Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Slovenija na konferenci Naš ocean kot predsedujoča ključnim mednarodnim konvencijam o varstvu voda

Konferenca naš ocean (angleško Our Ocean Conference) poudarja pomen dejavnega pristopa in iskanja trajnostnih rešitev za zaščito morskih ekosistemov, zmanjšanje onesnaževanja in zagotavljanje trajnostnega modrega gospodarstva. Slovenija se 10. konference Naš ocean v Busanu udeležuje kot predsedujoča Barcelonski konvenciji za varstvo Sredozemskega morja, Vodni konvenciji in Donavski konvenciji.
Udeležba državne sekretarke na 10. konferenci Naš OCEAN

Državna sekretarka Maša Kociper | Avtor: mnvp

Letošnja konferenca, ki jo gosti Vlada Republike Koreje, nosi naslov Naš ocean, naša aktivnost (angleško Our Ocean, Our Action) in se posveča prehodu iz koncepta ocean v krizi k oceanu upanja. Namenjena je razvoju trajnostnih rešitev, ki bodo pripomogle k zaščiti morskih ekosistemov, zmanjšanju onesnaževanja in zagotavljanju trajnostnega modrega gospodarstva.

Razprave, ki se jih udeležujejo visoki predstavniki z vsega sveta, med drugim nekdanji ameriški državni sekretar in posebni odposlanec za podnebne spremembe John Kerry ter posebni odposlanec za oceane pri Združenih narodih Peter Thomson, so naslovile ključne izzive, kot so zaščita morskih ekosistemov in ohranjanje biodiverzitete, trajnostni ribolov, onesnaževanje morja, podnebne spremembe in trajnostno ribištvo. Posebna pozornost je namenjena konceptu Digitalni oceani, ki vključuje uporabo digitalnih tehnologij za spremljanje in zaščito oceanov.

Slovenijo v Busanu zastopa državna sekretarka Maša Kociper, ki je kot panelistka sodelovala na dveh razpravah. Poseben tematski panel je bil namenjen izzivom in rešitvam ob onesnaževanju morja s plastiko. Državna sekretarka Kociper je predstavila dejavnosti in zaveze Slovenije na tem področju ter opozorila na nujnost upoštevanja načela od vira do morja. Onesnaževanje morja pogosto nastane daleč od obale, zato je celostno upravljanje porečij bistvenega pomena za varovanje zdravja oceanov. Slovenija se tega izziva loteva odločno in z dejanji. Kot predsedujoča trem vodnim konvencijam si Slovenija prizadeva za ustvarjanje sinergij med konvencijami, kar je privedlo do vzpostavitve usklajenega dvoletnega skupnega delovnega programa navedenih konvencij.  

V okviru razprave o spodbujanju držav pri doseganju ciljev Globalnega okvira za biodiverziteto (angleško Global Biodiversity Framework - GBF) za zavarovanje vsaj 30 odstotkov kopnega in 30 odstotkov morja do leta 2030, sprejetega leta 2022 v Montrealu, je državna sekretarka Kociper izpostavila možnosti širitve morskih zavarovanih območij, kot jih predvideva tudi slovenski Pomorski prostorski načrt. Poleg nacionalnih prizadevanj je izpostavila tudi naše delo na regionalni ravni, predvsem v okviru strategije Evropske unije za jadransko-jonsko regijo. Slovenija je pomembno prispevala k razvoju akcijskega načrta Strategije EU za jadransko-jonsko regijo (EUSAIR) s ciljem oblikovanja transnacionalnih morskih zavarovanih območij v jadransko-jonski regiji. Poudarila je tudi pomen dejavnosti na obalnih območjih, ki prav tako lahko pomembno prispevajo k negativnim vplivom tako na morje kot na obalo. V tem kontekstu je celostno upravljanje obalnih območij pomembno orodje za zaščito morskih ekosistemov ter ohranjanje biotske raznovrstnosti in življenja v morju.

Our Ocean Conference je bila ustanovljena na pobudo ameriškega Ministrstva za zunanje zadeve leta 2014. Od takrat je postopno postala forum za dialog, ki združuje vlade, mednarodne organizacije, akademske kroge, zasebni sektor in nevladne organizacije, ki si delijo skupno vizijo za zaščito oceanov in ukrepanje v podporo tej viziji.