadomestilo plače za agencijske delavce, ki jim agencija ne zagotavlja dela, in sicer iz 70 odstotkov minimalne plače na 80 odstotkov dejansko prejete plače.
Odprava prekarnosti in izkoriščevalskih delovnih pogojev ostaja ena glavnih prioritet ministrstva. Varnost in stabilnost zaposlitve, celokupno delovnopravno varstvo, pravica do osemurnega delovnika ter zaščita pred odpovedjo so poglavitne teme, ki jih v okviru Strategije za odpravo prekarnosti naslavljamo in iščemo možnosti za implementacijo varovalk, ki bi to omogočale tudi prekarcem.
S predlogom sprememb zakona o urejanju trga dela, ki je v zadnji fazi usklajevanj s socialnimi partnerji, predlagamo občuten dvig nadomestila za brezposelnost ter v kontekstu vse večjega izkoriščanja tuje delovne sile dodatno reguliramo področje agencijskega dela. Z nedavno sprejeto novelo Zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT) vzpostavljamo novo evidenco delodajalcev, ki so bili pravnomočno kaznovani za prekršek po delovnopravni zakonodaji in ki bo omogočila, da se bodo s kršilci lahko seznanili tujci, ki imajo soglasje za zaposlitev, samozaposlitev ali delo in tujci, ki imajo prost dostop na slovenski trg dela, kakor tudi vsi drugi delavci (slovenski, delavci iz Evropske unije). Odprli smo tudi novo Informacijsko točko Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje, ki je namenjena predvsem ažurni pomoči tujim delavcem v stiski.
Na področju varnosti in zdravja pri delu spodbujamo kulturo varnosti in zdravja pri delu v smeri preprečevanja nezgod pri delu, poklicnih bolezni in bolezni, povezanih z delom. S spremembami zakonodaje ter rednim ozaveščanjem javnosti na konferencah, seminarjih in po družbenih kanalih, prispevamo k ozaveščenosti delavcev in delodajalcev.
V okviru ekonomskega socialnega sveta smo ustanovili strokovni odbor za obravnavo zakonodaje s področja varnosti in zdravja pri delu na začasnih in premičnih gradbiščih. Ustrezneje smo opredelili obveznosti in pravice delavcev in delodajalcev ter olajšali delo Inšpektorata Republike Slovenije za delo ob nadzorih. Vse spremembe sledijo bolj učinkovitemu zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev, ki delajo na začasnih in premičnih gradbiščih. Pripravljamo tudi pravilnik, ki bo urejal delo v času povišanih temperatur na prostem, ki bo podrobneje urejal pod kakšnimi pogoji se bodo dela na prostem lahko izvajala.
Po drugi strani je bila nedavno s socialnimi partnerji dogovorjena sprememba pokojninske zakonodaje, ki krepi solidarnostne elemente pokojninskega sistema, kot je višji odmerni odstotek ter bistveno lažja pot do varstvenega dodatka za revne upokojence.
1. maj je dan, ko se spominjamo zgodovinskih bojev za delavske pravice in se toliko bolj zavedamo pomena solidarnosti, enakosti in pravičnosti. Ob prazniku dela se zahvaljujemo vsem, ki vsak dan prispevate k razvoju in napredku naše skupnosti.
Iskrene čestitke!