Novice
Prilagodite izpis
-
Rezultati 2. transnacionalnega javnega razpisa Evropskega partnerstva za vzdržno modro gospodarstvo
V okviru 2. javnega transnacionalnega razpisa Evropskega partnerstva za vzdržno modro gospodarstvo (SBEP 2024) je za financiranje izbranih 24 projektov v skupni vrednosti več kot 39 milijonov evrov.
-
Veliko zanimanje za informativni dan o novostih programa Obzorje Evropa
Direktorat za znanost in inovacije Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije je v sodelovanju z Gospodarsko zbornico Slovenije pripravil informativni dan s predstavitvijo novosti, ki jih v letu 2025 prinaša nov delovni program ključnega centralnega programa za financiranje znanosti in inovacij EU Obzorje Evropa.
-
Razpis za znanstvene novinarje še odprt – k sodelovanju vabljene tudi raziskovalne organizacije
Evropski raziskovalni svet še vedno vabi k prijavam v okviru programa FRONTIERS, ki omogoča mladim znanstvenim novinarjem, da za tri do pet mesecev gostujejo v raziskovalnih institucijah v državah članicah EU ali državah, pridruženih programu Obzorje Evropa. Med rezidenco bodo novinarji tesno sodelovali z raziskovalci in pripravljali poglobljene, samostojne prispevke o aktualnih znanstvenih temah.
-
Kako določiti proračun projekta Evropskega raziskovalnega sveta?
Tehnološki center v Pragi je pripravil izčrpen vodnik za raziskovalce, ki prijavljajo projekt Evropskega raziskovalnega sveta (angleško European Research Council – ERC).
-
Objavljen dodatni javni razpis za izbiro študentskih domov za študijsko leto 2025/2026
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije (MVZI) je objavilo razpis za izbiro zasebnih študentskih domov za študijsko leto 2025/2026. Namen razpisa je povečanje bivalnih zmogljivosti za študentke in študente.
-
Pri soočanju z grožnjami v šolah je nujno medresorsko sodelovanje in usposabljanje
Predstavniki Ministrstva za notranje zadeve, Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Policije so se skupaj s številnimi zaposlenimi v vzgojno-izobraževalnih in visokošolskih zavodih zbrali na posvetu o izzivih pri soočanju z grožnjami v omenjenih zavodih na Brdu pri Kranju.
-
Minister dr. Igor Papič na posvetu o varnostnih izzivih v izobraževalnih in visokošolskih zavodih
Minister Papič se je udeležil posveta Izzivi pri soočanju z grožnjami v vzgojno-izobraževalnih in visokošolskih zavodih, ki so ga organizirali Ministrstvo za notranje zadeve, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Policija.
-
Prejem prestižne mednarodne nagrade za eksperimentalna sodelovanja pri CERN-u
Eksperimentalna sodelovanja ALICE, ATLAS, CMS in LHCb na Velikem hadronskem trkalniku (angleško Large Hadron Collider – LHC) pri Evropski organizaciji za jedrske raziskave (CERN) so prejela nagrado za prebojne dosežke na področju temeljne fizike (angleško Breakthrough Prize in Fundamental Physics). Gre za eno najuglednejših svetovnih priznanj za dosežke v znanosti.
-
Po 30 letih nov visokošolski zakon
Vlada je določila besedilo predloga novega Zakona o visokem šolstvu, ki ga bo Državni zbor obravnaval po rednem postopku. Nov zakon bo nadomestil 30 let star in 13-krat noveliran sedaj veljavni zakon.
-
Prosto-dostopen učni pripomoček navidezne resničnosti za krepitev spretnosti dijakinj in dijakov
Skupno raziskovalno središče Evropske komisije je razvilo prosto dostopen učni pripomoček, podprt z navidezno resničnostjo, ki dijakinjam in dijakom v starosti med 14 in 18 let ponuja interaktivno izkušnjo dela v laboratoriju pri raziskovanju nove alternativne metode testiranja na živalih.
