Skoči do osrednje vsebine

Novice

Prilagodite izpis

Možnost filtriranja zapisov
  • Slovenija s krovnim strateškim dokumentom na področju intelektualne lastnine

    Vlada je sprejela prvo Nacionalno strategijo intelektualne lastnine do leta 2030 in Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport naložila, da v sodelovanju z ostalimi organi pripravi akcijski načrt za izvajanje strategije. S tem Slovenija dodatno prepoznava vlogo intelektualne lastnine pri spodbujanju inovacij, ustvarjalnosti in deljenju znanja ter pomen njenega strateškega upravljanja.

  • Več milijonov Evropejcev nezakonito gleda športne dogodke in kupuje ponarejeno športno opremo

    Medtem ko se Evropa pripravlja na velike športne dogodke, kot so UEFA EURO 2024, Tour de France in olimpijske igre v Parizu, se Evropska unija sooča z zaskrbljujočimi trendi nezakonitega prenosa športnih vsebin in ponarejenih športnih izdelkov.

  • Video

    Začenja se teden boja proti ponarejanju in piratstvu

    Ponarejanje je vse resnejši svetovni problem, ki ogroža ne le gospodarstvo, temveč predvsem tudi naše zdravje in varnost. Letošnje srečanje Urada za intelektualno lastnino in Portugalskega inštituta za industrijsko lastnino je privedlo tudi do skupnega sodelovanja pri ozaveščanju splošne javnosti o tej problematiki.

  • Finančne ugodnosti za varstvo izumov

    Za podjetja, ki želijo v današnjih časih biti konkurenčna na trgu, je inovativnost izjemnega pomena. Ob tem pa se jim pogosto poraja vprašanje, kako lahko zavarujejo svoje znanje, ki je plod dolgoletnih raziskav, razvoja ter na njem temelječih inovacij, pred konkurenčnimi podjetji.

  • V Ženevi sprejeli pogodbo o intelektualni lastnini, genskih virih in povezanem tradicionalnem znanju

    Na diplomatski konferenci, ki se je začela 13. maja 2024, smo države članice Svetovne organizacije za intelektualno lastnino (angleško World Intellectual Property Organization – WIPO) po več kot dveh desetletjih pogajanj 24. maja 2024 soglasno sprejele novo pogodbo WIPO o intelektualni lastnini, genskih virih in povezanem tradicionalnem znanju.

  • Srečanje mreže evropskih uradov za intelektualno lastnino

    Na Irskem je te dni potekalo letno srečanje mreže evropskih uradov za intelektualno lastnino (angleško European Union Intellectual Property Network - EUIPN), ki se ga je udeležila tudi direktorica slovenskega urada mag. Karin Žvokelj. Razpravljali so o prvem osnutku strateškega načrta Urada Evropske unije za intelektualno lastnino do leta 2030 in o medsebojnem sodelovanju.

  • Danes moteno delovanje urada

    Zaradi prekinitve optične povezave na Kotnikovi ulici bo danes do predvidoma 16. ure onemogočeno delovanje e-storitev in elektronske pošte urada.

  • Naj dijaško podjetje leta izdelalo lesen počivalnik za popoln odklop od vsakdana

    10. maja je v Ljubljani potekalo finale nacionalnega tekmovanja Moje podjetje. V 11. tekmovanju zapored je sodelovalo 800 dijakov in dijakinj, ki so ustanovili 180 dijaških podjetij. Urad za intelektualno lastnino bo zmagovalne ekipe in njihove mentorje letos nagradil z enodnevnim izletom, v okviru katerega bodo obiskali inovativni slovenski podjetji Domel in Lotrič Meroslovje.

  • Na srečanju z litovskim patentnim uradom o prihodnjem sodelovanju

    Direktorica Urada za intelektualno lastnino se je udeležila letnega srečanja Evropskega patentnega urada z državami članicami. Osrednja tema srečanja, ki je bilo letos v Litvi, je bilo medsebojno sodelovanje. Po srečanju se je direktorica bilateralno sestala še z litovskim patentnim uradom, kjer so govorili o možnih področjih sodelovanja obeh uradov.

  • Video

    Svetovni dan intelektualne lastnine letos v znamenju ciljev trajnostnega razvoja

    Danes obeležujemo svetovni dan intelektualne lastnine, ki letos v ospredje postavlja intelektualno lastnino, ki na inovativen način prispeva k reševanju glavnih izzivov, s katerimi se sooča človeštvo, in pripomore k bolj zdravim, varnejšim in udobnejšim življenjem ljudi in družbe kot celote.

