Novice
Prilagodite izpis
-
Danes
Obeležitev 10-letnice konzorcija CERIC-ERIC v Bruslju
Centralni evropski konzorcij raziskovalne infrastrukture (CERIC-ERIC) je danes praznoval svojo 10-letnico. Na dogodku v Bruslju so se zbrali predstavniki Evropske komisije, držav članic, vodilnih evropskih institucij in raziskovalnih infrastruktur, da bi razpravljali o raziskovalnih politikah, ključnih dosežkih konzorcija ter njegovem vplivu na evropski raziskovalni prostor.
-
Rezultati tretjega javnega transnacionalnega razpisa Biodiversa+
Štiriintrideset raziskovalnih projektov je bilo financiranih z več kot 40 milijoni evrov v okviru tretjega raziskovalnega razpisa BiodivNbS.
-
Svetovni dan znanosti za mir in razvoj bo osredotočen na mlade
10. novembra obeležujemo Svetovni dan znanosti za mir in razvoj, ki poudarja pomembno vlogo znanosti v družbi in potrebo po vključevanju širše javnosti v razprave o znanstvenih vprašanjih. Svetovni dan poudari pomen znanosti v našem vsakdanjem življenju ter želi državljanke in državljane povezovati z znanostjo ter spodbujati zanimanje zanjo.
-
Stališče Republike Slovenije do 10. okvirnega programa Evropske unije za raziskave in inovacije
Slovenija je pripravila stališče do 10. okvirnega programa Evropske unije za raziskave in inovacije. Ta program bo ključno orodje evropskega raziskovalnega prostora (angleško European research area – ERA) za spodbujanje znanstvenih raziskav, tehnološkega razvoja in inovacij v Evropi ter za krepitev njene konkurenčnosti na globalnem trgu.
-
Razglasitev dobitnic in dobitnikov državnih nagrad in priznanj na področju znanosti 2024
Na novinarski konferenci sta minister dr. Igor Papič in predsednica Odbora Republike Slovenije za podelitev nagrad in priznanj za izjemne dosežke v znanstvenoraziskovalni in razvojni dejavnosti prof. dr. Nataša Vaupotič razglasila dobitnike in dobitnice nagrad in priznanj za izjemne dosežke na področju znanstvenoraziskovalne in razvojne dejavnosti v letu 2024.
-
Poziv za nove članice ali člane upravnega odbora Evropskega inštituta za inovacije in tehnologijo
Evropski inštitut za inovacije in tehnologijo (EIT) je objavil poziv za izkaz interesa za štiri nove članice ali člane svojega upravnega odbora, ki bo imel ključno vlogo pri strateškem vodenju in odločanju. Mandat traja štiri leta, z možnostjo podaljšanja za dodatni dve leti. Iščejo priznane strokovnjake z izkušnjami pri povezovanju poslovnega, izobraževalnega in raziskovalnega sveta.
-
Udeležba na 17. mednarodni konferenci o prenosu tehnologij (ITTC)
Danes, 9. oktobra 2024, je na Inštitutu Jožef Stefan potekala 17. mednarodna konferenca ITTC (angleško International Technology Transfer Conference) z glavno temo konference samoevalvacije raziskovalnih organizacij za podporo razvoju in krepitvi področja prenosa znanja.
-
Koraki na poti Slovenije k polnopravnemu članstvu v CERN-u
Državni sekretar Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Jure Gašparič je na novinarski konferenci poudaril, da so prizadevanja Slovenije za polnopravno članstvo v Evropski organizaciji za jedrske raziskave (CERN) pomemben mejnik: »Gre za potrditev vloge, ki jo ima v znanstvenoraziskovalni skupnosti Slovenija kot država.«
-
Raziskovalci IJS prejeli prestižno nagrado SOFT za inovativne materiale v fuzijskih reaktorjih
Raziskovalna skupina iz Odseka za nanostrukturne materiale K7 na Institutu "Jožef Stefan" (IJS) je prejela prvo nagrado SOFT za razvoj novega materiala, namenjenega fuzijskim reaktorjem. Nagrada, ki jo podeljuje Evropska komisija v okviru simpozija SOFT, je priznanje za prebojne inovacije na področju fuzijskih tehnologij.