-
CERN objavil študijo izvedljivosti novega krožnega trkalnika
Evropska organizacija za jedrske raziskave (CERN) je objavila poročilo o izvedljivosti morebitnega bodočega krožnega trkalnika, ki predstavlja rezultat večletnega dela več kot tisoč raziskovalcev in inženirjev z vsega sveta. Dokument bo služil kot osnova za razpravo v okviru posodobitve Evropske strategije za fiziko osnovnih delcev in ga bo v prihodnjih mesecih obravnaval Svet CERN-a.
-
Dr. Eva Klemenčič Mirazchiyski imenovana v znanstveni odbor COST
Na 220. seji visokih predstavnikov COST-a (Evropska mreža za sodelovanje v znanosti in tehnologiji), 27. marca 2025 v Rimu, je bila v znanstveni odbor COST-a imenovana izr. prof. dr. Eva Klemenčič Mirazchiyski iz Pedagoškega inštituta.
-
Vzpostavljena evropska infrastruktura za dediščinsko znanost
Evropska komisija je 28. marca 2025 sprejela odločitev o vzpostavitvi Evropske raziskovalne infrastrukture za dediščinsko znanost (angleško European Research Infrastructure for Heritage Science – E-RIHS) kot konzorcija evropske raziskovalne infrastrukture (angleško European Research Infrastructure Consortium – ERIC).
-
Dobili smo dan znanosti
10. novembra letos bomo prvič v zgodovini Slovenije praznovali dan znanosti. Poslanke in poslanci so dokončno potrdili novelo Zakona o praznikih in dela prostih dnevih. Praznik ne bo dela prost dan.
-
Slovenija na zasedanju Sveta CERN predstavila potek nacionalnih postopkov za pridružitev CERN-u
Na rednem zasedanju Sveta Evropske organizacije za jedrske raziskave (CERN), ki poteka danes, sodeluje tudi slovenska delegacija pod vodstvom državnega sekretarja dr. Jureta Gašpariča.
-
Objavljeni rezultati prvega prijavnega roka za vpis na dodiplomski in enoviti magistrski študij
Prvi prijavni rok za vpis v 1. letnik na dodiplomske in enovite magistrske študijske programe za študijsko leto 2025/26 za javne visokošolske zavode in koncesionirane študijske programe za slovenske in EU državljane je potekal od 18. februarja do 18. marca 2025. Na 18.800 vpisnih mest je bilo oddanih 16.254 prijav za vpis.
-
Stališče Republike Slovenije do programov Erasmus+ in Evropska solidarnostna enota po letu 2027
Vlada Republike Slovenije je sprejela Stališče Republike Slovenije do programov Erasmus+ in Evropska solidarnostna enota po letu 2027, ki smo ga pripravili Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, Urad Republike Slovenije za mladino ter Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport.
-
Svet za internacionalizacijo gospodarstva o krepitvi znanstvene diplomacije za večjo konkurenčnost
Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je skupaj z ministrom za gospodarstvo, turizem in šport Matjažem Hanom vodila zasedanje Sveta za internacionalizacijo gospodarstva, ki je bilo tokrat namenjeno ukrepom za povečanje mednarodne prisotnosti Slovenije ter njenega vpliva na globalnem znanstvenem in tehnološkem področju ob podpori slovenske diplomacije.
-
Potrditev predloga Zakona o ratifikaciji Konvencije o ustanovitvi CERN
Vlada Republike Slovenije je določila besedilo predloga Zakona o ratifikaciji Konvencije o ustanovitvi Evropske organizacije za jedrske raziskave in priloženega finančnega protokola ter Protokola o privilegijih in imunitetah Evropske organizacije za jedrske raziskave.
-
Srečanje ministra Papiča z veleposlanico Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske
Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič je na spoznavnem srečanju sprejel veleposlanico Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske, njeno ekscelenco Victorio Harrison.