  • O strateškem načrtu do leta 2030 z izvršnim direktorjem Urada EU za intelektualno lastnino

    Minister Han se je danes sestal z izvršnim direktorjem Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (angleško European Union Intellectual Property Office – EUIPO) Joãom Negrãom. Govorila sta o sodelovanju slovenskega Urada za intelektualno za intelektualno lastnino z EUIPO ter o pripravi strateškega načrta EUIPO do leta 2030.

  • Aprila obeležujemo svetovni dan intelektualne lastnine – pridružite se nam

    Vsako pomlad, 26. aprila, obeležujemo svetovni dan intelektualne lastnine. Ta dan je priložnost, da poudarimo vlogo, ki jo imajo pravice intelektualne lastnine pri spodbujanju inovativnosti in ustvarjalnosti. Kampanji se z različnimi aktivnostmi pridružujemo tudi na Uradu za intelektualno lastnino, med drugim z brezplačnim spletnim predavanjem za širšo javnost 24. aprila.

  • Podjetjem na voljo sredstva Evropske unije za varstvo intelektualne lastnine

    Sklad za pomoč malim in srednje velikim podjetjem (MSP) je shema nepovratnih sredstev, katere namen je pomagati MSP s sedežem v Evropski uniji na področju pravic intelektualne lastnine. Gre za pobudo Evropske komisije, ki jo izvaja Urad Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) ob podpori uradov za intelektualno lastnino držav članic.

  • Razstava Tehnologija proti požarom – izumi, ki nam pomagajo izboljšati svet

    V Kosovelovem domu v Sežani je od danes dalje na ogled razstava o tehnoloških inovacijah, ki nam pomagajo v boju proti požarom. Na razstavi si je mogoče ogledati razvoj gasilske opreme, maketo slovenskega satelita, ki zaznava in spremlja požare, se preizkusiti v gašenju požara s pomočjo 3D očal ter izvedeti, kdaj bo Kras ponovno ozelenel. Razstava bo na ogled do 21. aprila, vstop je brezplačen.

  • Poziv k uvrstitvi na seznam strokovnjakov za izvedbo storitve IP Scan Enforcement

    Zainteresirane strokovnjake s področja intelektualne lastnine vabimo k sodelovanju pri izvajanju storitve s področja uveljavljanja pravic intelektualne lastnine (poimenovane IP Scan Enforcement) v okviru Sklada za pomoč malim in srednje velikim podjetjem Urada Evropske unije za intelektualno lastnino.

  • Evropski patentni urad je predstavil strateški načrt do leta 2028

    Upravni svet Evropske patentne organizacije je včeraj sprejel nov strateški načrt Evropskega patentnega urada, ki predstavlja pomemben korak naprej v prizadevanjih za trajnost poslovanja. Strateški načrt temelji na petih dejavnikih in vključuje kazalnike uspešnosti, ki bodo zainteresiranim stranem omogočili vpogled v napredek v okviru vsakega dejavnika.

  • Seznam strokovnjakov za izvajanje storitve IP Scan Enforcement

    Objavljen je seznam strokovnjakov s področja intelektualne lastnine, ki bodo v Sloveniji za mala in srednje velika podjetja (MSP) izvajali storitev s področja uveljavljanja pravic intelektualne lastnine (poimenovane IP Scan Enforcement) v okviru Sklada za pomoč malim in srednje velikim podjetjem Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO).

  • Podpis memorandumov prinaša okrepljeno sodelovanje s portugalskim in latvijskim uradom

    Včeraj se je zaključilo trilateralno srečanje Urada za intelektualno lastnino, Portugalskega inštituta za industrijsko lastnino in Latvijskega patentnega urada. Namen srečanja je bil podpis memorandumov o soglasju in delitev znanja ter primerov dobrih praks, zlasti na področju neživilskih geografskih označb, avtorskega prava in podeljevanja patentov.

  • Umetniška dela, ki prehajajo v javno domeno v 2024: kaj to pomeni za ustvarjalnost?

    Urad Evropske unije za intelektualno lastnino (angleško European Intellectual Property Office - EUIPO) je v svojem februarskem novičniku objavil članek o procesu, ki opisuje lastnost avtorskih pravic, in sicer prehod umetniških del v javno domeno. Kaj to pravzaprav pomeni za ustvarjalni svet in umetniška dela?

  • Izdano novo dovoljenje za kolektivno upravljanje sorodnih pravic

    Urad za intelektualno lastnino je 16. februarja 2024 kolektivni organizaciji AIPA, k. o. izdal dovoljenje za kolektivno upravljanje pravic soavtorjev avdiovizualnih del.