-
Pozitivno poročilo strokovne skupine CERN-a za naše polnopravno članstvo
Svet Evropske organizacije za jedrske raziskave (CERN) se je seznanil s poročilom posebne strokovne skupine o pripravljenosti Slovenije na polnopravno članstvo v tej v ugledni mednarodni organizaciji. Zaradi pozitivnega poročila je podelil generalni direktorici Cerna Fabioli Gianotti mandat za dogovor s Slovenijo o nadaljnjih korakih za pridobitev polnopravnega članstva.
-
Dr. Tomaž Prosen imenovan v Znanstveni svet Evropskega raziskovalnega sveta
Dr. Tomaž Prosen je kot prvi raziskovalec iz Slovenije imenovan v Znanstveni svet Evropskega raziskovalnega sveta (angleško European Research Council – ERC). Je eden vodilnih strokovnjakov na področju teoretične in matematične fizike ter član Slovenske akademije znanosti in umetnosti.
-
Razpis za delovno mesto svetovalec v Sektorju za znanost, Direktoratu za znanost in inovacije
Objavljeno je prosto delovno mestu svetovalec na Direktoratu za znanost, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
-
Izjemno uspešno Stičišče znanosti in gospodarstva na Mednarodnem sejmu obrti in podjetništva v Celju
V okviru 56. Mednarodnega sejma obrti in podjetništva v Celju (MOS 2024), ki je potekalo od 18 do 22. septembra 2024, je bilo tudi letos na ogled Stičišče znanosti in gospodarstva kot projekt Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
-
Mesec znanosti – mesec, ki traja tri mesece
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije tudi letos pripravlja niz dogodkov, združenih v Mesec znanosti. Ker znanosti ni nikoli preveč, bo Mesec znanosti trajal od 18. septembra do 20. decembra 2024.
-
Dr. Roman Jerala prejel že drugi projekt ERC za uveljavljene raziskovalce
Evropski raziskovalni svet (angleško European Research Council – ERC) je med dobitnike projekta za uveljavljene raziskovalce na zadnjem razpisu uvrstil tudi dr. Romana Jeralo s Kemijskega inštituta, ki bo vodil petletni 2,5 milijona evrov vreden projekt. Dr. Jerala je pridobil že drugi tovrstni raziskovalni projekt ERC. Za ta izjemen uspeh mu iskreno čestitamo.
-
Raziskovalki dr. Mojca M. Plesničar in dr. Tina Lebar med prejemniki prestižnih projektov ERC
Evropska komisija je danes objavila rezultate razpisa Evropskega raziskovalnega sveta (angleško European Research Council – ERC) za začetek samostojne raziskovalne kariere. Po poglobljenem ocenjevalnem postopku so izbrali za financiranje 494 projektov. Med njimi sta tudi dr. Mojca M. Plesničar in dr. Tina Lebar. Za ta izjemen uspeh obema iskreno čestitamo.
-
Naravoslovne vede še naprej prejemajo največ sredstev iz programa Obzorje Evropa
Po nedavni analizi so naravoslovne vede ponovno utrdile svojo prevlado v okviru financiranja Obzorja Evropa za raziskave in inovacije, kar dokazuje njihovo ključno vlogo pri oblikovanju prihodnosti Evrope. Kljub temu pa je pomembno opozoriti tudi na druge ključne sektorje, kot so energetika, digitalizacija in družbene vede, ki prav tako potrebujejo podporo za dosego celostnega napredka.
-
Objavljen poziv za članstvo v Skupini glavnih znanstvenih svetovalcev Evropske komisije
Evropska komisija je objavila poziv za predlaganje raziskovalk in raziskovalcev za članstvo v Skupini glavnih znanstvenih svetovalcev pri Evropski komisiji.
-
Ponovno vabilo raziskovalcem in raziskovalkam k uporabi portala wideraexperts.eu
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ponovno vabi vse raziskovalce in raziskovalke k aktivni uporabi brezplačnega portala wideraexperts.eu, ki je bil razvit v okviru projekta NCP WIDERA.NET+ in vključuje nacionalne kontaktne točke iz držav širitve (angleško Widening države).
-
Poziv k sodelovanju pri Mesecu znanosti 2024
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije bo tudi v jeseni 2024 organiziralo vrsto dogodkov, posvečenih predstavitvi dosežkov in promociji slovenske znanosti, združenih pod okriljem Meseca znanosti. Dogodki 9. Meseca znanosti bodo potekali med 15. septembrom in 20. decembrom 2024.